Функції управління бізнес-процесами на підприємстві

 

 

Цілі діяльності підприємства здійснюються за допомогою виконання певних дій або функцій. Функція в перекладі з латинської мови («functio») означає «здійснення», «виконання» дій.

Поняття функції найбільш очевидно при вивченні явищ живої природи, де вона виражає прояв життєдіяльності тваринного або рослинного організму, наприклад, у вигляді травлення, подиху, розмноження та ін. Як правило, функції в живій природі виконуються особливими функціональними органами. Але стосовно діяльності соціальних систем поняття функції визначається як відношення частини до цілого, при якому саме існування частини забезпечує існування цілого. Формулюючи цілісність системи через її функціоналізм, стає очевидним, що будь-яка нова поведінка системи, як цілісності, відбувається шляхом додання їй нових функцій. Даний процес, який названий актуалізацією функцій, відбувається винятково за рахунок перебудови самої системи. Діяльність менеджерів можна представити як безперервний процес виконання управлінських функцій.

Функції управління – це напрямки або види управлінської діяльності, що засновані на поділі й кооперації в управління, що характеризуються відособленими комплексами завдань і виконуваними спеціальними прийомами й способами. За своїм змістом будь-яка функція управління містить у собі збір інформації, її перетворення, вироблення рішення, додання йому певної форми й доведення до виконавців.

За видом і напрямком діяльності функції підрозділяють на загальні (основніконкретні (специфічні).

Загальні (основні) функції управління:

здійснюються в кожній організації й на кожному рівні управління;

властиві управлінню будь-якої організації;

розділяють зміст управлінської діяльності на види робіт за ознакою послідовності їх виконання в часі;

відносно самостійні й у той же час тісно взаємодіють між собою.

До загальних функцій менеджменту відносять: планування, організацію, мотивацію, контроль і регулювання.

Конкретні (специфічні) функції управління виявляються в результатіподілу управлінської праці по різних об'єктах керування. Такі функції містять у собі різні види діяльності, що відрізняються призначенням і способом реалізації. Конкретні функції впливають не на всю організацію, а на її певні сторони або частини. Склад конкретних функцій може різнитися залежно від того, які об'єкти керування є актуальними для діяльності тієї або іншої організації. Під спеціальнимифункціями УБП розуміють підфункції конкретних функцій, спрямованих на вирішення спеціальних завдань управління (наприклад, спеціальною функцією управління основним виробництвом є оперативно-календарне планування основного виробництва). Типовий підрозділ функцій менеджменту на загальні, конкретні й спеціальні приведемо на рис. 2.4.

Кожна конкретна функція управління в організації є комплексною за змістом і містить у собі загальні функції: планування, організацію, мотивацію, контроль і регулювання. Загальні й конкретні функції управління тісно зв'язані і являють собою різні зрізи єдиного поля управління. Залежно від особливостей керованого об'єкта загальні функції управління самі можуть представлятися як комплексні, що включають у себе різні підфункції.

Так, функція планування може містити в собі підфункції стратегічного або поточного планування, бізнес-планування, а іноді й прогнозування.

Функція організації може здійснюватися у вигляді:

організаційного проектування, тобто створення проектів або документально оформлених організаційних рішень;

організаційного розпорядництва, як форми безпосереднього вироблення й передачі організаційних рішень без організаційне проектування.

 

Рис. 2.4. Види функцій управління бізнес-процесами

 

Функція контролю здійснюється завдяки здійсненню подфункції обліку, що полягає у фіксації фактів, виконання завдань і подфункції контролю, що полягає в зіставленні фактичних даних і показників із плановими. Сама підфункція обліку реалізується, як мінімум, у двох формах: бухгалтерського обліку, що представляє особливу професійну діяльність у складі менеджменту, і управлінського обліку, здійснюваного всіма підрозділами організацій і підприємств виходячи з їхніх власних завдань.

До складу функції регулювання включають підфункцію аналізу, що полягає в оцінці розбіжності планових і фактичних даних, що виявляються в процесі контролю, і ухвалення управлінського рішення (ПУР) якщо буде потреба усунення виниклого неузгодженості між поставленими завданнями й результатами їх виконання.








Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 2600;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.