Система і завдання судів загальної юрисдикції
Діяльність судів загальної юрисдикції при здійсненні правосуддя спрямована на зміцнення законності і правопорядку, попередження злочинів та інших правопорушень і здійснення завдань щодо охорони від різних посягань суспільного устрою, його політичної та економічної системи; соціально-економічних, політичних і особистих прав і свобод громадян; прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій, їх об'єднань незалежно від форм власності.
Згідно із Законом "Про судоустрій України" систему судів загальної юрисдикції складають місцеві суди, апеляційні суди, Вищий господарський суд (як спеціалізований), Верховний Суд України. Судді судів загальної юрисдикції обираються Верховною Радою України безстроково, а ті, що вперше пройшли конкурсний відбір, призначаються Президентом на п'ять років.
Місцеві суди діють в межах району, міста (крім міст районного значення), району в місті, декількох районів або району і міста одночасно. До місцевих судів також відносяться військові суди гарнізонів і господарські суди Автономної республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя. Вказані суди розглядають як суди першої інстанції, а також у зв'язку з нововиявленими обставинами цивільні, господарські, адміністративні, кримінальні справи. Крім цього, суди вивчають і узагальнюють судову практику. Стаття 38-5 Закону "Про судоустрій України" конкретизує повноваження військових судів, які розглядають справи про всі злочини, скоєні військовослужбовцями Збройних Сил, Прикордонних військ, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також військовозобов'язаними під час проходження ними зборів; всі справи про шпигунство; справи про злочини проти встановленого порядку несіння служби, скоєні особами начальницького складу виправно-трудових установ; справи за скаргами військовослужбовців на неправомірні дії військових посадових осіб і органів військового управління та ін.
Завдання господарських судів визначені в ст. З Закону "Про господарські суди": захист прав та інтересів учасників господарських правовідносин, що охороняються законом; сприяння зміцненню законності в сфері господарських відносин; внесення пропозицій, спрямованих на вдосконалення правового регулювання господарської діяльності.
Апеляційні суди діють в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі; в підсистемі військових судів діють військові суди регіонів (Центрального, Південного, Західного) і Військово-Морських Сил. У підсистемі господарських судів цю функцію виконують апеляційні господарські суди, що створюються Президентом України за поданням Голови Вищого господарського суду України з вказівкою території, на яку поширюються повноваження апеляційних господарських судів, і їх місцезнаходження. Таких судів в Україні сім, створені вони згідно з Указом Президента України від 11 липня 2001 р. "Про утворення апеляційних господарських судів та затвердження мережі господарських судів України". Апеляційні суди діють: як суди апеляційної інстанції відносно рішень місцевих судів; як суди першої інстанції - у адміністративних, кримінальних і цивільних справах (віднесених до їх компетенції законом); переглядають справи у зв'язку з нововиявленими обставинами.
У апеляційних судах справи розглядаються суддями колегіально, а в окремих випадках - за участю народних засідателів.
Вищий господарський суд є вищим судовим органом спеціалізованих судів. Повноваження цього суду наступні: діє як суд касаційної інстанції відносно рішень місцевих і апеляційних судів; як суд апеляційної інстанції відносно рішень апеляційних судів, винесених ними по першій інстанції, а також переглядає справи у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Верховний Суд України с найвищим органом в системі судів загальної юрисдикції. До його повноважень відноситься перегляд у касаційному порядку рішень судів загальної юрисдикції і справ у зв'язку з нововиявленими обставинами, вивчення і узагальнення судової практики і аналіз судової статистики та інші питання. Діє Верховний Суд України в складі Пленуму, Президії і судових палат (у кримінальних, цивільних, адміністративних та військових справах).
Питання до самоконтролю:
1. Які суди складають судову систему України?
2. Вирішення яких завдань покладається на Конституційний Суд України?
3. Який порядок утворення Конституційного Суду України?
4. В чому полягають основні принципи організації та діяльності прокуратури України?
5. Які повноваження прокурора?
6. Які вимоги ставляться до особи, яка бажає стати адвокатом?
7. Який порядок утворення об’єднань адвокатів? Як регулюється діяльність адвокатських об'єднань?
8. На яких принципах здійснюється діяльність органів внутрішніх справ?
9. Яка існує структура у міліції?
10. Які завдання покладаються на Службу безпеки України?
Література:
1. Конституция Украины: Принята на пятой сессии Верховной Рады Украины 28 июня 1996 г.// Ведомости Верховной Рады Украины. - 1996. - № 30.-СТ.141.
2. О Конституционном Суде Украины: Закон Украины от 16 октября 1996 г. // Ведомости Верховной Рады Украины. -1996. - № 49. - Ст.272.
3. Закон України «Про судоустрій і статус суддів» // ВВР України. – 2010. – 41-45. – Ст. 529.
4. О хозяйственных судах: Закон Украины от 4 июня 1991 г. с измен. и доп. По сост. На 1 сенября 2001г.// Бюллетень законодательства й практики Украины. Юринком Интер. - 2001. - №8. - С.49 - 62.
5. Про утворення апеляційних господарських судів та затвердження мережі господарських судів України: Указ Президента України від 11.07.2001 р. // Бюллетень законодательства и практики Украины. Юринком Интер. - 2001. - №8. - С. 66 - 70.
6. Скомороха В. Окремі питання поділу влади і юрисдикції Конституційного Суду України // Право України. -1998. - № 5. - С. 8.
7. Скомороха В. Деякі питання конституційного провадження // Право України. -1998. - № 9. - С. 5.
8. Молдован В.В. Правоохоронні органи: Опорні конспекти. - К., 1998.
9. Діяльність судових і правоохоронних органів України: Нормативне-правове регулювання. – Київ: Правова єдність, – 2011. – 423с.
10. Організація судових та правоохоронних органів: підручник для студ. ВНЗ, які навч. за спец.“Правознавство”/ за ред. І.Є.Марочкіна, Н.В.Сібільової; МОН України, нац. юрид. акад. України. – Харків: Одіссей, 2011. – 371с.
Дата добавления: 2016-12-16; просмотров: 615;