Випробування ЗВТ
6.2.1 Основні поняття про випробування виробів
Випробуванням називають експериментальне визначення кількісних та якісних характеристик об'єкта в результаті заданого на нього впливу при його функціонуванні.
Метою випробувань є визначення реального значення параметра в заданих номінальних умовах випробування. Відзначимо, що реальні умови випробувань практично завжди відрізняються від номінальних. Тому результат випробування завжди має похибку, що виникає не лише через похибку визначення шуканої характеристики, але й через не точне встановлення номінальних умов випробування.
Життєвий цикл - період часу, протягом якого відбувається сукупність взаємно пов'язаних процесів і робіт від виникнення потреби в продукції до її повного задоволення.
Відносно значної більшості приладів, життєвий цикл (ЖЦ) складається з таких стадій: розробка, серійне виробництво, експлуатація.
Випробування проводять на кожній стадії ЖЦ виробу (рис. 6.1).
Рисунок 6.1 – Місце випробувань на всіх стадіях ЖЦ виробу
Зворотними стрілками на рис. 6.1 відзначено необхідний і важливий для розробника обмін досвіду (даних) виготовлення та експлуатації виробу.
Розробка починається зі складання організацією-замовником технічного завдання (ТЗ) і закінчується передачею організацією-розробником оригіналів повного комплекту конструкторської документації виробничому підприємству, на якому передбачається здійснити серійний випуск виробу.
Стадії розробки традиційно групують в етапи . Стадії технічного завдання й технічної пропозиції, у яких переважає науково-дослідна робота (НДР), називають етапом НДР, а інші - етапом дослідно-конструкторської розробки (ДКР).
На етапі НДР випробування проводяться у вигляді наукових експериментів з перевірки й дослідженню фізичних принципів системи, що розробляється.
На етапі ДКР (ескізний проект - ЕП і технічна пропозиція - ТП) проводять дослідницькі випробування лабораторних макетів. Їхня мета – дослідження можливості й перспективності напрямку робіт.
На стадії розробки робочої документації (РРД) проводиться цикл натурних випробувань дослідних зразків, за результатами яких проводиться коректування й доведення робочої конструкторської документації.
Ці випробування можна назвати доводочними й приймальними.
Завдання випробувань на стадії розробки:
- оцінити ступінь досконалості нових практичних рішень;
- виявити помилки, допущені при проектуванні й виготовленні зразків;
- уточнити деякі характеристики (умови) експлуатації;
- порівняти варіанти конструкцій, схем виробів одного й того ж функціонального призначення;
- відпрацювати й довести дослідні вироби до заданих параметрів;
- підготувати й доопрацювати документацію.
У процесі серійного виробництва проводяться заводські випробування для контролю якості виготовлення системи в умовах налагодженого серійного виробництва. Заводські випробування можна розділити па кваліфікаційні, пред'явницькі, приймально-здавальні, періодичні, інспекційні, типові, атестаційні й сертифікаційні.
Завдання випробувань на стадії серійного виробництва:
- оцінка технічного рівня виготовлення продукції;
- перевірка ефективності доопрацювання;
- попередня оцінка показників надійності.
У процесі експлуатації проводяться контрольні випробування для контролю поточного стану системи в реальних експлуатаційних умовах. Завдання випробувань на стадії експлуатації:
- оцінювання дійсних показників якості;
- перевірка обґрунтованості претензій споживача;
- перевірка відповідності умов експлуатації умовам, встановленим у документації;
- остаточне доопрацювання експлуатаційної документації;
- підготовка рекомендацій для підвищення стабільності показників.
Випробування проводять за встановленими методами (програмами) на атестованому устаткуванні.
Програма випробувань визначає послідовність і час дії зовнішніх впливів, параметри цих впливів, а також параметри виробів, що підлягають контролю до і після випробувань.
Дата добавления: 2015-03-07; просмотров: 827;