ЗБЕРІГАННЯ І ВИДАЧА ПММ
Причини, що збільшують витрати паливо мастильних матеріалів, технічних рідин досить різноманітні. Вони проявляються під час транспортування, заправки ними машин, технічного обслуговування, зберігання, видачі ПММ. Втрати бувають якісні і кількісні. Це і випаровування, прилипання до стінок, залишки в тарі, зміною їх якості
Фізико-хімічні властитвоті ПММ не дозволяють повністю позбавитись їх втрат. Застосування централізованого завезення ПММ,скривних резервуарів для транспортування та зберігання, механізованих засобів заправки машин можна зменшити втрати.
Під час випаровування бензину втрачаються легкі фракції, що призводить до погіршення його пускових якостей – знижується октанове число, зростає неповнота згоряння.
Внаслідок коливання температури навколишнього повітря і зміни об'єму палива відбувається «дихання» резервуарів. Зумовлені цим явищем втрати можна зменшити (наприклад: шляхом заглиблення в ґрунт резервуарів).
Коротко про сутність процесу: резервуар ніколи не заповнюють доверху бензином (максимально на 97% місткості), тому що він за зростання температури інтенсивно випаровується, отже над поверхнею рідини зна -ходиться бензоповітряна суміш; вдень резервуар нагрівається і суміш через дихальний клапан (внаслідок зростання тиску) виходить в атмосферу; вночі резервуар охолоджується (тиск пари зменшується), в нього надходить повітря, яке змішується з парою бензину. Орієнтиром втрат бензину внаслідок цього явища може бути таке співвідношення: якщо за добу температура змінилася від 15 до 40 °С, то з наземного резервуара місткістю 25 м3 вони становлять приблизно 2 кг. У разі заглибленого резервуара втрати із-за випаровування вдвічі зменшуються. Менші втрати також за умови, що наземний резервуар пофарбований у світлий колір.
Потрібно регулярно слідкувати за справністю дихальних клапанів: щільність прилягання затворів, межі спрацювання тощо.
Дихальний клапан - пристрій, що безпосередньо впливає на витрати палив під час зберігання, приймання видачі палив.
Для зберігання і транспортування нафтопродуктів призначені бочки ( стальні ) з обручами катання або з гофрами. Місткість 5, 10, 20 л з однаковою за будовою і розмірами горловиною кришкою.
Щоб продукти не змішувалися, кожну автоцистерну використовують для певного палива (якщо це неможливо, то спочатку - вищої якості).
Під час зберігання палив (особливо бензину) за температури понад 20 °С їх хімічний склад змінюється. Тому заходи, спрямовані на зменшення випаровування водночас стримують швидкість окислення. Внаслідок того, що залишки нафтопродуктів у місткостях, смоли, вода, різноманітні забруднення - активні каталізатори (багатократно прискорюють процеси окислення), необхідно слідкувати за чистотою тари.
Витратні матеріали витрачаються також поза безпосереднім викорис-танням машин: при транспортуванні, зберіганні, заправці внаслідок роз-ливання, випаровування, несправного обладнання, низької кваліфікації персоналу тощо.
Чималі втрати можуть спричинитися підтіканням із-за нещільностеи пробок, кранів, з'єднань труб (пропускання через нещільне з'єднання однієї крапі бензину в секунду складає за добу більше 4 кг). Внаслідок малої в'язкості бензин може витікати через невидимі отвори (мікротріщини). Так, втрати його за рахунок «потіння» погонного метра шва можуть досягти за місяць 60 л. Небезпечним є витікання палива із заглиблених резервуарів. «Потіння» швів резервуарів ліквідують промазуванням бензотривкою замазкою (розчин масових частин: 100 ацетону, 20 целулоїду, 10 алюмінієвої пудри або тальку).
Особливе місце в проблемі економної витрати нафтопродуктів займає моторна олива.
Подовження терміну роботи оливи у двигуні до заміни мало ефективно без скорочення її витрати за рахунок вигару (на заміну витрачається приблизно 40% загальної кількості оливи, на вигар - 60%). У двигунах із досконалою циліндро-поршневою групою деталей вигар оливи в межах 1% від витрати палива (у кращих зразках - 0,3%).
Одним із джерел економії мастильних матеріалів є збір та наступна їх регенерація (відновлення якості).
Зібрані нафтопродукти поділяють на три групи: оливи моторні від-працьовані; оливи індустріальні відпрацьовані, а також турбінні та комп-ресорні; суміш відпрацьованих нафтопродуктів (олив, палив). Оливи перших двох груп призначені для регенерації. Для можливості використання нафтопродукту третьої групи в суміш не можна зливати продукти ненаф-тового походження.
Регенерація ( відновлення ) відпрацьованих нафтопродуктів – це очищення від накопичених забруднень, паливних фракцій, продуктів старіння, відпрацьованих присадок. Регенерація – це складний технологічний процес, тому її доцільно проводити на спеціальних регенераіційних заводах.
Заправлення ПММ машин - важлива операція їх технічного обслуго-вування: виконання її спеціалізованим обладнанням дозволяє скоротити кількість технологічних дій, підвищити продуктивність праці, зменшити втрати матеріалів.
На стаціонарних пунктах застосовуються паливороздавальні колонки різних конструкцій з ручним, дистанційним або автоматичним керуванням і об'ємним способом обліку. Для прикладу повідомимо короткі характерис-тики деяких.
Нара 27 М1С: продуктивність - 50 л/хв.; дискретність дозування -1л; лічильний пристрій - стрілковий; електродвигун - 3-фазний, потужністю 0,55 кВт, напругою 380 В; довжина заправного шланга -4 м; маса - 135 кг.
Багатошлангова колонка для двох продуктів з одночасним заправ-лянням з обох боків типу 397/2-4:- продуктивність - 45 або 80л/хв.; система Ekometer з вмонтованим електронним імпульсним датчиком; фільтр на лінії всмоктування з вмонтованим зворотнім клапаном; 3-фазний електро-двигун вибухобезпечного виконання, потужністю 0,75 кВт, напругою 400 В з тепловим захистом; електронний обліковець ціни з автоматичним контролем, індикацією кода помилок і підсумковим лічильником; заправний шланг довжиною 4 м проведений через пружинну щоглу з оглядовим вікном; система повернення газу фірми SALZKOTTEN; передбачена можливість підключення систем централізованого керування і касових апаратів.
Багатопродуктна паливороздавальна колонка ДРХ-F (Італія) для бен-зину або дизельного палива: продуктивність - 40, 80 бо 130 л/хв. (проду-ктивність змінюється залежно від наявності парозворотньої системи, типу і довжини заправного шланга, типу продукту, умов всмоктування); дисплей має 7-ми цифровий суматор електромеханічного типу з немагнітними характеристиками і 10-ти цифровий електронний суматор для підрахунку вартості й об'єму.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 1446;