Актуальні напрямки вдосконалювання й управління бізнес-процесами

 

Зневажаючи несуттєвими відмінностями численних формулювань бізнес-процесу, під ним слід розуміти сукупність різних видів діяльності, у рамках якої «на вході» використовуються один або більш видів ресурсів, і в результаті цієї діяльності на «виході» створюється продукт, що представляє цінність для споживача [2]. Завдяки введенню поняття «бізнес-процес»,можна з однаковою успішністю на єдиній науково-методичній основі вдосконалювати як процес обробки деталі на верстаті або ремонту встаткування, так і процеси підготовки препарату провізором, обслуговування клієнта в ресторані, обліку й обробки документів у бухгалтерії, розмноження документів на ксероксі й інші.

Завдання вдосконалювання бізнес-процесів випливають із різноманіття способів перетворення вихідних ресурсів. Відповідно під вихідними ресурсами бізнес-процесів слід визнавати не тільки матеріали, устаткування й праця людей, за допомогою яких здійснюється діяльність, але й такі компоненти, як гроші, географічні умови, просторові границі, психічна енергія, знання, навички, уміння людей і ін. Саме перетворення ресурсів може здійснюватися різними способами. Це може бути матеріалізація образів продукції в кресленнях і технічних умовах у готові вироби, технологічні методи обробки матеріалів, перетворення енергії з одного фізичного стану в інше, зміна форм і розмірів предметів, з'єднання деталей у ціле або розкладання вихідного цілого на частини, переміщення предметів у просторі або додання їм особливих властивостей.

Як бачимо, деякі методи перетворення є предметами особливих видів діяльності – конструювання, технології, ергономіки, психології. І тільки завдання перетворення, що полягають у зміні взаємодії елементів бізнес-процесу, становлять предмет нового виду діяльності, яка одержала назву «реінжиніринг бізнес-процесів» (РБП) [2]. Аналіз змісту накопиченого досвіду РБП показує, що він практично відповідає змісту організації в понятті функції організування. «Реінжиніринг бізнес-процесів – це один з БП організації, що включається в БП «розробка бізнесу» [3]. Цей висновок випливає з визнання того, що будь-яка діяльність в організаціях, включаючи РБП, суть процеси, і, відповідно до принципів кібернетики, у них реалізується єдність об'єкта (яким є організація діяльності) і суб'єкта керування (роль якого виконує РБП).

Оскільки практика РБП схиляється до постійної роботи над удосконалюванням бізнес-процесів командними зусиллями у формі розробки й здійснення проектів, то РБП слід віднести саме до такої сфери організаційного впливу як організаційне проектування. У такому випадку методологія РБП повинна формуватися на загальнонауковій основі теорії організації, що висуває в якості найважливішої категорії будь-якого процесу його форму, якав основному виражається організаційною структурою, під якою розуміють склад і порядок взаємодії що брав участь у ньому елементів. Форму бізнес-процесу виражають ті прояви взаємодії його елементів, які дозволяють зовнішньому спостерігачеві ідентифікувати даний процес. Наприклад, бригадну форму організації бізнес-процесу характеризують: єдність бригадного завдання й оплати за його виконання, склад бригади, порядок розподілу заробітної плати між членами бригади, колективна відповідальність бригади й т.п. Різноманіття елементів бізнес-процесів у діяльності підприємств, з якими можуть зустрітися виконавці РБП, представимо табл. 1.1

 

Таблиця 1.1








Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 1781;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.