Екологія людини
Екологія людини є частиною біології.
Те, що нині у власне наукових працях належить до біології людини, охоплює такі проблеми, як вивчення екологічної ситуації в містах, дослідження наслідків господарської діяльності. Такі публікації містять спеціалізовану інформацію з епідеміології, медичної статистики, тератології, мутабільності (у тому числі індукованої) людини розумної і мікроорганізмів, що її супроводжують, тощо.
Фактори середовища
Концепція "навколишнього середовища" започаткувала експериментальні дослідження відносин організмів із середовищем їх існування.
У понятті "середовище існування" організму вміщено всі умови життя і неживої природи, які оточують організм і прямо чи опосередковано впливають на його стан, розвиток, виживання, розмноження. Навколишнє середовище — це їжа та вода, повітря для дихання, кліматичні фактори, субстрат, ґрунт, рослинні та тваринні організми і все інше, без чого не може існувати організм.
Окремі елементи середовища, що діють на організм, називають екологічними факторами. Розрізняють дві групи факторів: абіотичні та біотичні, тобто є фактори неживої та живої природи.
Велике значення серед абіотичних (фізичних) факторів належить клімату. Клімат визначається багатьма показниками, найважливіші з яких: світло, температура і вологість. Крім того, у багатьох місцеперебуваннях організми залежать від кислотності і солоності середовища існування, від впливу повітряних і водних течій, від вмісту кисню в середовищі та ін.
Взаємовідношення живих організмів одне з одним і створюють біотичні фактори навколишнього середовища.
Якщо всі умови сприятливі, за винятком одного, що проявляється недостатньо або у великому надлишку, тоді ця остання умова, що називається обмежувальним фактором, здобуває неабияке значення для життя.
У 1840 р. фізіолог Ю. Лібіх довів, що врожай сільськогосподарських культур обмежується не тими елементами живлення, які потрібні у великих кількостях, і як правило наявні в середовищі в надлишку (наприклад, С02 і Н20), а тими, які потрібні в незначних кількостях, але яких в середовищі дуже мало (наприклад, 2п). Висновок Лібіха, що "ріст і розвиток організму обмежується нестачею одного елемента, який наявний в мінімальній кількості", став відомий як закон мінімуму.
Обмежувальним фактором може бути недостатня кількість чи надлишок тепла, світла, води тощо. Організми можна характеризувати екологічним мінімумом і екологічним максимумом, діапазон між цими двома величинами створює межі його толерантності (стійкості).
Доповнення до цього закону толерантності:
1. Організми можуть мати широкий діапазон толерантності щодо одного фактора і вузький — щодо іншого.
2. Організми з широким діапазоном толерантності до всіх факторів найбільш поширені.
3. Якщо умови за однією екологічною ознакою не оптимальні для виду, то може звузитися і діапазон толерантності до інших екологічних факторів.
4. Межі толерантності в організмів у період розмноження, як правило, вужчі, ніж у дорослих рослин чи тварин.
Щоб визначити відносний ступінь толерантності, в екології існує кілька термінів, в яких використовують приставки стіно-(вузький) і еври- (широкий).
Живі організми, яким потрібні умови з вузькими межами, називають стіноеками (стенотермні організми, стеногалінні організми та ін.). Інші організми, навпаки, пристосовуються до більш змінних умов (діапазон їх толерантності набагато ширший), такі менш вибагливі організми називають евріеками (евритермні, евригалінні та ін.).
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 1024;