Структура та функції біосфери
Біосфера є планетарною екосистемою, адже кожен живий організм на планеті взаємодіє з будь-яким іншим безпосередньо, дистанційно або через продукти життєдіяльності; одномоментно або впродовж певного терміну; синхронно чи асинхронно. Термін "біосфера" запропонував австрійський геолог Е. Зюсс у 1875 р. Саме поняття він визначив у 1909 р. як "сукупність організмів, обмежену в просторі і часі, яка мешкає на поверхні Землі". Поняття "жива речовина" вперше вжив у 1909 р. польський учений І. Лукашевич, і відтоді термін "біосфера" є передусім поняттям геологічним. З точки зору екології, біосфера — це частина оболонок планети в межах поширення живих організмів та продуктів їх життєдіяльності. Маса живої речовини в біосфері, за деякими оцінками, становить 1/2100 маси атмосфери, а загальна товщина "живої оболонки" досягає 1/320 радіуса планети.
Значний внесок у розвиток вчення про біосферу зробив видатний вітчизняний вчений, геолог В.І. Вернадський. У своїх працях учений наголошує на тому, що біосфера власне є однією з геологічних оболонок нашої планети, до якої крім косної речовини входять біокосні речовини (нафта, води Світового океану) та біогенні речовини (поклади кам'яного вугілля, вапняки). Він вважав, що земна кора є рештками біосфер минулих епох.
З фізичної точки зору, планету оточують чотири оболонки: літосфера (тверда), гідросфера (рідка), атмосфера (газоподібна) і магнітосфера (складається з магнітних частинок різної енергетики). Лише гідросфера повністю заселена, інші оболонки заселені або трансформовані в результаті діяльності живих організмів частково. Літосферу нашої планети зазвичай називають земною корою. Товщина її коливається від 8 км у північній частині Тихого океану до 84 км у районі гір Тянь-Шаню.
Нижню межу біосфери визначає верхній край базальтового шару літосфери, а верхню — озоновий шар (максимальна концентрація озону — на висоті 20—30 км). Поза цими межами неможливе автономне існування живих організмів і не відбувається накопичення продуктів їхньої життєдіяльності.
Максимальна висота, на якій зафіксовано існування вищих рослин, — 7000 м над рівнем моря; це один з видів зірочника (роду гвоздикові). Максимальна висота, на якій зареєстровано польоти птахів, — 12 500 м (на цій висоті зафіксовано зіткнення білоголового сипа, хижого птаха, з літаком). Окремі види комах живуть на висоті близько 6000 м, а їхні польоти зареєстровані на висоті понад 11 км. Вище можуть проникати лише бактерії. Описано наявність життєздатних бактерій на висоті 77 км.
У межах літосфери в результаті діяльності наземних живих організмів виник ґрунт. Це найщільніше заселена верхня частина літосфери. Ґрунт містить мінеральні та органічні речовини, доступні для використання ї* живими організмами. Це ланка, що поєднує між собою біологічний та геологічний кругообіги.
Шар ґрунту, товщина якого дорівнює глибині поширення коренів рослин, називається ризосферою. Ґрунт підстилають осадові породи — глини, вапняки, мергелі. Він має власну систему циркуляції води. Існують підземні потоки і водні резервуари (наприклад, гігантський підземний резервуар, заповнений водою, знаходиться під Сахарою). Нижче розміщуються шари материнських, або кристалічних, порід, підстелені базальтовим шаром. Він розміщений у середньому на 2—3 км нижче поверхні суші і на 1—2 км нижче дна океану. Проте в місцях тектонічних розломів земної кори, де проявляється вулканічна активність, базальтовий шар виходить на поверхню суші. Можна вважати, що в кратерах вулканів товщина літосфери нульова, адже через них відбуваються викиди магми — розпеченої рідкої суміші хімічних елементів, якою заповнена мантія Землі.
Гідросфера не є суцільною оболонкою планети. Частина суші повністю позбавлена водного покриву і зволожується періодично. Найбільша товщина гідросфери — у межах Маріанської западини поблизу Філіппін (близько 11 км). У гідросфері прослідковується нерівномірний розподіл живого. Найщільніше заселені поверхневі шари і прибережна зона Світового океану в зоні тропіків, а також деякі континентальні водойми. Разом з тим гідросфера — єдина оболонка, яка повністю заселена живими організмами. Так, деякі види риб живуть на глибині понад 7500 м, безхребетні — на глибині до 10 500 м, ще глибше проникають мікроорганізми.
Атмосфера — це єдина оболонка, товщина якої над усією землею майже однакова (біля 100 км). Життя можливе лише в її приземному шарі — тропосфері (до 15 км над поверхнею), вище можна зустріти лише спори, пилок вищих рослин та окремі продукти життєдіяльності живих організмів. У нижньому шарі тропосфери відбувається випаровування і конденсація води, формуються повітряні потоки, клімат і погода. Саме тут зосереджена найбільша кількість живих організмів, що пов'язано передусім з парціальним тиском кисню і вуглекислого газу. Хімічний склад чистого повітря приблизно такий: 78,08 % азоту, 20,94 % кисню, 0,93 % аргону, 0,03 % вуглекислого газу, менше ніж 0,00005 % озону. У незначних кількостях наявні також неон, гелій, метан, криптон і водень. Уміст біогенних газів зі збільшенням висоти над рівнем моря швидко знижується, і вже на висоті 4000—5000 м біомаса зменшується у десятки разів порівняно з її кількістю на рівні моря. Найважливішими для живих організмів компонентами атмосфери є кисень, вуглекислий газ, озон і водяна пара. Уміст останньої коливається від 0 до 4 %.
Цікаво, що походження атмосфери і гідросфери нашої планети до цих пір не з'ясоване остаточно. Існує гіпотеза, згідно з якою атмосферу складають рештки газової туманності, з котрої утворилася Сонячна система. Більшість учених вважає, що гідро- та атмосфера утворилися в результаті міграції летких речовин із надр планети на її поверхню.
Магнітосфера — зовнішня оболонка планети, що складається з протонів та інших ядерних частинок, які утримуються в електромагнітному полі Землі. Як і будь-яке фізичне тіло, наша планета має надзвичайно потужне власне електромагнітне поле, силові лінії якого орієнтовані відносно магнітних полюсів. Магнітосфера складається з кількох радіаційних поясів, що відрізняються один від одного складом частинок, захоплених магнітним полем Землі. Цю оболонку планети лише недавно почали вивчати з точки зору її ролі в життєдіяльності організмів, адже досліджувати її можна тільки за допомогою спеціальної складної апаратури. Уперше існування радіаційних поясів нашої планети було доведено під час польоту американського супутника "Піонер-1" у 1958 р. Склад і стан магнітного поля планети впливає на перебіг біохімічних процесів живих систем, а тому останнім часом актуальним стало вивчення впливу змін у магнітному полі на здоров'я людини.
Основні положення вчення В.І. Вернадського про організацію біосфери
Живі організми заселяють нижній шар атмосфери — тропосферу. Кисень на висоті близько 20 км під впливом сонячних променів перетворюється в озон і розташовується у вигляді озонового екрану, що не пропускає більшу частину космічних і ультрафіолетових променів, які у великих дозах згубно діють на живі організми. Найбільш стійкі в несприятливих умовах спори бактерій і грибів рухом повітряних потоків можуть заноситися на висоту приблизно 20 км, зберігаючи при цьому життєздатність. Вище вони гинуть у результаті інтенсивного ультрафіолетового випромінювання Сонця. Води океанів, морів, річок і озер, що займають близько 70 % поверхні земної кулі і утворюють гідросферу, практично повсюди заселені різноманітними рослинами і тваринами до максимальних глибин — 11 км. Життя присутнє також і у верхніх шарах літосфери^— твердої оболонки Землі. Найпримі-тивніші організми — бактерії — знайдено в товщі Землі завглибшки до 3 км, у зонах прилягання нафти.
Таким чином, межі біосфери визначаються межами умов існування, сумісних із життям. Верхня межа життя розташована на висоті близько 20 км, нижня — відповідає максимальним глибинам океанів та ділянкам літосфери, де зустрічаються вкраплення нафти — органічних речовин, що є продуктами живлення для деяких анаеробних бактерій, які розвиваються за відсутності кисню. Максимальна концентрація життя спостерігається у ґрунті — поверхневому шарі літосфери, у надґрунтовому шарі атмосфери, не вище декількох метрів, і у верхніх шарах гідросфери, достатньо освітлених і прогрітих Сонцем. У цих місцях умови життя найбільш сприятливі, відповідно різноманітність життя у цій зоні біосфери особливо поширена. Тут зосереджені найви-сокоорганізованіші тварини і рослини. Меж біосфери досягають найпримітивніші живі організми, процеси життєдіяльності яких в цих умовах зазвичай низькі. В активному стані меж біосфери досягає і навіть переходить їх тільки людина як соціальна істота, використовуючи для цього космічні літальні апарати, пристосування для бурення свердловин, апарати, що плавають на поверхні і в товщі води, та ін.
До складу біосфери входять такі компоненти. По-перше, жива речовина, тобто самі живі організми. По-друге, біогенна речовина, яка створюється в процесі життєдіяльності організмів: кисень і вуглекислий газ атмосфери, утворені за рахунок фотосинтезу, дихання та розпаду загиблих рослин і тварин; кам'яне вугілля і торф — результат неповної мінералізації древніх чи сучасних рослин; вапняки, утворені з раковин та скелетів вимерлих водних тварин, та ін. По-третє, речовина, утворена без участі живих організмів: базальт, граніти, метеорити та ін. По-четверте, біоре-човина — результат взаємодії живих організмів з речовиною літосфери (ґрунт).
Основні положення теорії В.І. Вернадського:
— життя є неминучий наслідок світового еволюційного процесу, будь-які теорії випадкового зародження життя не витримують критики;
— Земля як космічне тіло і життя на ній виникли практично одночасно, життя виявлено в найглибших геологічних шарах;
— наша планета і Космос є єдиною системою, в якій життя зв'язує всі процеси в єдине ціле;
— кількість живої речовини на Землі є постійною величиною, тобто в усі часи від початку виникнення Землі в кругообіг життя було введено ту саму кількість речовини, що і нині;
— життя — це головна геологічна сила на планеті (не вулканізм і не процеси вивітрення визначають обличчя планети; її ландшафти, хімізм океана, структура атмосфери та ін. — це породження життя);
— людина є неминучим результатом еволюції планети, на яку покладено визначну роль в її житті;
— у наш час лише людина є головною геологічною силою на планеті;
— колись розвиток біосфери і суспільства стане нерозривним, і біосфера перейде у нове становище — ноосферу (сфера розуму).
Сучасні концепції біосфери
Ми живемо на початку нового тисячоліття і переступили не лише календарний рубіж. Цей рубіж називають переходом до постіндустріальної епохи, переходом від "силової" взаємодії з природою, екстенсивного розвитку енергетики, добувної і пере-роблювальної промисловсті до "тонкого" виробництва, розвитку енерго- і ресурсозбережних результатів тонких і важких досліджень. Змінюються методи управління не лише технологічними процесами, а й методи управління господарською і соціальною діяльністю, що стало можливим завдяки бурхливому розвитку інформаційної техніки і техніки зв'язку.
Постіндустріальну епоху називають також інформаційною, ці дві назви стали синонімами. Час потребує глибшого, грамотнішого, науково обґрунтованішого підходу до найрізноманітніших сфер людської діяльності, уміння використовувати весь арсенал людського досвіду, сконцентрований на багатьох науках.
Масштаби створення людством матеріальної культури великі. І темпи її розвитку постійно збільшуються. У наші дні так звана техномаса (усе створене людиною за рік) уже на порядок перевищує біомасу (масу диких живих організмів). Це тривожний сигнал, він потребує розумового відношення до балансу системи "природа—біосфера—людина".
Таким чином, сучасна ецоха поставила проблему взаємозв'язку людського суспільства з природою. Дія людини на біосферу збільшилась і продовжує стрімко рости. Аналіз глобального екологічного становища призводить до безпрецедентної за своїми масштабами проблеми — вивчення всього комплексу взаємозв'язаних динамічних процесів, що відбуваються в біосфері. Ця обставина спричинила створення нового напрямку досліджень, що отримав назву глобального моделювання. Методологічною базою комплексного вивчення найважливіших сторін розвитку людського суспільства є системний аналіз. Рішення проблеми охорони навколишнього середовища потребує врахування гетерогенного її характеру, зумовленого антропогенною дією.
На думку деяких зарубіжних учених, обмеженість ресурсів порушує ще одну важливу проблему — диференційний розвиток різних частин світової системи з метою збалансованого розвитку всього людства.
Нині спостерігається глибокий розрив між потребою розуміння складності структури і взаємозв'язків реального світу, що зростає, і труднощами сприйняття цього, зумовленими традиційною формою освіти. Варто застосовувати "інноваційне навчання", засноване на активній участі людей у створенні свого майбутнього, але з умінням одночасно прогнозувати результати дії на біосферу.
Таким чином, вирішальною в цьому розмаїтті проблем є концепція біосфери, що віддзеркалює реальне положення речей.
Відомо, що надра планети і космічні процеси активно впливають на процеси в біосфері. Тобто сфера життя щільно вплетена в єдину тканину всесвіту, тому її межі умовні.
Основні властивості біосфери:
1. Біосфера — централізована система. Центральною ланкою її виступають усі живі організми (жива речовина), у тому числі і людина.
2. Біосфера — це відкрита система. її існування неможливе без постачання енергії, головним чином від Сонця.
3. Біосфера — саморегулівна система. Цю властивість називають гомеостазом, розуміючи під ним здатність гасити протиріччя, що змінюють початковий стан системи.
Ноосфера
Термін "ноосфера" запропонували ще в 1927 р. французькі учений і філософ Е. Леруа і П. Тейяр де Шарден. У це поняття вони вклали особливий зміст, протлумачивши його як деякий надбіосферний "мислительський пласт", як єдиний покрив, що огортає планету.
Деякі вчені пропонують використовувати замість поняття "ноосфера" інші: "техносфера", "антропосфера", "психосфера", "соціосфера" або використовувати їх як синоніми. Подібний підхід є суперечливим, оскільки між перерахованими дефініціями і поняттям "ноосфера" є відмінність. Друге тлумачення терміна "ноосфера" дав В.І. Вернадський, розуміючи під ним ту частину нашої планети і навколопланетного простору, яка несе на собі печатку розумової діяльності людини: також, як і біосфера, ноосфера стає геологічною силою, що впливає на всі сфери Землі. Таким чином, Вернадський розширив вчення про взаємний вплив живих організмів і середовища, тобто представлення про предмет екології, додав проблеми впливу ноосфери на біосферу. У результаті екологія із суто біологічної перетворилась на міждисциплінарну царину не лише наукового, але і філософського знання.
У роботах Вернадського можна зустріти різні уявлення про ноосферу, які до того ж змінювалися впродовж життя вченого. Вернадський почав розвивати цю концецію з початку 30-х років XX ст. після детальної розробки вчення про біосферу. Розуміючи велику роль і значення людини в житті і у формуванні планети, Вернадський використовує поняття "ноосфера" в різних варіаціях: 1) як стан планети, коли людина стає найбільшою формуючою геологічною силою; 2) як сферу активного проявлення наукової думки; 3) як головний фактор перебудування і зміни біосфери.
Дуже важливим у вченні Вернадського про ноосферу є те, що він уперше усвідомив і спробував здійснити синтез природних і суспільних наук під час вивчення проблем глобальної діяльності людини. На його думку, ноосфера — це якісно інша, вища ступінь біосфери, зв'язана з корінною перебудовою не лише природи, а і самої людини.
Нині під ноосферою розуміють сферу взаємодії людини і природи, у межах якої розумова діяльність людини стає головним визначальним фактором розвитку. У структурі ноосфери можна виділити такі складники: людство, суспільні системи, сукупність наукових знань, сукупність техніки і технологій, що існують з біосферою як єдине ціле. Гармонійний взаємозв'язок усіх складників структури є основою стійкості існування і розвитку ноосфери.
Говорячи про еволюційний розвиток світу, його перехід у ноосферу, основоположники цього вчення розходились у розумінні суті цього процесу. Тейяр &е Шарден говорив про поступовий перехід біосфери в ноосферу, тобто "у сферу розуму, еволюція якого підкоряється розуму і волі людини", шляхом поступового згладжування протиріч між людиною і природою.
У Вернадського ми зустрічаємо інший підхід. У його вченні про біосферу жива речовина перетворює верхню оболонку Землі. Поступово втручання людини збільшується, людство стає основною планетарною геологотвірною силою.
У цьому і полягає непростий характер еволюції природи, біосфери, а також складності появи ноосфери, визначення ролі й місця в ній людини. Вернадський неодноразово підкреслював, що людство лише вступає у цей стан. А нині, через декілька десятиліть піля смерті вченого, говорити про стійку розумову діяльність людини (тобто про те, що ми вже досягнули стану ноосфери) немає достатніх підстав. І так буде доти, доки людство не вирішить глобальні проблеми планети, у тому числі екологічну. Про ноосферу правильніше говорити як про той ідеал, до якого потрібно рухатися людині.
Дата добавления: 2014-12-17; просмотров: 3083;