На здоров'я населення
Забруднення — це внесення у навколишнє ередовище або виникнення в ньому нових, зазвичай не характерних, хімічних і біологічних речовин, агентів внесення в надлишковій кількості і будь-яких уже відомих речовин, які шкідливо впливають на природні екосистеми й людину і яких природа не здатна позбутися самоочищенням.
Основними джерелами антропогенного забруднення середовища є виробники енергії (ТЕС, АЕС, ГРЕС, котельні), усі промислові об'єкти (насамперед металургійні, хімічні, нафтопереробні, цементні, целюлозно-паперові), екстенсивне, перехімізоване сільськогосподарське виробництво, військова промисловість і військові об'єкти, автотранспорт та інші види транспорту. Вони забруднюють довкілля сотнями токсичних речовин, шкідливими фізичними полями, шумами, вібраціями, теплом. Антропогенні забруднення виникають унаслідок діяльності людини.
Першоджерелом і першопричиною бурхливого розвитку глобальної екологічної кризи є, як вважають міжнародні експерти, демографічний вибух, дуже швидке зростання кількості населення нашої планети, що неодмінно супроводжується збільшенням темпів і обсягів знищення природних ресурсів, нагромадженням величезної кількості відходів виробництва й побуту.
При цьому порушуються процеси обміну речовин, знижується інтенсивність асиміляції продуцентів і безпродуктивність біогеоценозу загалом, завдається велика шкода всім процесам життєдіяльності, яка в результаті призводить до екологічної кризи та екологічної катастрофи. Під екологічною кризою розуміють ситуацію, що виникла в природних екосистемах унаслідок порушення рівноваги під дією стихійних природних явищ або в результаті антропогенних факторів (вирубування лісів, зарегулювання рік, забруднення атмосфери, гідросфери, ґрунтів тощо).
Екологічна катастрофа — це зміна необоротного характеру, що відбулася в екосистемах чи в біосфері.
Фахівці класифікують забруднення природного середовища на основі різних принципів, але загалом нині ці забруднення можна об'єднати в такі групи:
— механічні, хімічні, фізичні та біологічні (за типом походження);
— матеріальні, енергетичні (за типом походження);
— стійкі, середньотривалі й нестійкі (за часом взаємодії з довкіллям);
— прямого та непрямого впливу на біоту (за способом впливу);
— навмисні, супутні, аварійно-випадкові.
За іншою класифікацією всі антропогенні забруднення поділяються на дві великі групи — матеріальні та енергетичні. До першої належать:
— атмосферні забруднення (газоподібні, пароподібні, тверді, у вигляді туману та змішані);
— стічні води (оборотні, умовно чисті й забруднені, зі значним перевищенням концентрації шкідливих речовин);
— тверді відходи (токсичні й нетоксичні).
До другої групи належать теплові викиди, шуми, вібрації, ультразвук й інфразвук, електромагнітні поля, світлове, лазерне, інфрачервоне, ультрафіолетове випромінювання, іонізація, електромагнітне випромінювання. Під стійкими антропогенними забруднювачами розуміють такі, що довго не зникають, не знищуються самостійно природою (різні пластмаси, поліетилени, деякі метали, радіоактивні речовини з тривалим періодом напів-розкладу тощо). Нестійкі забруднювачі — ті, що негативно діють короткий час і розкладаються, розчиняються чи знищуються в екосистемах завдяки природним фізико-хімічним або біохімічним процесам.
Під навмисними забрудненнями розуміють цілеспрямоване знищення лісів, використання родючих лісів, родючих земель і пасовиськ під забудову, утворення внаслідок діяльності людини кар'єрів, неправильне використання поверхневих і підземних вод, мінеральних ресурсів, вилов риби та ін.
Супутні забруднення — це поступові зміни стану атмосфери, гідросфери, літосфери й біосфери окремих районів та планети в цілому від комплексного негативного впливу антропогенної діяльності (опустелювання, висихання боліт, озер, морів, поява кислотних дощів, потепління клімату через "парниковий" ефект, зменшення озонового шару).
Спеціалісти вважають, що близько 80—86 % забруднювачів повітря сконцентровано над сильно розвиненими промисловими районами, 10—15 % — над містами, 1—2 % — над сільською місцевістю, 0,1 % — над центральними районами Світового океану. Якщо у великому місті за добу осідає 1,5 т пилу на кожен квадратний кілометр, то вже в 100 км від нього — приблизно в 100 разів менше.
Обговорюючи шкідливу дію різних хімічних речовин людини на навколишній живий світ, варто звернути увагу ще на один факт. До впливу токсичних речовин, що здавна існують у природі, усі організми були еволюційно підготовлені, бо пристосовувалися тисячі й тисячі років. А до дії нових, які людство почало у великих кількостях продукувати впродовж останніх десятиліть, екосистеми еволюційно не встигли підготуватися. Ці нові токсичні речовини, що раніше не існували в природі, чужі всьому живому за своєю фізико-хімічною структурою. Вони не можуть перероблятися, розкладатися, окиснюватися організмами, їх дія, а також вплив різних нових фізичних випромінювань, шумів, вібрацій призвели до виникнення невідомих раніше в природі генетичних, токсикологічних, алергійних, ендокринних та інших захворювань.
Такими небезпечними новими токсичними речовинами є по-ліхлоровані біфеніли, полібромовані біфеніли, поліциклічні ароматичні вуглеводні, яких нині виробляється близько 600 видів, нітрозаміни, вінілхлориди (містяться в різних плівках, поліетиленових упаковках та трубах, пластмасі). Більшість згаданих речовин є канцерогенними й впливають на генетичний апарат людини. Дуже небезпечно те, що прихований період захворювань через отруєння цими речовинами триває 10—15 років і більше.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 1000;