Пульт управління і деякі особливості експлуатації електровозів
При розміщенні апаратури в кабіні машиніста основна увага звертається на зручність користування апаратами управління і виконання умов техніки особистої безпеки і безпеки руху.
Крісло машиніста установлюється праворуч і повинно дозволяти управляти поїздом стоячи або сидячи в кабіні (рис. 4.30, 4.31), близько біля крісла машиніста мають розміщуватись ліворуч контролер машиніста, а праворуч кран машиніста і кран допоміжного гальма. Перед кріслом машиніста установлюється панель з вимірювальними приладами і сигнальними лампочками. Поблизу також знаходиться кнопковий вимикач з кнопками для піднімання струмоприймачів вмикання швидкодіючого або головного вимикача, пуску вентиляторів, насосів та інших машин. Праворуч від крісла машиніста установлюється панель для подачі сигналів і підсипання піску, зверху знаходиться швидкостемір, який показує швидкість руху. Він також має самопишущий пристрій, який на паперовій стрічці записує пробіг електровоза, напрямок і швидкість руху, тривалість зупинок, тривалість користування автогальмами, тиск в гальмовій магістралі.
З лівого боку в кабіні розташовується крісло помічника машиніста. Поблизу нього розміщені кнопкові вимикачі прожектора, буферних ліхтарів, електропечей, освітлення кабіни і ходових частин, штурвал ручного гальма, панелі з кнопками для подачі сигналів і вимірювальними приладами.
В кабіні машиніста влаштовуються також автоматична локомотивна сигналізація (АЛС), яка повторює сигнали дорожніх світлофорів, і радіозв'язок.
Рис. 4.30. Кабіна машиніста електровоза постійного струму:
1 — крісло помічника машиніста; 2 — штурвал ручного гальма;
З — швидкостемір; 4 — кран машиніста; 5 — панель вимірювальних приладів;
6 — панель вмикання сигналів і пісочниці; 7 — панель машиніста; 8 — панель
помічника машиніста; 9 — контролер машиніста; 10 — електричні печі.
Рис. 4.31. Кабіна машиніста електровоза змінного струму:
1 — швидкостемір; 2 — панель з приладами і сигнальними лампочками;
З — кран допоміжного гальма; 4 — кран машиніста; 5 — кнопкові вимикачі;
б — контролер машиніста; 7 — крісло машиніста; 8 — штурвал ручного гальма;
9 — електричні печі; 10 — кнопковий вимикач; 11 — панель з приладами.
1 2 З
1 13 12 11 10
Рис. 4.32. Пульт машиніста електровоза ВЛ80":
1 — група сигнальних ламп; 2 — тумблери дистанційного перемикання апаратури управління; 3 — тумблери вимикання освітлення; 4 — контрольно-вимірювальні прилади; 5 — кнопкові вимикачі управління; 6 — гальмова рукоятка; 7 — кнопка пильності; 8 — лампа підсвічування покажчиків положення; 9 — покажчик положення головної гальмової рукоятки; 10 — виріз, в який вставляється рукоятка; 11 — покажчик положень реверсора і ослаблення збудження; 12 — покажчик зон і положень штурвала; 13 — головний штурвал контролера машиніста.
Таке розміщення апаратури в кабінах характерно для усіх електровозів з невеликими відмінностями в електровозах постійного струму (рис. 4.30) і змінного струму (рис. 4.31). Помітно відрізняється пульт управління електровоза ВЛ80р (рис. 4.32), в контролері якого головна рукоятка виконана у вигляді штурвала, а в деяких електровозах моделей ЧС — головну рукоятку замінюють кнопки.
Підготовка електровоза до роботи здійснюється в такій послідовності: спочатку вмикають акумуляторні батареї, освітлення, перевіряється положення роз'єднувачів, струмоприймача, випрямлячів і вимикачів тягових двигунів. Після цього піднімається струмоприймач, вмикаються кнопки сигналізації, електроланцюгів управління, замикаються силові і допоміжні електричні ланцюги, вмикаються вентилятори і компресори. Реверсивна рукоятка установлюється в положення «вперед» або «назад», а головна рукоятка контролера - на 1-шу позицію, перевіряються силові ланцюги тягових двигунів на амперметрах, а також перевіряється дія автоматичного і прямодіючого гальм, інших приладів і систем. У зворотній послідовності виконуються машиністом операції після закінчення роботи.
Забороняється випуск електровоза із депо навіть з одним несправним тяговим двигуном, струмоприймачем, акумуляторною батареєю, випрямлячами, допоміжними машинами, приладами і реле захисту.
Електровози можуть з'єднуватись і працювати в системі багатьох одиниць, тобто управлятись з однієї кабіни одним машиністом. Подвійну тягу можуть складати електровози тільки однієї серії, з однаковими тяговими і швидкісними характеристиками.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 1288;