Рейкові стики і стикові скріплення
Колія може бути ланковою (стиковою) і безстиковою. Ланкова коліяскладається із ланок (суцільних рейок) стандартної довжини: 25 м і 12,5 м. Безстиковаколія являє собою пліті довжиною до 800 м (короткі) і більше 800 м (довгі). Раніше основною конструкцією колії булаланкова, нині пріоритет переходить до безстикової, особливості устрою якої будуть далі розглянуті окремо.
Місце сполучення і скріплення рейок між собою називається рейковим стиком.Звичайне стикове з'єднання складається із двох металевих стикових накладок, шести (рис. 2.71) або чотирьох (рис. 2.72) болтів з гайками і пружинними шайбами. Рейки, які з'єднуються, повинні мати на кінцях по 2 або 3 отвори. Накладки в стиках рейок типу P50 і важче застосовуються тільки уніфіковані двоголові як чотири- так і шестиотвірні, рейки типу P43 можуть з'єднуватись крім двоголових, ще фартушними накладками. Болти в
Рис. 2.71. Конструкція звичайного стику з уніфікованими двоголовими накладками і шестиболтовим кріпленням |
стиках із двоголовими накладками розташовуються почергово гайками в середину і назовні колії. На кожний болт під гайку ставиться пружна гайка. Шестигранні гайки уніфіковані за розміром під ключ.
Рис. 2.72. Двоголова уніфікована накладка на рейковому стику з чотириболтовим кріпленням |
Стандартні стики розміщуються між шпалами «по накутнику», тобто навпроти іншого, в одному створі, перпендикулярному осі колії. Відстань між осями стикових шпал прийнято: при рейках P75 і P65 — 420 мм;при рейках P50 — 440 мм і при інших типах рейок — 500 мм.
На лініях, обладнаних автоблокуванням, влаштовують ізоляційні і струмопровідні стики.
В ізоляційних стиках рейкові зазори мають бути в межах 5-8 мм. Ці стики можуть бути збірнимичи клеєболтовими.В збірних використовуються облягаючі металеві накладки (рис. 2.73) і подовжені стикові болти або двоголові накладки з поліаміду чи інших подібних матеріалів з типовими стиковими болтами.
В клеєболтових стиках (рис. 2.74) використовуються типові шестиотворні двоголові накладки, простругані по верхнім і нижнім граням, і
Рис. 2.73. Ізоляційний стик з облягаючими металевими накладками:
а — при залізобетонних шпалах та скріпленні КБ; б — при дерев'яних шпалах і
костильному скріпленні; 1 — рейка; 2 — накладка; 3 — прокладка бокова;
4 — поліетиленова планка під болти; 5 — планка металева; 6 — втулка; 7 — шайба пружинна; 8 — гайка; 9 — болт стиковий; 10 — ізоляційна прокладка під рейку; 11 — підкладка; 12 — болт клемний; 13 — болт закладний; 14 — шайба пружинна; 15 — шайба плоска; 16 — прокладка під підкладку; 17 — клема лита; 18 — шайба.
спеціальні накладки, що повністю заповнюють пазуху рейок. Накладки стягуються болтами звичайної чи підвищеної міцності за допомогою гайок з пружинними колійними шайбами.
Поверхні рейок і накладок, що підлягають склеюванню, перед нанесенням клею обробляються до металевого блиску дробоструменевим способом і знежирюються. Накладки і болти ізолюють від рейок шарами склотканини, просоченої епоксідним клеєм. Прикріплювачі рейок (костилі, клеми) на стикових шпалах мають бути ізольовані від накладки так, як це показано на рис. 2.75.
Високоміцні клеєболтові ізоляційниі стики lKIB-65 і 2KIB-65 (рис. 2.76) призначені для ізоляції електричних рейкових ланцюгів у безстиковій колії без влаштування зрівнювальних прольотів. Стики виготовляються з шестиотвірними рейковими накладками спеціального профілю та високоміцних болтів та інших скріплювальних деталей. В стиках lKIB-65 використовуються накладки 1CP65 і 1СР65П, а в стиках 2KIB-65 накладки 2CP65 і 2CP65II. Для установлення в безстикових стрілочних переводах застосовуються високоміцні клеєболтові ізоляційні стики
2KIBC-65.
Рис. 2.75. Кріплення стику до основи: а — при костильному скріпленні; б — при роздільному скріпленні. |
А б
Рис 2.74. Клееболтовий ізоляційний
стик: а — з типовими проструганими
накладками; б — з повнопрофільними
накладками; 1 — накладка; 2 — болт;
3 — ізоляція із склотканини,
просоченої епоксидним клеєм.
Рис 2.76. Високоміцний клеєболтовий ізоляційний стик типу 2KIB — 65: рейка; 2 — накладка 2CP65; 3 — високоміцний болт; 4 — гайка; 5 — шайба; б — клейка паста; 7 — металева обичайка; 8 — ізоляційна прокладка; 9 — ізоляційна втулка; І1 і L2 — довжини зрівнювальних плітей.
В струмопровідних стиках застосовують рейкові з'єднувачі.
Для поліпшення проходження сигнального струму через стики на ділянках з автоблокуванням, диспетчерською сигналізацією без електричної тяги встановлюються штепсельні рейкові з'єднувачі із дроту діаметром 5 мм (рис. 2.77 а) або короткі із сталевого тросу діаметром 6 мм і довжиною 200 мм, які прикріплюються до неробочої грані головки рейки (рис. 2.77 б).
На електрифікованих лініях для проходження зворотного тягового струму застосовують приварні або фартушні (рис. 2.77 в) з'єднувачі з мідного тросу перетином не менше 70 мм2 при постійному і не менше 50 мм2 — при змінному струмі.
а) б) 3 , 90 . ЙІ
Рис. 2.77. Рейковіз'єднувачі:
а — штепсельний; б — приварний сталевий; в — приварний мідний; / — дріт; 2 — штепсель; 3 — манжета; 4 — трос.
Для з'єднання рейок різних типів застосовують перехідні накладки або перехідні рейки. Перехідними накладками (рис. 2.78) з'єднуються рейки різних типів (наприклад, P75 і P65) або рейки одного типу, що мають різницю у вертикальному зносі.
Виготовляють перехідні накладки із накладної штаби для більш важкого типу рейки і відвантажують попарно зв'язаними (1 ліва і 1 права накладки).
Перехідні рейки є більш ефективним засобом з'єднання рейок різних типів. У них до більш важкої рейки приварюється спеціальна перехідна вставка, що має різнотипні закінчення. Зазначена вставка виготовляється з більш важкої рейки методом випресування. Довжина більш важкої рейки разом з випресованою частиною має бути не менше 1600 мм, а довжина випресованої частини після зварювання — не менше 800 мм.
Зазор у стиках між рейками має дотримуватись у межах від 0 до 21 мм (за довжини рейок 25 м), або від 0 до 18 мм (за довжини рейок 12,5 м), що відповідає крайнім коливанням температури. Зазор дозволяє рейкам змінювати довжину при зміні температури, тому болтові отвори в рейках роблять дещо більшими, ніж діаметр болта, що дозволяє змінюватись зазору в стику.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 6828;