Формування антропоценозів
Ріст населення, якісний стрибок розвитку науки і техніки за останні два століття, і особливо в наш час, призвели до того, що діяльність людини стала фактором планетарного масштабу, направляючою силою подальшої еволюції біосфери. Виникли ан-тропоценози — сукупність організмів, в яких людина є домінуючим видом, а його діяльність визначає стан системи.
У доіндустріальну епоху життєдіяльність кожної локальної популяції була безпосередньо зв'язана з локальним ландшафтом, з якого та черпала все потрібне для свого існування і за межі якого майже не виходили зміни, зумовлені діяльністю цієї популяції. Така єдиність локального людського суспільства (із властивими йому характерними способами діяльності) і навколишнього ландшафте отримала назву "антропоценоз" (термін запропонований В.П. Алексєєвим). Більшість антропоценозів було вписано в кругообіг речовин у біосфері подібно будь-яким іншим ценозам.
З початком індустріальної фази система антропоценозів розпалася. Антропогенне перенесення речовини отримало планетарний характер, увійшло у дисбаланс з кругообігом речовини. Із окремих локусів, масштабно зіставлених з антропогеоценозами минулого, використовуються (у вигляді руди, сільськогосподарської сировини і т.д.) велика кількість речовин, що раніше тисячоліттями перебувала в цих локусах інертно-нерухомими чи задіяними в цикл кругообігу. Пройшовши через ефемерну фазу використання, ця речовина у вигляді відходів потрапляє в інші локуси, до неї не пристосованих. У результаті відмирають й ті ло-куси, з яких ця речовина походить (на місці визначення залишаються діри кар'єрів, терикони — нежива матерія, яка не може давати нічого, навіть кисень), і ті, куди потрапляють маси відходів (причому не тільки територіально обмежені частинами суші, але і океан та атмосфера).
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 1678;