Отруйні тварини
У світі щорічно 500 тис. людей отримують укуси отруйних змій, при цьому гинуть від ЗО до 40 тис. У СІЛА за рік реєструють до 5 млн укусів членистоногими комахами (бджоли, павуки, скорпіони). Труяться від споживання різних отруйних риб близько 20 тис. людей, а гине — понад 300 за рік.
Тварини і комахи здобули таку властивість у процесі еволюції та пристосування виду до навколишнього середовища, щоб існувати, їхня "токсична зброя" — отрута — як і спосіб застосування різноманітні. Активний спосіб — це введення отрути в організм супротивника за допомогою жала, зубів, плавників.
Отруйних тварин ділять на пасивно- та активно-отруйних. Перші не мають отруйних' органів, а також органів активного нападу (деякі риби, комахи, молюски). Наприклад, під час роз-давлення жуків та потрапляння на кінцівки отруйних речовин розвиваються дерматити, а під час потрапляння в кишки — отруєння. Отруйні властивості деяких риб і молюсків проявляються лише під час споживання без дотримання правил безпеки.
Для активно-отруйних тварин характерна наявність спеціальних органів, що виділяють отруйні речовини, та органів нападу. Найбільш небезпечні для людини змії: ефа, гюрза, звичайна гадюка, кобра, щитомордник; а також деякі види риб (скорпено-ві риби — морський йорж і морський дракон — Чорного моря). Шкідливі для людини також медузи та актинії.
Отруйними для людини є деякі види членистоногих. Наприклад, поширена в північних районах країни сколопендра. Вона у пошуках здобичі заповзає в населенні пункти. Укуси супроводжуються сильним болем, місце укусу припухає.
Усі види павуків мають отруйні залози, але для людини небезпечні лише ті, що можуть прокусити шкіру. До них належать каракурт і тарантул. У каракуртів отруйні лише самки. Найчастіше кусають людей улітку та восени. Укус безболісний. Біль після укусу продовжується до 12 днів. Отрута каракурта діє на нервову систему.
Небезпека укусу тарантула значна.
У Криму, на Кавказі і в Середній Азії є скорпіони (жовтий, італійський, кавказький тощо), секрет залоз яких отруйний для людини. Тонке заднє брюшко ("хвіст") скорпіонів закінчується гострим зігнутим жалом, з'єднаним із 2 отруйними залозами. Укус скорпіонів болючий, супроводжується сильним набряком, почервонінням шкіри.
Поширені комахи з ряду термітів і перетинчастокрилих, з яких найбільшу небезпеку для людини представляють оси (шершень, оса звичайна тощо) та бджоли. їх отруйний апарат складається з двух залоз, з'єднаних із жалом. Оси легко і миттєво жалять, укол супроводжується пекучим болем. Місце укусу запалюється, інколи набрякає. Ступінь отруєння залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та сприйняття інтоксикації. Потрібно видалити жало, промити ранку етиловим або нашатирним спиртом.
Одним із основних заходів профілактики укусів є хоча б елементарне знання способу життя і місць проживання отруйних тварин.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
Адріанов В.Л. Біологія: Розв'язування задач з генетики. — 2-ге вид.
— К.: Либідь, 1996.
Бажора Ю.И., Кириченко Л.Г., Шевеленкова А.В. и др. Основні меди-цинской паразитологии: учебн. пособие по практ. занятиям для студен-тов 1 курса. — Одесса: Одес. Гос. Мед. Унт, 2001. — 175 с.
Бажора Ю.И., Шевеленкова А.В. и др. Клиническая генетика: учебн. пособие по практ. занятиям. — Одесса: Одес. Гос. Мед. Ун-т, 2001. — 145 с.
Биология: учебн. пособие / А.В. Романенко, Е.А. Жгут, О.В. Голо-вченко и др.; под ред. А.В. Романенка. — К.: Медицина, 2008. — 424 с.
Голда Д.М. Задачі з генетики та методика їх розв'язування. — К.: Вирій, 1997.
Запорожан В.М., Сердюк АЛі., Бажора Ю.І. Спадкові захворювання і природжені вади розвитку в перинатологічній практиці. — К.: Здоров'я, 1997. — 360 с.
Казначев В.П. Учение о биосфере. — М., 1995.
Лазарев КЛ.. Демиденко ЛА. Медико-биологический словарь-справочник. — 2003. — 430 с.
Ніколайчук В.І., Надь Б.Б. Збірник задач з генетики. — Ужгород, 2000.
Пішак В.П., Бажора Ю.І. Медична біологія. — Вінниця: Нова книга, 2004.— 656 с.
Пішак В.П., Бойчук Т.М., Бажора Ю.І. Клінічна паразитологія. — Чернівці: БДМА, 2003. — 344 с.
Путинцева Г.Й., Решетняк ТА* Медична генетика. — К.: Здоров'я, 2002. —342 с.
Саляк Н.О. Практикум з медичної біології: навч. посібник. — К.: Медицина, 2009. — 152 с.
Тимченко АД. Биология с основами генетики и паразитологии. — К.: Вища шк. Головное изд-во, 1982. — 331 с.
Філогенез систем органів: навч. посібник / В.П. Пішак, Т.Є. Дьяконов, Н.В. Черновська та ін. — Чернівці: БДМА, 2000. — 153 с.
Ярьігин В.Н., Васильєва В.И., Волков И.Н., Синельщикова В.В. Биология: В 2 кн. Кн. 1: учебн. для мед. спец, вузов / Под ред. В.Н. Ярьігина.
— 4-е изд., испр. и доп. — М.: Вьісш. шк., 2001. — 432 с.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 1336;