Класифікація симбіологічних відносин за природою взаємовідносин
Форезія. Дуже слабкий зв'язок, при якому один із організмів (формант — частіше менший) використовує інший організм як транспортного хазяїна. Немає жодної фізіологічної чи біологічної залежності.
Коменсалізм (дослівно — "харчування за одним столом"). Асоціація, за якою один із партнерів (менший) отримує вигоду від взаємодії, тоді як другий — ані вигоди, ані шкоди. Взаємне використання місця, субстрату, захисту, харчування.
Мутуалізм. Обидва партнери отримують вигоду. В основному — тісна і облігатна асоціація, переважно фізіологічна залежність аж до ступеня неможливості вижити поза асоціацією. Але не тільки фізіологічна взаємодія — симбіоз чистильників (риби та ракоподібні).
Паразитизм. У спрощеному вигляді "паразит — організм, який живе на або в іншому організмі, отримуючи від нього часткове чи повне харчування, зазвичай шкодячи своєму хазяїну".
Екологічна концепція симбіозу закладена вітчизняними паразитологами — А.А. Филипченко, О.М. Панкоським, В.М. Бе-климишевським, В.О. Догелем. Головна рухова сила розвитку системи — захоплення паразитом нової екологічної ніши — внутрішнього середовища хазяїна, в якому відсутня конкуренція з вільно рухаючими організмами. Хазяїн — "первинне" екологічне середовище, у взаємодії з яким визначаються фізіологічний стан та репродуктивна активність паразита. Середовище існування хазяїна є для паразита "вторинним" екологічним середовищем. Па-разитоценоз — сукупність паразитів різних видів, які існують в одній особі хазяїна.
"Паразити — це організми, що використовують інші організми як середовище існування та джерело харчування, на хазяїна перекладається повністю чи частково харчування і регулювання взаємодії з навколишнім середовищем" (Догель, 1947).
Суттю паразитологічних взаємин можуть бути різнобічні адаптації паразита до хазяїна (і хазяїна до паразита).
Причини виділення з екології взаємовідносин паразит— хазяїн:
1. Своєрідність таких відносин. Взаємні адаптації не тільки організмів до середовища існування, але і середовища існування (хазяїна) до організму.
2. Фактори зовнішнього (спільного) середовища існування, трансформовані організмом хазяїна, ніколи не впливають на паразита безпосередньо. Усе це потребує спеціальних методів та підходів.
3. Специфічні фактори зовнішнього середовища (хазяїн) та зміна організму (паразита) ніколи не спостерігаються у видів, що вільно існують.
Така специфічна риса середовища існування, як обмеженість у часі і просторі, визначає те, що більшість біологічних процесів у паразитів виявляються більш вираженими (чіткими), ніж у організмів, що вільно існують.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 1377;