Випробування продукції. Види випробувань
Випробування продукції – це один із методів її техніч-ного контролю. Випробуванням називають експериментальне визначення кількісних і якісних характеристик властивостей виробу. Випробування дає можливість об’єктивно оцінити технічний рівень і якість продукції на всіх стадіях її життєвого циклу – починаючи з розроблення і поставлення продукції на виробництво і закінчуючи експлуатацією.
Слід відмітити, що процес випробування не обмежується вирішенням лише завдань технічного контролю виробу. Випробування також дають можливість: оцінити рівень досконалості прийнятих рішень в процесі проектування виробу, уточнити характеристики складових елементів конструкції, відпрацювати і довести дослідні зразки продукції до заданих в технічному завданні вимог, попередньо оцінити показники надійності виробу і його складових частин, перевірити обґрунтованість претензій споживача до якості продукції, визначити доцільність подальшої експлуатації продукції та ін.
Особливо слід відмітити важливість процесу випро-бування для галузі нафтогазового машинобудування. Останнє пов’язано з: особливістю конструкції бурового і нафтогазо-промислового обладнання; режимами його навантаження; умовами експлуатації; великою потенційною небезпекою для людини і навколишнього середовища, що має місце при виконанні технологічних, ремонтних та аварійних робіт.
Крім того, необхідність сертифікації обладнання, а особливо обладнання, що поставляється на зовнішній ринок, ставить на порядок денний задачі створення і атестації випробувальних лабораторій, що дасть змогу підвищити рівень довіри до результатів випробувань.
Класифікація основних видів випробувань наведена на рис. 6.3.
Далі описано призначення, суть і особливості основних видів випробувань, що проводяться на стадіях дослідження, розроблення, виготовлення та експлуатації продукції.
Дослідні випробування. Можуть проводитися на всіх етапах життєвого циклу продукції, але найбільша потреба в них виникає на стадії її розроблення, коли необхідно отримати додаткову інформацію про властивості виробу та його складових частин. Результати дослідних випробувань можуть бути використані для формування вихідних даних до продукції, для вибору і перевірки оптимальних конструк-торських рішень, для визначення і уточнення характеристик, параметрів і властивостей виробу та його складових частин, для перевірки і уточнення діючих на конструкцію наван-тажень і напружень, для визначення показників надійності виробу і його складових частин, для раціонального вибору конструкційних матеріалів і методів їх зміцнення тощо.
Досліді випробування проводяться на моделях, макетах, дослідних натурних зразках виробу, на окремих деталях і вузлах.
Приймальні випробування дослідного зразка (дослідної партії) виробу проводять з метою оцінки технічного рівня, визначення відповідності виробу вимогам технічного завдання, стандартів, конструкторській документації, а також визначення доцільності і можливості поставлення виробу на виробництво. Приймальні випробування виробів одиничного виробництва проводять з метою визначення можливості передачі цих виробів в експлуатацію.
Приймальні випробування проводять згідно програми і методики, складеної розробником виробу.
|
За згодою замовника до приймальних випробувань замість дослідного може бути поданий експериментальний зразок, який повинен бути придатним для виконання всіх функцій, передбачених призначенням розроблюваної про-дукції.
Детальна інформація про порядок і зміст робіт на етапі приймальних випробувань наведена в стандартах ДСТУ 3974-2000 та СТП 320.00135390.042-2000.
Попередні випробування – проводять з метою визна-чення готовності і доцільності подання виробу до приймаль-них випробувань. За результатами попередніх випробувань визначають відповідність виробу технічному завданню, розробленій конструкторській документації, вимогам стандар-тів. Попередні випробування можуть і не проводитися, але якщо вони проводяться, то тільки перед приймальними. Необхідність попередніх випробувань визначає розробник, він же складає програму і методику випробувань.
Кваліфікаційні випробування – контрольні випробу-вання установчої серії або промислової партії, які проводяться для оцінки готовності підприємства до випуску продукції даного типу в заданому обсязі. Кваліфікаційні випробуванняпроводять в таких випадках: для оцінювання можливості і готовності даного підприємства випускати серійну продукцію, якщо її дослідні зразки були виготовлені та пройшли приймальні випробування на іншому підприємстві; при поставленні на виробництво продукції за ліцензією, а також продукції, освоєної на іншому підприємстві.
Приймально-здавальні випробування проводять з ме-тою визначення придатності продукції до її використання за призначенням. Приймально-здавальним випробуванням підля-гає, в залежності від особливості продукції, кожний виготов-лений виріб, або окремі вироби, вибрані з партії за певними правилами.
В процесі приймально-здавальних випробувань контро-люється значення основних параметрів виробу, його праце-здатність. Контроль встановлених конструкторською доку-ментацією показників надійності проводиться непрямими методами.
Порядок і зміст випробувань встановлюється стандартом на дану продукцію, а при його відсутності технічними умовами.
Приймально-здавальні випробування проводить служба технічного контролю підприємства–виробника. В окремих випадках до випробувань може залучатися замовник.
Періодичні випробування проводять з метою:
– періодичного контролю якості продукції;
– контролю стабільності технологічного процесу виго-товлення продукції;
– підтвердження можливості продовжувати виготовля-ти продукцію за діючою конструкторською документацією і встановленими правилами її приймання;
– підтвердження ефективності методів контролю, що використовувалися при здаванні готової продукції.
Періодичним випробуванням підлягає продукція серій-ного виробництва. При їх проведенні контролюють значення показників, на які впливає стабільність технологічного процесу і які не перевіряються в процесі приймально-здавальних випробувань.
Періодичні випробування проводять згідно розробленої програми випробувань. Суть і зміст випробувань максимально наближені до умов експлуатації виробів.
Типові випробуванняпродукції проводять з метою оцінки ефективності і доцільності внесених в конструкцію виробу або технологічний процес виготовлення змін. Випро-бування проводить виробник. При необхідності до складу випробувальної комісії можуть бути включені замовник та інші зацікавлені суб’єкти.
Інспекційні випробування– випробування, що прово-дяться для контролю стабільності якості зразків виготовленої продукції, а також продукції, яка знаходиться в експлуатації. Випробування проводяться вибірково спеціально уповнова-женими на це організаціями (органами Держнагляд-охоронпраці, відомчого контролю та іншими).
Сертифікаційні випробування– контрольні випробу-вання продукції, що проводять з метою встановлення відповідності характеристик її властивостей національним чи міжнародним нормативним документам. Сертифікаційні випробування проводять з метою визначення показників якості продукції, в тому числі її відповідності вимогам безпеки і охорони навколишнього середовища. Згідно діючих в Україні законів за результатами сертифікаційних випро-бувань продукції може бути присвоєний сертифікат якості
(відповідності). Сертифікаційні випробування проводять спе-ціалізовані акредитовані лабораторії.
Експлуатаційні періодичні випробуванняпроводять для визначення можливості і доцільності подальшої експлуа-
тації продукції. Необхідність в експлуатаційних випро-буваннях продукції особливо виникає тоді, коли зміна її показників якості може привести до зниження рівня безпеки, загрози здоров’ю, навколишньому середовищу, зниження ефективності використання продукції за призначенням. Випробуванню підлягає кожний виріб через установлені інтервали наробітку або календарного часу. В залежності від особливостей продукції експлуатаційні випробування прово-дяться спеціальними охоронними органами або споживачем продукції. Типовим прикладом обладнання, яке повинно проходити періодично експлуатаційні випробування є: вежі бурових і підйомних установок; посудини, що працюють під тиском; підйомні крани та інше обладнання.
Дата добавления: 2015-01-10; просмотров: 7314;