ВЛАСТИВОСТІ ПЛАСТМАС, ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ВИМОГИ ДО ПЛАСТМАС
Щільність. Щільність для більшості пластмас складає 900 - 2200 кг/м3 . Невисока щільність є одною з переваг пластмас перед іншими матеріалами, що дозволяє зменшити масу виробу.
Міцність. На відміну від металів міцностні властивості пластмас залежать від форми і розмірів виробу, від часу експлуатації. Характерною рисою пластмас є їхня здатність змінювати розміри під постійним навантаженням.
Після тривалої дії постійного навантаження знижується міцність пластмас. Унаслідок цього пластмаси не придатні там, де на них діють у процесі експлуатації постійні (хоча, що допускаємі) навантаження. У той же час пластмаси завдяки своїй еластичності краще, ніж метал, витримують перемінні навантаження.
Робочий температурний інтервал у пластмас значно вужче, ніж у сталей. І вплив температури усередині цього інтервалу на розміри деталей і міцностні властивості пластмас значно вище (рисунок 1).
Величини меж міцності і модулів пружності в пластмас значно менше, ніж у сталей. З цієї причини пластмаси не придатні там, де потрібна висока твердість виробів. Для підвищення твердості пластмасові деталі іноді армують металом. У найбільш міцної пластмаси - склопластику межа міцності при розтяганні досягає 70 кг/мм2.
Рисунок 1- Залежність міцності пластмаси від температури: 1 - термопласти; 2 – реактопласти
Теплостійкість.Більшість пластмас можуть працювати в наступному інтервалі температур: термопласти - від -50° до +80°С и реактопласти до 120°С. Пластмаси на основі кремнійорганічних полімерів і фторопласти працюють при температурах до +500°С. Більшість же пластмас при температурах 250 - 350°С піддаються деструкції, тобто процесові розкладання полімеру на мономери й інші речовини (воду, вуглекислий газ, альдегіди і т.п. ). Недостатня теплостійкість є головним недоліком пластмас як конструкційних матеріалів.
Морозостійкість.Морозостійкість відображає характер зміни механічних властивостей пластмас в області негативних температур. Більшість пластмас при негативних температурах, особливо термопласти, втрачають свою пластичність, стають тендітними.
Теплопровідність.Пластмаси мають значно меншу теплопровідність, чим метали, у яких вона в 500 - 600 разів вище.
Оптичні властивості.Органічне скло, безбарвний, прозорий пластик, у порівнянні із силікатним склом особливо добре пропускає ультрафіолетові промені.
Корозійна стійкість.Як правило, пластичні маси на відміну від металів мають підвищену стійкість до впливу кислот, лугів, солей і розчинників.
Діелектричні властивості.Пластичні маси відносяться до діелектриків.
Фрикційні властивості.Шаруваті пластики (капрон) характеризуються низьким коефіцієнтом тертя і великою зносостійкістю, тому застосовуються в підшипниках і інших вузлах тертя. Пластики на базі фенольних смол з азбестовим наповнювачем - азбоволокніти мають великий коефіцієнт тертя і застосовуються в гальмових пристроях.
Стійкість до атмосферних впливів. Пластмаси змінюють свої властивості під впливом вологи, світла і води. Основною причиною старіння пластмас є деструкція полімерів під дією сонячних променів і тепла, а також що одночасно протікають процеси окислювання полімерів. Відносна недовговічність пластмас є їхнім серйозним недоліком у порівнянні з металом і викликає необхідність проведення мір, що запобігають старінню.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 1493;