НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ

Розрізняють хвороби нервової системи, що пов'язані зі структурними ор­ганічними порушеннями мозку та нервових стовбурів, І неврози, при яких збе­режена анатомічна цілісність, але є зміни функцій головного мозку. Причина­ми цього можуть бути: травма, інтоксикація, розлади обміну речовин, пере­втомлення, емоційне перенапруження. Основними проявами пошкоджень і захворювань нервової системи є розлади рухів, чутливості, трофіки, рефлексів.

Розлади рухів визначаються повною відсутністю м'язового скорочення (параліч або плегія) і частковим випадінням рухової функції {парез). Параліч (парез) однієї кінцівки має назву відповідно моноплегії (монопарезу), обох кін­цівок з одного боку тіла — геміплегії (геміпарезу), симетричних кінцівок — параплегії (парапарезу), трьох кінцівок — триплегії (трипарезу), чотирьох — тетраплегії (тетрапарезу). Паралічі і парези можуть бути двох видів: спастичні і в'ялі.

Спастичний параліч виникає при травмах і захворюваннях ЦНС — перед­ньої центральної звивини кори великих півкуль чи пірамідного шляху. Він ха­рактеризується відсутністю довільних рухів, високим м'язовим тонусом і ви­сокими сухожильними рефлексами, появою патологічних рефлексів, синкіне-зій (побічні, мимовольні супутні рухи).

В 'ялий, або атонічний, параліч виникає при ураженні передніх рогів та ко­рінців спинного мозку і периферичних нервів. Для нього характерна відсут­ність довільних і мимовільних рухів, сухожильних рефлексів, низький тонус і атрофія м'язів.

Розлади рухів можуть також виявлятися порушеннями координації (атаксія) і гіперкінезами — рухами, що позбавлені фізіологічного значення і виникають мимовільно. До них відносяться судоми, атетоз (червоподібні ско­рочення м'язів пальців кінцівок), тремтіння.

При захворюваннях І травмах нервової системи можуть виникати розлади чутливості. Це анастезія — повне випадіння тактильної чутливості, гіпесте­зія — пониження чутливості, гіперстезія ■— підвищення чутливості. При пору­шеннях поверхневої чутливості хворий не розрізняє тепло і холод, не відчуває уколів. У випадках розладу глибокої чутливості в нього зникає уява про поло-


■аті


Фізична реабілітація


Розділ 7. Фізична реабілітація при захворюваннях і травмах нервової системи


 


ження кінцівок у просторі, рухи стають некерованими. Порушення чутливості виникають при ушкодженнях периферичних нервів, задніх рогів і корінців спинного мозку, провідних шляхів і тім'яної частини кори великих півкуль.

Пошкодження спинного мозку і периферичних нервових стовбурів викли­кають трофічні зміни. На фоні змін больової, температурної, тактильної, м'язовосуглобової чутливості, крово- і лімфообігу, в ділянках з порушеною Іннервацією шкіра стончується, робиться сухою, з'являються тріщини, вираз­ки, пролежні, місцеве змертвіння тканин.

Захворювання і пошкодження нервової системи лікують комплексно, вико­ристовуючи консервативні і оперативні методи. Серед них засоби фізичної реабілітації, що цілеспрямовано діють на різноманітні прояви патологічного процесу, мають надзвичайно велике значення.

7.1. КАІНІКО-ФІЗІОАОГІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСОБІВ ФІЗИЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ

Лікувальну фізичну культуру застосовують на всіх етапах реабілітації хворих. При захворюваннях і пошкодженнях нервової системи во­на реалізує стародавній принцип "лікування собі подібним", тобто лікує руха­ми порушення функції рухів. Лікувальна дія фізичних вправ проявляється у вигляді чотирьох основних механізмів: тонізуючого впливу, трофічної дії, фор­мування компенсацій, нормалізації функцій, серед яких перший і останній є провідними при цій патології.

Фізичні вправи втягують у реактивну відповідь всі компоненти нервової системи, починаючи від кори головного мозку до периферичних рецепторів. Змінюється функціональний стан ЦНС, поліпшуються її регуляторна здатність та тонус, рефлекторна діяльність І набуття нових умовних рефлексів. Фізичні вправи стимулюють створення нової позитивної домінанти, яка за законами негативної індукції пригнічує і сприяє усуненню патологічного застійного вог­нища у корі головного мозку. Рухи нормалізують динаміку основних нервових процесів, їх силу, рухливість і врівноваженість, регуляторну функцію ЦНС і викликають позитивні емоції, що особливо важливо у лікуванні хворих на нев­рози — неврастенію, істерію, психостенію.

Тонізуючий і стимулюючий вплив фізичних вправ на організм, що забез­печується насамперед нервовим механізмом, доповнюється також гумораль­ним та ендокринним. Взаємодія і єдність цих механізмів забезпечує загальну реакцію хворого, викликає зміни функції органів і систем організму. Причому одне лише уявлення про фізичне навантаження викликає зрушення гемодина-міки, газообміну, біопотенціалів м'язів (рис. 7.1), настроює організм на по­дальшу роботу і знижує психічну пригніченість, що нерідко спостерігається при травмах і захворюваннях нервової системи

Фізичні вправи активізують трофічні процеси. Рухи активні і пасивні по­ліпшують крово- і лімфообіг, живлення і обмін речовин, стимулюють регене­рацію нервових волокон і рубцювання пошкоджених тканин, зменшують ймо-


і Згинання і розгинання

т........... ' ,' ■ ■ "-

Біцепс

'...... '^t'M'Un*WtfiiUl<|

Трицепс' Уявне згинання і розгинання

Рис. 7.1. Зміни біопо­тенціалів м'язів при уявленні про рухи (за З.М. Атаєвим, 1973)

вірність утворення вторинних деформацій, трофічних порушень у вигляді ви­разок, пролежнів тощо.

ЛФК сприяє відновленню діяльності всіх ланок іннерваційних механізмів у паретичних кінцівках. Сполучення пасивних рухів з уявними вправами у надсиланні імпульсів до їх активного виконання відновлює сліди погаслих ру­хових стереотипів. Вправи сприяють поступовому розгальмуванню пригніче­них ділянок нерва, відновленню його провідності та скорочувальної здатності м'язів. Цього досягають різноманітними прийомами ЛФК, що залежать від ви­ду параліча. При в'ялому паралічі добір вправ проводиться таким чином, щоб збільшився потік імпульсів від пропріоцепторів паретичних кінцівок і зміцню­вались м'язи. При спастичному паралічі основні зусилля спрямовані на трену­вання керуванням м'язами, на їх розтягнення і розслаблення. При стійкому по-. рушенні функції ЛФК сприяє формуванню компенсацій як тимчасових, так і постійних.

Лікувальний масаж, як і ЛФК, є головним засобом активної функціональної терапії у комплексному лікуванні захворювань і травм нерво­вої системи. Лікувальна дія масажу проявляється трьома основними механіз­мами: нервово-рефлекторним, гуморальним, механічним.

Масаж справляє виразну дію на ЦНС при порушеннях її діяльності. Під час застосування диференційованих за формою, силою і тривалістю масажних маніпуляцій виникає можливість змінювати функціональний стан кори голов­ного мозку, знижувати чи підвищувати загальну нервову збудженість, підсилю­вати глибокі та відновлювати втрачені рефлекси, знімати біль, поліпшувати ре­гулюючу і координуючу функцію ЦНС. При парезах і паралічах центрального походження масаж знижує збудженість рухових клітин спинного мозку, що сприяє покращанню функціонального стану нервово-м'язового апарату.

Масаж також виразно впливає на периферичну нервову систему. Він акти­візує динаміку основних нервових процесів, покращує кровопостачання, окис­но-відновні і обмінні процеси у нервовій тканині. Масаж стимулює регенера­цію нерва при порушенні його безперервності, сприяє прискореному росту ак-


 




Фізична реабілітація


Розділ 7. Фізична реабілітація при захворюваннях і травмах нервової системи


 


еонів, протидіє утворенню рубцьових тканин або робить їх більш еластич­ними. У разі застосування вібраційного масажу з'являється можливість впли­вати на збудливість нервів: слабі вібрації викликають збудження недієздатних нервів, а відносно сильні — зниження нервової збудженості. Вібрація, яка має виразну рефлекторну дію, підсилює, а інколи відновлює глибокі рефлекси.

Позитивні зміни виникають у м'язах при спастичних паралічах, що спос­терігаються після травм головного і спинного мозку, інсульту, при дитячому церебральному паралічі, хворобі Літтля. Точковий масаж паретичних розгина­чів стимулює їх функцію, одночасно викликає розслаблення антагоністів-зги-начів, що знаходяться в стані гіпертонусу і рефлекторних контрактур. Систе­матична стимуляція точковим масажем паретичних м'язів, коли її проводять у визначений час, визначеної сили і тривалості, забезпечує формування у хворо­го умовних рефлексів і приводить до відновлення правильних рецепрокних зв'язків м'язів-антагоністів.

Масаж запобігає трофічним порушенням у паретичних м'язах і підтримує функцію шкіри, покращує кровопостачання і обмінні процеси в уражених м'язах, шкірі, зміщує І розтягує її, поліпшує шкірно-м'язовий тонус, протидіє утворенню пролежнів, сприяє розсмоктуванню тканинних інфільтратів.

Фізіотерапію застосовують на всіх етапах реабілітації. Лікувальна дія фізичних чинників проявляється шляхом нервово-рефлекторного і гумо­рального механізмів.

Всі природні і преформовані чинники більшою чи меншою мірою вплива­ють на змінені патологією функції нервової системи. Вони нормалізують ос­новні нервові процеси в ЦНС, зміцнюють процеси активного гальмування, сприяють підвищенню функціональних умовно-рефлекторних зв'язків, змен­шують підвищену нервову збудженість, вегетативно-соматичні порушення, нормалізують сон і психоемоційну сферу при функціональних розладах ЦНС. Спеціальні фізіотерапевтичні процедури сприяють вирівнюванню коркової нейродинаміки, зменшенню позамежного гальмування, що розповсюджується при травмах головного мозку на кору і нижче розташовані відділи ЦНС і суп­роводжується порушеннями коркової регуляції вегетативних функцій.

Фізичні чинники стимулюють трофічну функцію нервової системи, поліп­шують мікроциркуляцію, окисно-відновні і обмінні процеси, розсмоктування вогнищ крововиливу, гемо- і лімфодинаміку, процеси регенерації нервових тканин. Вони протидіють розростанню сполучнотканинних елементів і гліаль-них рубців, попереджають утворення трофічних порушень шкіри, виразок, пролежнів, контрактур або сприяють їх ліквідації.

Під впливом фізіотерапевтичних процедур зменшуються больові відчуття, парестезії, головний біль, відновлюється або покращується функція нервово-м'язового апарату, суглобів. Процедури сприяють розширенню судин, справля­ють протизапальну, гіпосенсибілізуючу дію, загартовують організм, продовжу­ють період ремісії при хронічному перебігу захворювання.

Механотерапію застосовують, переважно, у післялікарняний пері­од реабілітації у вигляді маятникових та блокових апаратів. Вона сприяє усу­ненню контрактур, відновленню функції суглобів, сили і витривалості м'язів.


У деяких випадках механотерапію призначають раніше і використовують прості пристрої під час занять фізичними вправами у воді.

Працетерапію призначають відповідно до особливостей проявів захворювання або травм нервової системи та функціональних можливостей рухового апарату. У хворих з порушеннями елементарних функцій при трав­мах і захворюваннях головного і спинного мозку якомога раніше застосовують елементи самообслуговування. Насамперед хворого навчають самостійно змі­нювати положення у ліжку, переходити в положення сидячи у ліжку, на сті­лець, крісло-каталку і зворотньо та виконувати рухи в усіх напрямках; брати предмети зі столика, тумбочки; виконувати туалетні маніпуляції, одягатись і роздягатися, надягати ортопедичне пристосування, їсти, користуватись теле­фоном, кранами, ключами тощо. У подальшому — пересуватися в межах квар­тири, виконувати хатні роботи, виходити з квартири, пересуваючись по схід­цях, керувати кріслом-каталкою, автомашиною, користуватися міським тран­спортом. Здатність пацієнта більшою чи меншою мірою виробити побутові на­вички і активно їх застосовувати у різних життєвих ситуаціях зменшує залеж­ність хворого від сторонньої допомоги і отримала назву ADL (Activity of Daily Living) — активність у повсякденному житті (Н. Rusk, 1977; Т.А.Макин-ський, 1979; О.Г.Коган, 1988). ADL залежно від здатності хворого самостійно виконувати дії різної складності поділяється на класи або групи.

При частковій патології головного і спинного мозку, що призвела до втра­ти професійних навичок, працетерапія сприяє їх відновленню або готує хворо­го до оволодіння новою професією.

7.2. ЗАХВОРЮВАННЯ І ТРАВМИ ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ

До захворювань периферичної нервової системи (рис. 7.2) відносять: ра­дикуліт — запалення нервових корінців, плексит — запалення нервового спле­тіння, неврит — запалення нервового стовбура. Патологічний процес може розвинутись в одному з них — мононеврит або в декількох — поліневрит. Він інколи захоплює нервовий корінець і стовбур — радикулоневрит чи декілька таких діялянок — полірадикулоневрит. Причиною цих хвороб здебільшого є травма, запалення, інтоксикація, порушення обміну, авітаміноз.

Травма може призвести до струсу, забиття, часткового або повного розри­ву нерва. При струсі спостерігається короткочасне порушення провідності по нерву, що тягне за собою нетривалі рухові і чутливі розлади. Забиття викли­кає стиснення або розчавлення нервового стовбура і більш тривале порушен­ня цих функцій. Випадіння або обмеження руху на тривалий час, зниження м'язового тонусу і атрофія м'язів виникають при повних або часткових розри­вах нерва.

Характерним клінічним проявом травматичних і інфекційно-токсичних уражень периферичних нервів є рухові порушення у вигляді парезів і паралі­чів та болю. Найчастіше периферичні паралічі мляві. Вони супроводжуються


 




Фізична реабілітація


Р о з а і д 7. Фізична реабілітація при захворюваннях І травмах нервової системи


 


м'язовими атрофіями, зниженням або зникненням сухожильних рефлексів, зни­женням м'язового тонусу, трофічними змі­нами, розладами чутливості шкіри, болем при розтягненні м'язів і нервових стовбу­рів. Вони потребують фіксуючих пов'язок для запобігання контрактур, порочних по­ложень кисті, стопи, відвисання кута рота та ін.

Лікування захворювань і травм пери­феричних нервів є комплексним І прово­диться у стаціонарі або поліклініці, сана­торії. Застосовують консервативні, а у ви­падках порушення цілісності нерва — оперативні методи лікування. Значне місце належить засобам фізичної реабілі­тації.

У лікарняний період реабілітаціїзастосовують ЛФК, лікувальний масаж, фізіотерапію.

Рнс. 7.2. Периферична нервова сис­тема: 1 —діафрагмальний нерв; 2 — плечове спле­тіння; 3 — міжреберні нерви; 4 -— пахвовий нерв; 5 — м'язово-шкірний нерв; 6 — проме­невий нерв; 7 — серединний нерв; 8 — лік­тьовий нерв; 9 — поперекове сплетіння; 10— крижове сплетіння; П — сиромитне куприкове сплетіння; 12 — сідничний нерв; 13 — загальний малогомілковий нерв; 14 — великогомілковий нерв

Лікувальну фізичну культуру призначають після усу­нення гострих проявів патологічного процесу. її завдання: підвищення загаль­ного і психоемоційного тонусу хворого; поліпшення кровообігу і обмінних проце­сів у зоні ураження; протидія судинним і трофічним розладам, утворенням зро­щень та рубцевих змін; сприяння віднов­ленню нормальної провідності нерва; по­передження розвитку контрактур і туго-рухливості у суглобах, профілактика по­рушень постави, зміцнення паретичних м'язів і зв'язкового апарату; стимулюван­ня формування компенсацій, навчання са­мообслуговування і користування при­строями, що полегшують побутові дії. ЛФК протипоказана при наявності силь­ного болю і загального тяжкого стану хворого.

ЛФК призначають відповідно до рухового режиму. Водночас застосову­ють лікування положенням, що покликане протидіяти виникненню контрак­тур (згинальні, розгинальні, привідні, відвідні), деформаціям і тугорухли-вості у суглобах. Хворі кінцівки кладуть у шини або гіпсові, пластмасові лонгети для надання їм положень, що перешкоджають подальшому розтягу­ванню ослаблених м'язів, знижують напруження в антагоністах і підтриму-


ють пасивну рівновагу між ними і паретичними м'язами. Лікування поло­женням повторюють протягом дня кілька разів від 20-25 хв до 3-4 год. Під час занять фізичними вправами кінцівка звільняється від утримуючих її пристосувань.

При проведенні занять з ЛФК рекомендується дотримуватися таких пра­вил: вибирати вихідні положення, що забезпечують безболісне виконання фі­зичних вправ і сприяють виявленню довільних та розвиненню наявних актив­них рухів; застосовувати спеціальні вправи для розвитку рухливості у сугло­бах, прикладних навичок, зміцнення м'язів; збільшувати амплітуду рухів слід поступово, використовуючи махові рухи без обтяження, уникаючи різких ру­хів; не доводити напружені м'язи до стану вираженого стомлення, для цього чергувати спеціальні вправи із загальнорозвиваючими; досягати розтягання скорочених м'язів вправами з обтяженням; підтримувати і розвивати досягну­тий результат самостійними заняттями кілька разів на день; застосовувати ра­зом з фізичними вправами масаж, гідрокінезитерапію та інші методи фізичної реабілітації.

При лікуванні хворих на неврити, які преребувають на постільному режи­мі, використовують загальнорозвиваючі і спеціальні вправи, що добираються відповідно до характеру рухових порушень. Серед них значне місце приділя­ють посиланням імпульсів до скорочення паретичних м'язів, мінімальним ізо­метричним напруженням. Протягом дня їх рекомендують повторювати самос­тійно декілька разів. Перед тим як застосовувати ці вправи, слід навчити хво­рого диференційованих напружень таких м'язів на здоровому боці. Включають пасивні вправи, і реабілітолог проробляє на кожному занятті всі суглоби паре-тичної кінцівки по осях її рухів. При появі перших ознак відновлення провід­ності нерва, що з'являється спочатку в проксимальних, а пізніше в дистальних відділах кінцівки, виконують активні рухи у мінімальному дозуванні (2-3 ра­зи). Це запобігає перенапруженню м'язів, інакше вони втратять здатність ак­тивно скорочуватись на декілька днів.

Рухи виконуються із полегшених положень, при яких укорочується дов­жина важеля; використовуються ковзні поверхні, застосовують гамачки, лям­ки та інші пристосування, що виключають необхідність переборювати масу кінцівки (рис. 7.3). Вправи виконують у повільному темпі з постійно зроста­ючою амплітудою переважно за рахунок махоподібних рухів без обтяження. Широко використовують вправи у воді. Після закінчення занять з ЛФК про­довжують лікування положенням. Хворим з порушенням іннервації стопи її фіксують під прямим кутом до гомілки для попередження звисання цієї час­тини ноги.

При ураженні нижніх кінцівок найбільша увага приділяється розвитку їх опорної функції. З появою активних рухів в кульшовому і колінному суглобах дозволяється часткова опора на ноги у положенні лежачи на спині, потім вико­нують вправи в упорі стоячи на колінах на місці і в русі. Для підготовки до ко­ристування милицями зміцнюють м'язи спини і плечового пояса.

У напівпостільному режимі в комплексах лікувальної гімнастики застосо­вують пасивні, пасивно-активні і активні вправи з обмеженим дозуванням,


 




Фізична реабілітація


Р о з і і а 7. Фізична реабілітація при захворюваннях і травмах нервової системи


 


але повторюються вони у занятті кілька разів. Поступово вільні і махоподібні рухи ускладнюють додатковими обтяженнями, опо­ром. Включають вправи на коор­динацію рухів, побутового і про­фесійного характеру для форму­вання компенсацій. Особливу увагу приділяють відновленню ру­хів у суглобах кистей, пальців і стоп.

Опорну функцію ніг продов­
жують розвивати переходом із по-
Рис.7.3. Пристосування для "виключення" ложення сидячи на стільці в поло-
маси кінцівки ження стоячи, спираючись руками

на спинку ліжка. Хворого навча­ють правильно стояти, використовуючи спинку стільця, милиці, ціпок; потім ходьби на місці, ходьби з двома милицями або ціпком, з одним ціпком і тільки після цього — без опори. Звисаючу стопу обов'язково фіксують еластичною тягою (рис. 7.4) або спеціальним ортопедичним черевиком.

У вільному режимі вправи ускладнюють і виконують з предметами, опором, снарядами і на снарядах. Для розтягнення укорочених м'язів застосо­вують махоподібні вправи з додатковою вагою, змішані виси. При ходьбі при­діляють увагу правильній постановці ніг, поставі, рухам по східцях. Пацієнтам з в'ялими паралічами верхніх кінцівок, окрім вправ по осях рухів суглобів, продовжують насичувати комплекси ЛФК вправами на координацію і віднов­лення різноманітних рухових дій. В цьому режимі рекомендують подальше ви­користання гідрокінезитерапії.

Хворим з ураженням верхніх кінцівок в заняття включають вправи на ко­ординацію для опанування хвату і утримання дрібних предметів, вправи з по­ролоновими, гумовими, пружинними пристосуваннями і пристроями для роз­робки пальців, відновлення побутових і трудових навичок. Заняття рекоменду­ється повторювати 5-8 разів на день, з них двічі у воді.

Лікувальний масаж застосовують одночасно з ЛФК для: поліп­шення крово- і лімфообігу в уражених тканинах, трофічних і регенератив­них процесів; протидії розвитку контрактур, пролежнів, атрофії м'язів, зміц­нення паретичних м'язів і розслаблення м'язів-антагоністів; зменшення бо­лю, парастезій, покращання провідності нерва, нервово-психічного стану хворого. Використовують сегментарно-рефлекторний масаж відповідних спинномозкових сегментів, точковий і вібраційний масаж, підводний душ-масаж. Спочатку масаж носить щадний характер, з використанням ніжних погладжувань, розтирань, можливі розминання, вібрації поза вогнищем ура­ження. Масажування нервових стовбурів допускається при зменшенні бо­лючості, при травмах нерва — після анатомічного відновлення його провід­ності і появі активних рухів. Для цього застосовують ніжний і короткочас-


 

ний масаж. В наступних процедурах інтенсивність масажу поступово зростає, використовують більш енергійні при­йоми.

Рис.7.4. Фіксація звисаючої стопи еластичною тягою

Фізіотерапію застосовують в гострий період зах­ворювання для зняття болю і стимуляції імунобІологічних процесів в організмі. У подальшому її застосовують для про­тизапальної, розсмоктуючої дії на уражену ділянку, активі­зації трофічних регенеративних процесів в нервовій тканині, відновлення провідності нерва; поліпшення скорочувальної здатності м'язів, попередження і усунення контрактур, про­лежнів; нормалізації нервово-психічного стану хворого. Ви­користовують спочатку УФО, ультразвук, УВЧ, діадинамо- і мікрохвильову терапію на уражену ділянку, а в подальшому — солюкс, світлові ванни, медикаментозний електрофорез, індуктотермію, магнітотерапію, парафіно-озокеритні апліка­ції, електростимуляцію, електросон.

У післялікарняннй період реабілітаціїзастосовують ЛФК, лікувальний масаж, фізіотерапію, механотерапію, працетерапію.

Лікувальна фізична культура у цей період має такі завдан­ня: повне відновлення функцій ураженої ділянки, сили і витривалості м'язів; тренування високодиференційованих рухів і складної координації; відновлен­ня професійних і побутових навичок, удосконалення рухових компенсацій при необоротних ураженнях периферичних нервів; підтримання фізичної і профе­сійної працездатності.

Фізичні вправи добирають залежно від стану рухової системи, критеріями оцінки якої є ступінь атрофії м'язів, їх сила, функціональна здатність, ступінь побутової активності, повнота відновлення рухових навичок і функціонально­го стану серцево-судинної, дихальної та інших систем організму. В комплекси лікувальної гімнастики включають вправи для зміцнення м'язів тулуба і кінці­вок, на точність і координацію рухів, врівноважування сили м'язів-антагоніс­тів, витривалість, коригуючі вправи. їх виконують у повільному і середньому темпі з повною амплітудою, без різких рухів і ривків. Використовують гідро-кінезитерапію, спортивно-прикладні вправи, рухливі ігри, прогулянки, те­ренкур, плавання, веслування, ходьбу на лижах, їзду на велосипеді, ближній туризм.

Лікувальний масаж застосовують для зміцнення і поліпшення скорочувальної здатності м'язів, крово- І лімфообігу, обмінних процесів; ви­рівнювання тонусу в м'язах-антагоністах, підтримання рухової здатності ура­женої кінцівки і фізичної працездатності пацієнта. Використовують сегментар­но-рефлекторний і класичний масаж, точковий, вібраційний, пневмомасаж і підводний душ-масаж. Ослаблені м'язи масажують більш інтенсивно, а їх ан­тагоністи — делікатніше, для забезпечення їх розслаблення. Проводять по­гладжування, розтирання, вібрації по ходу нерва. При залишкових явищах міо-генних згинальних контрактур особливу увагу приділяють сильним коротко­часним вібраціям, глибокому розминанню. Масаж рекомендується проводити


 




Фізична реабілітація


Р о з а і л 7. Фізична реабілітація при захворюваннях і травмах нервової системи


 


одночасно з активно-пасивними рухами, після теплових процедур, електролі­кування.

Фізіотерапію застосовують для поліпшення провідності нерва і си­ли м'язів ураженої ділянки, трофічних процесів, стимуляції функції вегетатив­ної нервової системи; ліквідації залишкових явищ перенесеного захворювання або травми; підвищення загального тонусу і загартування організму. Признача­ють електростимуляцію, грязелікування, парафіно-озокеритні аплікації, УВЧ, УФО, ванни радонові, сульфідні, хвойні, кліматолікування.

Механотерапію використовують для збільшення сили і витрива­лості гіпотрофованих м'язів; поліпшення місцевої гемодинаміки і трофіки тка­нин; ліквідації контрактур, відновлення повної рухливості у суглобах, фізичної працездатності пацієнтів. Застосовують маятникові та блокові апарати, весло­ві та велотренажери. Спочатку заняття проводять у щадному режимі. Поступо­во збільшується розмах і темп коливальних рухів, маса вантажу в противазі чи блоці, потужність навантаження. Рекомендується механотерапія у воді на бло­кових установках і пристроях типу котушок і качалок та ін.

Працетерапію застосовують для відновлення рухових навичок та цілісних дій побутового і виробничого характеру, або самообслуговування; збільшення сили і витривалості м'язів, амплітуди і координації рухів; під­тримання фізичної і професійної працездатності чи оволодіння новими тру­довими діями і професією. Використовують картонажні та палітурні роботи, в'язання, плетіння, ліплення, змотування ниток, закручування болтів, гайок, ручне свердління, збирання конструктора, слюсарні і столярні роботи, робо­ту на ручній і ножній швейній машинці, роботи на присадибній ділянці, у садку.

Хворим показане періодичне санаторно-курортне лікування на бальнео­грязьових курортах (Хмельник, Слов'янськ, Євпаторія, Саки), місцевих сана­торіях неврологічного профілю.

Викладені завдання і принципи застосування засобів фізичної реабілі­тації у відновному лікуванні хворих з травмами і захворюваннями перифе­ричної нервової системи зберігаються при використанні їх при різних ло­калізаціях патологічного процесу. Тому, за винятком більш детального опису радикуліту — одного із найпоширеніших захворювань периферич­ної нервової системи, всім іншим хворобам при наступному викладенні буде подано коротку клінічну характеристику, особливості лікування поло­женням та деякі зміни у методиці застосування окремих засобів фізичної реабілітації.

7.2.1. Радикуліт

Радикуліт— запалення корінців спинного мозку. Він, переважно, спос­терігається у попереково-крижовому відділі хребта. Радикуліт може виникати самостійно або бути наслідком остеохондрозу хребта та інших захворювань. У спортсменів радикуліт виникає внаслідок забиття поперекового відділу


 

Рис 7.5. Порушення поста­ви і сколіоз у хворого на ра­дикуліт у попереково-кри­жовому відділі

хребта при падінні, невдалих зіскоках, перерозги-нання тулуба, хронічних перевантаженнях по вер­тикальній осі хребта. Основним проявом цього зах­ворювання є різкий біль у поперековому відділі, що віддає в ногу. Рухи тулуба суттєво обмежуються, особливо нахили вперед, повороти у здоровий бік. На боці радикуліту утруднене випрямлення ноги, спостерігається зниження м'язового тонусу і атро­фія м'язів сідниці, стегна і гомілки. Рефлекторно-больове щадіння викликає порушення постави і розвиток сколіозу (рис. 7.5). Захворювання перебі­гає хронічно, постійно загострюється у разі пере­охолодження, фізичного напруження, травми. У гострий період хворих госпіталізують і в комплексі лікування їм призначаються засоби фізичної реабі­літації.

У лікарняний період реабілітаціїзастосову­ють ЛФК, лікувальний масаж, фізіотерапію.

Лікувальну фізичну культуру призначають у постільному режимі після зати­хання гострих проявів захворювання. її головні завдання: поліпшення кро-во- і лімфообігу і трофічних процесів у зоні ураження; сприяння розсмок­туванню вогнища запалення і зменшення больового синдрому; розслаб­лення напружених м'язів, попередження контрактур, стимуляція віднов­лення уражених м'язів; формування компенсацій, підвищення загального тонусу організму. Заняття проводять на фоні індивідуального укладання хворого, витягання з елементами фіксації, використання масажу, фізіоте­рапії. Для зменшення болючості хворому в положенні лежачи на спині в підколінну ділянку кладуть високий валик, ноги відводять та розвертають назовні і з'єднують п'ятки; в положенні лежачи на животі під нижню його ділянку і таз кладуть подушку. Застосовують витягання в положенні лежа­чи на спині або животі на похилій площині чи ліжку з піднятим узголів'ям з фіксацією тулуба за лямки, що проведені під пахвами, як при компресій­них переломах хребта у поперековому відділі. В заняття включають за-гальнорозвиваючі, дихальні та ідеомоторні вправи, пасивні рухи, що вико­нуються у повільному темпі, з невеликою амплітудою, обмеженою кількіс­тю повторень. Поступово застосовують активно-пасивні іактивні рухи кінцівкою на ураженому боці. Тривалість заняття з лікувальної гімнастики 10-15 хв.

У напівпостільному режимі основним завданням ЛФК є — відновлення рухової і опорної функції уражених кінцівок, зміцнення м'язів спини і ніг, формування компенсацій і корекція дефектів постави. Більшість вправ ліку­вальної гімнастики і самостійних занять виконують з положень, що розванта­жують хребет: лежачи на спині, животі, в упорі стоячи на колінах. Застосову­ють вправи, що кіфозують хребет і зменшують тиск на спинномозкові корін-


 











Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 3635;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.039 сек.