Сучасне сприйняття змісту діяльності підприємства як об’єкта організації.

Під впливом посилюючої дії чинників зовнішнього середовища перетворюється саме сприйняття змісту діяльності підприємства як об'єкту організації. У планово-централізованій економіці, коли підприємству задавалася програма продукції, її споживачі й постачальники всіх потрібних ресурсів, під предметом діяльності підприємства традиційно розуміли процес переробки вихідних ресурсів у готову продукцію [151, с.23], що схематично відбиває схема на рис. 2.1.

 
 

 


Рис. 2.1. Традиційна модель діяльності підприємства

 

Центральною функцією діяльності підприємства традиційно вважається перетворення в кінцеву продукцію вихідної сировини, матеріалів, енергії, устаткування, інформації, праці людей та ін., що становить сутність виробничої діяльності, під якою традиційно розуміється виготовлення, вироблення, створення якої-небудь продукції.

У ринковому середовищі зміст діяльності підприємства розширюється за рахунок включення у відповідальність підприємства таких компонентів, як самостійне забезпечення ресурсами і реалізація продукції й послуг. Однак в сучасних умовах і таке уявлення предмету діяльності підприємства є неповним, оскільки не відображає тієї особливої складової, якою є визначення цілей діяльності і без якої не можливе здійснення всіх інших процесів. Тому сучасну модель діяльності підприємства у мінливому ринковому середовищі необхідно представляти у вигляді наступної схеми (рис. 2.2).

 

 
 

 


 

 

 

 

Рис. 2.2. Кібернетична модель діяльності підприємства в ринковому
середовищі: ПЗ – прямий зв'язок; ЗЗ – зворотний зв'язок

 

У сучасних змінних умовах функціонування підприємства його діяльність, як об'єкт організації, розширюється відповідно до кібернетичної моделі, представленої на рис. 2.2, а спектр завдань організації в самому загальному вигляді охоплює:

1) організацію діяльності з вироблення цілей підприємства в змінному середовищі;

2) організацію забезпечення ресурсами, їх перетворення в результати діяльності і їх реалізації;

3) організацію аналізу досягнення цілей діяльності, як основи нового циклу встановлення цілей.

Якщо представити діяльність підприємства через сукупність здійснюваних бізнес-процесів, то постає питання, яким чином здійснюється управління ними?

Представимо схематично в найбільш узагальненому вигляді кібернетичну модель управління будь-яким бізнес-процесом на рис. 2.3 і охарактеризуємо її елементи.

 

ПІДПРИЄМСТВО

 

ЗЗ (оцінка досягнення цілей)

 

 

План

ПК

 

 

Задачі бізнес-процесів

 

Рис. 2.3. Кібернетична модель управління бізнес-процесами на підприємстві:

БП – бізнес-процес; РБП – реінжинірінг бізнес-процесів;

ЗЗ – зворотний зв'язок.

 

Для ініціювання управління й удосконалювання (реінжинірингу) бізнес-процесів у складі суб'єкта управління підприємства повинен функціонувати центр аналізу якості діючих бізнес-процесів і обґрунтування процесів, які стануть кандидатами для РБП. Оцінка якості бізнес-процесів вимагає відповідних критеріїв. Загальним критерієм якості може бути будь-який показник, що виражає відповідність результатів бізнес-процесу поставленим перед ним цілям або, що виконуваним функціям. Однак реінжиніринг бізнес-процесу може бути спрямований і на поліпшення окремого часткового показника його якості, якщо це не йде в протиріччя із загальним критерієм. Систематична невідповідність результатів бізнес-процесів поставленим цілям може свідчити про необхідність реінжинірингу самого процесу цілеполагання, тобто процесу вироблення цілей.

 








Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 1363;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.