Лікування неускладненого Q-ІМ з елевацією сегмента ST
(Раніше називався крупновогнищевий або транмуральний ІМ).
Якнайраніше почати антиагрегантну терапію ( аспірин, клопідогрель, дипірідамол).
Терапія вибору – БАП до 12 год. від початку ІМ або після 12 год після персистування симптомів.
При неможливості проведення БАП – тромболітична терапія до 6 год. (допускається до 12 год.) при відсутності протипоказань.
Антикоагулянтна терапія в/в – гепарин або еноксипарин (клексан)
Клопідогрель або тірофібан при плануванні БАП або при протипоказаннях до аспірину.
β-блокатори в/в при відсутності гіпотонії та важких захворювань легень.
Нітрати і морфій в/в і per os
Інгібітори АПФ з першої доби для покращення функції ЛШ у віддаленому періоді.
Реабілітація. Реабілітація хворих на ІМ включає медичний, фізичний, психологічний, професійний і, більш широко, соціальний аспекти. Основним завданням фізичної реабілітації в стаціонарі є відновлення здатності хворого до самообслуговування, попередження погіршення стану серцево-судинної системи, скелетних мязів та інших органів внаслідок гіподинамії.
Три фази медичної реабілітіції, в тому числі й фізичної, проводять з обовязковим дотриманням принципу послідовності: лікарняна, видужання і підтримувальна. Лікарняна фаза починається в палаті інтенсивної терапії, фаза видужування відповідає перебуванню хворого у відділенні відновного лікування кардіологічного санаторію, підтримувальна фаза здійснюється в подальшому під спостереженням кардіолога або дільничного терапевта.
Відповідно, до моменту переведення в кардіологічний санаторій хворий повинен бути в стані себе обслуговувати, проходити протягом дня у два-три прийоми по 2-3 км, підніматися на 1-й поверх.
Показниками адекватної реакції на фізичне навантаження на лікарняному етапі реабілітації є прискорення пульсу на вершині навантаження в перші 2-3 хв після її закінчення не більше ніж на 20 ударів за 1 хв, зростання частоти дихальних рухів не більше ніж на 6-9 за 1 хв, підвищення систолічного АТ на 20-40 мм рт.ст. і діастолічного - на 10-12 мм рт.ст. При цьому систолічний АТ не повинен перевищувати 200 мм рт.ст., а діастолічний - 100-105 мм рт.ст. Усі порушення функціональних показників у межах адекватної реакцій' повинні повертатися до вихідного рівня протягом 2-3 хв (максимально впродовж 5 хв) після закінчення навантаження. Розширення рухового режиму, яке супроводжується поганою переносимістю, потребує його відміни на 2-3 дні.
Для оцінки функціональних можливостей хворого, який переніс ІМ, і вибору оптимального фізичного навантаження застосовують тест раннього дозованого фізичного навантаження, який проводять переважно на 11-21 день захворювання. Основними протипоказаннями до його виконання є серцева недостатність, серйозні порушення ритму і провідності, гостра аневризма лівого шлуночка й інші ускладнення гострого періоду ЇМ. До фізіологічних критеріїв припинення раннього навантажувального тесту відносять досягнення навантаження 200-400 кгм/хв, збільшення ЧСС до 120 за 1 хв, а також втомлюваність і задишку. До патологічних - появу стенокардії, девіацію сегмента SТ на 1 мм і більше, підвищення систолічного АТ до більше 200 мм рт.ст. або його зниження на 10-20 мм рт.ст. порівняно з вихідним рівнем, зростання діастолічного АТ до більше 110 мм рт.ст., появу шлуночкових аритмій, за винятком поодиноких екстрасистол.
Тривалість лікування становить 12-18 місяців і більше.
Реабілітація після перенесеного ІМ включає в себе боротьбу з основними факторами ризику: гіперліпідемією, артеріальною гіпертензією.
Після виписування з відділу пізньої реабілітації (санаторний етап) для відновлення серцево-судинної діяльності й повернення до професійної діяльності хворий продовжує фізичну реабілітацію в адекватному обємі. Доцільно через 6-8 тижнів від початку ІМ виконати тест із досягненням субмаксимального навантаження.
Психологічну реабілітацію проводять диференційовано залежно від типу психологічних реакцій хворого. Вона включає в себе диференційовану психофармакотерапію (седативні препарати, транквілізатори) та поступове розширення психогенних навантажень (газети, радіо, телебачення, контакти з близькими, а пізніше і співробітниками).
Як елемент психологічної та фізичної реабілітації статеві контакти можна дозволити через 6-8 тижнів від початку хвороби за умови, що хворий без задишки піднімається на другий поверх та ЧСС при навантажувальному тесті досягає 120 ударів, а систолічний АТ - 165 мм рт.ст.
При проведенні повноцінної реабілітації 70-80 % осіб працездатного віку повертаються до роботи. Повноцінна вторинна прфілактика після ІМ призводить до зниження смертності протягом року до 2-5 %.
ЛТЕ. Одним з основних завдань реабілітації є відновлення втраченої працездатності. Період тимчасової непрацездатності таких хворих включає першу (лікарняну) і другу (санаторну) фази реабілітації. Тривалість тимчасової непрацездатності при ЇМ залежить від важкості та перебігу основного захворювання, наявності ускладнень і супровідних захворювань, ефективності лікувальних та відновних заходів.
Для більшості хворих цей термін коливається в межах 3-5 місяців. Хворих із несприятливим трудовим і загальним прогнозом, пацієнтів, які потребують працевлаштування або продовження лікування більше 4-х місяців, направляють на МСЕК. Особам, які перенесли ІМ, III групу інвалідності встановлюють у тих випадках, коли необхідно значно змінити умови праці за своєю професією або коли хворий змушений перейти на іншу роботу. Інвалідність II групи після перенесеного ЇМ встановлюють хворим із вираженою коронарною недостатністю (стенокардія напруги ІП-ІУ ФК), ускладненою недостатністю кровообігу II стадії, порушеннями ритму, аневризмою серця, а такою при наявності супровідних захворювань (артеріальної гіпертензії, цукрового діабету та ін.).
Прогноз, як ближній (4-8 тижнів), так і віддалений, залежить від розмірів зони інфаркту, серцевої недостатності, а також наявності чи відсутності інших тяжких ускладнень (тромбо-емболії, аритмії та ін.). До несприятливих прогностичних факторів(стратифікація ризику) відносять:
1. вік понад 65 років;
2. артеріальну гіпертензію;
3. цукровий діабет;
4. наявність стенокардії та інфаркту в анамнезі;
5. жіночу стать;
6. локалізацію ІМ у передній стінці лівого шлуночка, порівняно із задньодіафрагмальним (через відсутність колатерального кровопостачання). У хворих з важкою ішемією міокарда прогноз значно покращується при проведенні аортокоронарного шунтування в ранні строки після перенесеного ІМ
Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 795;