Предмет інформаційного права
Багатоманітність і динаміка інформаційних відносин у сучасному суспільстві є настільки виразними, що навіть немає ще повної визначеності з поняттям самого інформаційного права, яким мають регулюватися ці відносини. Правові норми з питань регулювання певних груп інформаційних відносин (державна таємниця, інформація для службового користування, діяльність ЗМІ, технічні стандарти телекомунікаційних систем тощо) виникали разом із появою та розвитком відповідних суспільних або технічних явищ.
Специфіку правового регулювання в інформаційній сфері почали детально розглядати лише в 70-ті роки XX ст., коли сталися революційні зміни як у кількісних, так і в якісних характеристиках інформаційних відносин, зумовлені технічним та соціальним прогресом людства. Причому іноді подібне правове регулювання чомусь намагалися ідентифікувати з такими "інформаційними" науками, як інформатика и кібернетика. Навіть обстоювалося існування специфічної галузі "правова інформатика" як "міждисциплінарної галузі знання про закономірності й особливості інформаційних процесів у сфері юридичної діяльності, про автоматизацію та використання автоматизованих інформаційних систем".
Подібні міркування заслуговують на увагу, проте нагадують спробу штучно поєднати суспільну та природничу галузь науки, що, з одного боку, є надто вузьким розумінням проблем взаємодії правових норм та інформаційних відносин у суспільстві, а з другого - є дуже ускладненим варіантом суто практичної проблеми використання комп'ютерних технологій у державному управлінні. Хоча не слід забувати про фатальне відставання колишнього СРСР у сфері інформатизації суспільства від США та країн Західної Європи. На думку багатьох дослідників, таке відставання було зумовлене не тільки технічними факторами, а й несприятливими для розвитку інформаційних відносин авторитарною політичною системою та закритим типом суспільства37. Саме тому інформатизація в колишньому СРСР могли застосовувати лише у науці, на виробництві (що не потребувало правового регулювання) або у державному управлінні.
Проте в 1978 р. А. Б. Венгеров порушив питання про виділення самостійної галузі інформаційного права. Згодом він обґрунтував також виділення нової галузі інформаційного права, віднісши її до галузей права, які поки що виокремлюються за своїм суспільно значущим предметом, а метод регулювання може напрацьовуватися.
Демократичні процеси в колишньому СРСР наприкінці 90-х років минулого століття, здобуття незалежності колишніми радянськими республіками, ринкові перетворення сприяли формуванню інформаційних відносин нового типу. Власне новими ці відносини стали лише для пострадянських держав, оскільки в розвинених західних країнах існували вже давно. Але навіть декларативних заяв про бажання приєднатися до загальносвітових інформаційних процесів було достатньо для широкого обговорення проблеми становлення та підвищення ролі галузі інформаційного права.
Наприклад, у 1995 р., Ю. А. Тихомиров, розглядаючи проблему інформаційного права, виділив комплекс специфічних правових питань, що регулюються в рамках цієї галузі, що на його думку, дає змогу розглядати інформаційне право як нову комплексну галузь, що є частиною публічного права. А вже в 2002 р. В. А. Копилов без будь-яких сумнівів характеризує інформаційне право як нову комплексну галузь, що є системою соціальних норм і відносин, які охороняються державою і виникають в інформаційній сфері - сфері виробництва, перевтілення та споживання інформації, а також визначає на предмет правового регулювання інформаційного права - "інформаційні відносини, тобто відносини, що виникають при здійсненні інформаційних процесів - процесів виробництва, збирання, обробки, накопичення, зберігання, пошуку, передачі, розповсюдження та споживання інформації".
Однак, цей підхід до визначення предмета інформаційного права викликає більше запитань, ніж дає відповідей. Адже, як уже зазначалося, людина є істотою соціальною, і будь-яка сфера її діяльності пов'язана з передаванням інформації, тобто з інформаційними відносинами. Наприклад, процес збирання доказів по кримінальній справі можна розглядати як процес збирання інформації, який має регулюватися нормами інформаційного права, хоча насправді цей процес регулюється нормами кримінально-процесуального права. І таких прикладів можна навести безліч. Тобто наведено вище визначення предмета інформаційного права є абсолютно некоректним, оскільки фактично не залишає місця для існування будь-яких інших галузей права, крім інформаційного.
Для розуміння цієї суперечності потрібно більш чітко визначити предмет інформаційного права. З одного боку, ця потреба спонукає багатьох дослідників до запровадження різних синтетичних категорій на кшталт "предметна сфера інформаційного права" або "кілька комплексів суспільних відносин, які цементуються єдністю об'єкта -інформацією", а з другого - створює тенденцію до обмеження кола суспільних відносин, які охоплюються цими категорями. Зокрема, до цих категорій належать:
а) всі види діяльності, пов'язані з інформаційним ресурсом як об'єктом діяльності (продукту інтелектуальної, виробничої, будь-якої іншої соціальної діяльності);
б) управління в галузі відносин, пов'язаних з певним інформаційним ресурсом та окремими видами роботи з інформацією;
в) використання нових технологій роботи з інформацією - формування і забезпечення сумісності інформаційних систем і систем комунікацій в інформаційних системах та мережах;
г) забезпечення безпеки у сфері інформації та інформатизації;
д) реалізація юридичної відповідальності в галузі інформації, інформатизації, телекомунікацій.
Проте, подібна конструкція так само не дає уявлення про предмет інформаційного права, оскільки під дефініціями "всі види діяльності, пов'язані з інформаційним ресурсом" та "певні види діяльності з інформацією" можна розуміти будь-що. А аргументація побудована на тезі про незавершений процес формування галузі інформаційного права може викликати лише пропозицію зачекати з виділенням цієї галузі до завершення її формування.
Значною помилкою при визначенні предмета інформаційного права є розгляд у цій якості виключно суспільних відносин, адже предмет правового регулювання має набагато складнішу структуру, яка охоплює: суб'єкти, об'єкти регулювання суспільних відносин та соціальні факти, з якими пов'язане виникнення відповідних відносин.
Крім того, для чіткого обмеження предметної сфери інформаційного права недоцільно розглядати як предмет регулювання будь-які суспільні відносини, що виникають з приводу інформації чи інформаційних процесів, адже інформація як така є складовою будь-якого типу суспільних відносин. Для інформаційного права важливі лише суспільні відносини, що визначають параметри і характеристики інформаційних процесів, тобто насамперед їх види, форми, засоби, й вже потім змістовне наповнення, яке не завжди має значення для правового регулювання. Наприклад, Закон України "Про інформацію" (ст. 1) визначає останню як "документовані або публічно оголошені відомості", тим самим акцентуючи увагу саме на формальних ознаках. Навіть коли йдеться про специфічні види інформації, наприклад такі як державна таємниця, конфіденційна інформація або інформація (інформаційна продукція), що містить пропаганду війни, насильства, жорстокості тощо, то правові норми, якими регулюються режими суспільного обігу цієї інформації, орієнтовані не на конкретний її зміст, а на мету та наслідки її розповсюдження, тобто на зовнішні характеристики пов'язаних із нею інформаційних процесів. Крім того, з огляду на зазначеної норми ст. 1 Закону України "Про інформацію" серед безлічі інформаційних процесів слід виділити два базових, які роблять виникаючі з їх приводу суспільні відносини предметом правового регулювання, це - процеси документування та публічного оголошення (розповсюдження) інформації.
Іншим елементом предмета інформаційного права є правовий статус суб'єктів інформаційних процесів, причому не в загально-правовому розумінні, а такий, що визначає права, обов'язки та взаємозв'язки цих суб'єктів щодо визначення або дотримання параметрів інформаційних процесів, доступу та прав на інформацію тощо. Велике значення специфіки правового статусу суб'єктів для формування інформаційного права підкреслює В. А. Копилов, висловлюючи думку про те, що основу інформаційного права, його юридичний базис становлять інформаційні права і свободи, забезпечення гарантій яких є основною метою цієї нової галузі права. Конкретніше, ці права і свободи слід розглядати як невід'ємну складову правового статусу людини як суб'єкта інформаційних правовідносин. До того ж, саме з'ясування на міжнародному та національному рівнях низки "інформаційних прав" багато в чому посприяло розвиткові багатьох типів інформаційних відносин і процесів.
Стосовно третього елемента предмета правового регулювання найбільш вдалою є висловлена свого часу В. Д. Сорокіним теза щодо "поведінки поза правовідносинами", за якої дії суб'єктів регулюються системою заборон без виникнення правових відносин. Регулювання цього елемента досягають забезпеченням належного виконання вимог заборонних правових норм, тобто пасивної поведінки щодо дій, які держава вважає як правопорушеннями47. Саме характер заборон мають механізми захисту від неправомірного інформаційного втручання від таємниці приватного життя і закінчуючи заборонами на пропаганду війни, насильства, расової дискримінації тощо. А формування правового регулювання роботи автоматизованих інформаційних систем, зокрема мережі Інтернет, взагалі почалося з вироблення їх користувачами специфічних моральних норм, які дістали назву "мережевого етикету", котрі саме становили систему заборон на певні некоректні дії щодо інших користувачів.
Отже, предмет інформаційного права можна визначити як суспільні відносини, що виникають з приводу встановлення режимів та форм обігу інформації, реалізації інформаційних прав і правового статусу суб'єктів інформаційних процесів і формування їх правомірної поведінки і зв 'язків.
Участь у суспільних відносинах, врегульованих правом, є засобом реалізації на практиці встановлених законодавством прав і обов'язків. Характеризуючи суспільні відносини, що виникають з приводу інформації, вітчизняне законодавство використовує дефініцію "інформаційні відносини". Оскільки ці суспільні відносини є врегульованими правом, їх можна називати інформаційними правовідносинами.
У найзагальнішому вигляді інформаційні правовідносини - це, "врегульовані інформаційно-правовою нормою інформаційні відносини, сторони яких виступають в якості носіїв взаємних прав та обов'язків, встановлених та гарантованих інформаційно-правовою нормою".
Структурними елементами інформаційних правовідносин виступають:
- об'єкт - те, у зв'язку з чим або з приводу чого виникають правовідносин;
- суб'єкти - учасники правовідносин;
- правовий статус — права, обов'язки та відповідальність суб'єктів;
- поведінка - визначені правовою нормою дії або бездіяльність суб'єктів.
Об 'єктом інформаційних відносин, згідно зі ст. 8 Закону України "Про інформацію", виступає документована або публічно оголошувана інформація про події та явища в галузі політики, економіки, культури, охорони здоров'я, а також у соціальній, екологічній, міжнародній та інших сферах.
Система класифікації суб'єктів інформаційних правовідносин, у ній основами їх класифікації виступають такі критерії, як особа суб'єкта та спосіб участі в інформаційних відносинах. Так, згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про інформацію", суб'єктами інформаційних відносин є:
- громадяни України;
- юридичні особи;
- держава.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 цього Закону, суб'єктами інформаційних відносин можуть бути також:
- інші держави;
- громадяни та юридичні особи інших держав;
- міжнародні організації;
- особи без громадянства.
Усі перелічені суб'єкти мають різний правовий статус, який реалізується у процесі інформаційних відносин. Наприклад, іноді участь в інформаційних правовідносинах органів публічної влади пов'язана з виконанням ними своїх владних повноважень. Основою правового статусу фізичної особи як учасника інформаційних відносин є його громадянські права і свободи. Особливості правового статусу юридичних осіб багато в чому зумовлені видом інформаційної діяльності, якою вони мають право займатися згідно із законодавством та статутними документами.
Щодо іноземних та міжнародних суб'єктів законодавство передбачає певні обмеження порівняно з аналогічними національними суб'єктами. Такі обмеження, наприклад, стосуються участі у передвиборній агітації, заснування засобів масової інформації та інформаційних агентств, провадження діяльності із захисту інформації, доступу до деяких видів інформації тощо.
За способом участі в інформаційних відносинах, що відповідно зумовлює комплекс їх прав та обов'язків, виокремлюють такі види суб'єктів, як:
- автор інформації- особа, що власними силами створює інформацію;
- власник інформації- особа, що має права на володіння, користування та розпорядження інформацією;
- споживач інформації- особа що використовує інформацію для задоволення власних інформаційних потреб;
- поширювач інформації- особа, що займається діяльністю з розповсюдження, оприлюднення та реалізації інформації;
- зберігай (охоронець) інформації- особа, що займається діяльністю із забезпечення належного стану інформації та її матеріальних носіїв і дотримання режиму доступу до інформації.
Визначення конкретного змісту правового статусу суб'єктів інформаційних правовідносин є складним з огляду на їх різноплановість та нерівноправність і, як правило, визначається правовими нормами, що регулюють кожний конкретний вид інформаційної діяльності.
Проте існує і певний комплекс універсальних прав, обов'язків та відповідальності суб'єктів інформаційних відносин, що є загальним для інформаційного права в цілому. Так, суб'єкти інформаційних відносин мають право одержувати (виробляти, добувати), використовувати, поширювати та зберігати інформацію в будь-якій формі з використанням будь-яких засобів, крім випадків, передбачених законом.
Кожний суб'єкт інформаційних відносин для забезпечення його прав, свобод і законних інтересів має право на одержання інформації про:
- діяльність органів державної влади;
- діяльність органів місцевого самоврядування;
- те, що стосується особи.
Основні обов'язки суб'єктів інформаційних відносин є такими:
- поважати інформаційні права інших суб'єктів;
- використовувати інформацію згідно із законом або договором (угодою);
- забезпечувати додержання передбачених законодавством принципів інформаційних відносин;
- забезпечувати доступ до інформації усім споживачам на умовах, передбачених законом або угодою;
- зберігати її в належному стані протягом установленого терміну і надавати іншим громадянам, юридичним особам або державним органам у передбаченому законом порядку;
- компенсувати шкоду, заподіяну при порушенні законодавства про інформацію.
Поведінка суб'єктів інформаційних правовідносин виявляється у вигляді інформаційної діяльності, яка, згідно зі ст. 12 Закону України "Про інформацію", є сукупність дій, спрямованих на задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб і держави.
Законодавство, використовує також дефініцію "напрями інформаційної діяльності": політичний, економічний, соціальний, духовний, екологічний, науково-технічний, міжнародний та ін. Держава гарантує свободу інформаційної діяльності в цих напрямах усім громадянам та юридичним особам у межах їх прав і свобод, функцій і повноважень.
Окремо визначено такий напрям, як міжнародна інформаційна діяльність, що реалізується у двох аспектах:
- забезпечення громадян, державних органів, підприємств, установ і організацій офіційною документованою або публічно оголошуваною інформацією про зовнішньополітичну діяльність України, про події та явища в інших країнах;
- цілеспрямоване поширення за межами України державними органами і об'єднаннями громадян, засобами масової інформації та громадянами всебічної інформації про Україну.
Видокремлено чотири основних види інформаційної діяльності (ст. 14 Закону України "Про інформацію"):
- одержання інформації- набуття, придбання, накопичення відповідно до чинного законодавства України документованої або публічно оголошуваної інформації громадянами, юридичними особами або державою;
- використання інформації - задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб і держави;
- поширення інформації- розповсюдження, оприлюднення, реалізація в установленому законом порядку документованої або публічно оголошуваної інформації;
- зберігання інформації- забезпечення належного стану інформації та її матеріальних носіїв.
Кожен вид інформаційної діяльності вирізняється специфічними правилами та порядком його здійснення, які встановлюються правовими нормами.
Дата добавления: 2016-12-26; просмотров: 603;