Порядок звернення до господарського суду. Склад та повноваження господарських судів

За захистом порушених прав чи таких, що оспорюються, та за­конних інтересів підприємства та організації (в тому числі іно­земні) або громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, можуть звертатися з позовом до господарського суду згідно з встановленою підвідо­мчістю господарських справ. У випадках, передбачених законо­давчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності. Угода про відмову від права на звернення до господарського суду є недійсною, так як вона обмежує (погіршує) права фізичних та юридичних осіб.

Господарський суд вирішує господарські спори на підставі Кон­ституції України, , Гос­подарського процесуального кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо ж у цих договорах вста­новлені інші правила, ніж передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Господарський суд не застосовує акти державних та інших орга­нів, якщо ці акти не відповідають законодавству України та може застосовувати правові норми інших держав у випадках, передба­чених законом або міжнародним договором.

У разі відсутності законодавства, що регулює спірні відносини за участю іноземного суб'єкта підприємницької діяльності, госпо­дарський суд може застосовувати міжнародні торгові звичаї.

Забороняється відмова у розгляді справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, що регу­лює спірні відносини.

Правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах зма­гальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які бе­руть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Розгляд справ у господарських судах відкритий, за винятком випадків, коли це суперечить вимогам щодо охорони державної, комерційної або банківської таємниці, або коли сторони чи одна зі сторін обґрунтовано вимагають конфіденційного розгляду справи і подають відповідне клопотання до початку розгляду справи по суті.

Про розгляд справи у закритому засіданні або про відхилення клопотання з цього приводу виноситься ухвала.

Господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийнят­тя обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судій при­ймаються іменем України.

Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських су­дів тягне відповідальність, встановлену Господарським процесу­альним кодексом та іншими законами України.

Усі судові рішення викладаються у письмовій формі.

Згідно із Законом України „Про судоустрій України" господарські суди відносяться до системи судів загальної юрисдикції.

Відповідно до Конституції України система судів загальної юрисдикції будується за принципами територіальності і спеціалізації.

Спеціалізованими судами є господарські, адміністративні та інші суди, визначені як спеціалізовані. У судах різних судових юрисдикцій може запроваджуватися спеціалізація суддів з розгляду конкретних категорій справ даної юрисдикції.

Суди загальної юрисдикції утворюються і ліквідуються Прези­дентом України відповідно до цього Закону за поданням Міністра юстиції України, погодженим з Головою Верховного Суду України або головою відповідного вищого спеціалізованого суду.

Місцезнаходження і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності (адміністративно-територіального устрою) та спеціалізації.

Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна адміністра­тивно-територіального устрою, передислокація військ або реорга­нізація Збройних Сил України, зміна визначеної законом системи судів, а також інші підстави, передбачені законом.

Апеляційні суди.

У системі судів загальної юрисдикції діють загальні та спеціалізовані апеляційні суди. Апеляційними загальними судами є: апеляційні суди областей, апеляційні суди міст Києва та Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим, військові апеляційні суди регіонів та апеляційний суд Військово-Морських Сил України, а також Апеляційний суд України. У разі необхідності замість апеляційного суду області можуть утворюватися апеляційні загальні суди, територіальна юрисдикція яких поширюється на декілька районів області.

Апеляційними спеціалізованими судами є апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються в апеляційних округах відповідно до указу Президента України.

До складу апеляційного суду входять судді, як правило, обрані на посаду судді безстроково, голова суду та його заступники.

У складі спеціалізованого апеляційного суду можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ за встановленою спеціалізацією в межах відповідної спеціальної судової юрисдикції.

Судді апеляційного суду призначаються до складу відповідної судової палати розпорядженням голови апеляційного суду.

Для вирішення організаційних питань в апеляційних судах діє президія апеляційного суду.

Апеляційні суди:

розглядають справи в апеляційному порядку відповідно до про­цесуального закону;

розглядають по першій інстанції справи, визначені законом (крім апеляційних господарських судів);

ведуть та аналізують судову статистику, вивчають і узагальню­ють судову практику;

надають методичну допомогу у застосуванні законодавства міс­цевим судам;

здійснюють інші повноваження, передбачені законом.

Апеляційний суд України розглядає справи, віднесені до його підсудності, в апеляційному порядку відповідно до вимог проце­суального закону.

Суддя апеляційного суду здійснює:

· правосуддя в порядку, встановленому процесуальним зако­ном;

· процесуальні дії та організаційні заходи з метою забезпечен­ня розгляду справи;

· контроль відповідно до закону за своєчасним зверненням до виконання постановлених за його участі судових рішень;

· інші передбачені законом повноваження.

Голова апеляційного суду:

здійснює організаційне керівництво діяльністю суду;

розподіляє обов'язки між заступниками голови суду;

на підставі акта про обрання (призначення) суддею чи припи­нення повноважень судді видає відповідний наказ; утворює судові палати та вносить на затвердження президії суду їх персональний склад;

організовує роботу президії суду, вносить на її розгляд питання і головує на засіданнях президії;

організовує ведення та аналіз судової статистики, вивчення й узагальнення судової практики, має право витребувати з відповідного суду справи, судові рішення в яких набрали законної сили;

приймає на роботу та звільняє працівників апарату суду, при­своює їм ранги державного службовця у порядку, встановле­ному законом, застосовує щодо них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення;

організовує підвищення кваліфікації суддів і працівників апа­рату відповідного суду;

подає в установленому порядку пропозиції щодо фінансування витрат на утримання суду та організаційного забезпечення його діяльності;

представляє суд у зносинах з іншими органами державної вла­ди, органами місцевого самоврядування, громадянами та організаціями;

вносить пропозиції Голові Верховного Суду України чи голові відповідного вищого спеціалізованого суду щодо кандида­тур для призначення на посади голів місцевих судів та їх заступників;

здійснює інші передбачені законом повноваження.

Голова апеляційного суду з питань, що належать до його повноважень., видає накази і розпорядження. Він має першого заступника та заступників голови суду - голів судових палат.

Голова апеляційного суду призначається на посаду і звільняється з посади в порядку, вказаному вище. Він може бути призначений на цю посаду повторно.

У разі відсутності голови апеляційного суду його обов'язки виконує перший заступник голови, а за його відсутності - старший за ві­ком заступник голови апеляційного суду - голова судової палати.

Перший заступник голови апеляційного суду відповідно до розподілу обов'язків здійснює організаційне керівництво роботою структурних підрозділів суду та виконує інші обов'язки, визна­чені і о повою суду.

Заступник голови апеляційного суду - голова судової палати:

· організовує роботу відповідної судової палати;

· формує колегії суддів для розгляду справ, головує в судових засіданнях або призначає для цього суддів;

· організовує ведення судової статистики, аналіз та узагаль­нення судової практики у справах, віднесених до компетенції палати; має право витребувати з відповідного суду справи,судові рішення в яких набрали законної сили;

· інформує президію суду про діяльність судової палати;

· здійснює інші передбачені законом повноваження.

У разі необхідності голова апеляційного суду за погодженням з президією суду може з числа суддів цього суду призначити у складі судової палати заступника голови судової палати.

Заступник голови судової палати апеляційного суду виконує доручення голови судової палати щодо організації її діяльності та здійснює обов'язки голови судової палати у разі його відсутності. За відсутності заступника голови судової палати обов'язки голови судової палати виконує старший за віком суддя палати.

У складі апеляційного суду діє президія апеляційного суду, до якої входять голова суду, його заступники, а також судді, кількіс­ний склад яких визначається рішенням загальних зборів суддів цього суду. Судді обираються до складу президії загальними збо­рами суддів цього суду шляхом таємного голосування.

Президія апеляційного суду:

розглядає питання організації діяльності суду, судових палат та апарату суду;

за поданням голови апеляційного суду затверджує персональ­ний склад судових палат, визначає кількість заступників голів судових палат;

заслуховує інформацію голів судових палат щодо діяльності

судових палат; розглядає матеріали узагальнення судової практики та аналізу

судової статистики, приймає відповідні рекомендації; розглядає питання організаційного забезпечення діяльності

суду та виробляє пропозиції щодо його поліпшення;

розглядає питання роботи з кадрами суддів і працівників апа­рату суду та підвищення їх кваліфікації;

заслуховує інформацію голів місцевих судів щодо організації діяльності цих судів;

надає методичну допомогу місцевим судам з метою забезпечен­ня правильного застосування ними законодавства;

забезпечує виконання рішень зборів суддів відповідного суду;

здійснює інші передбачені законом повноваження.

Засідання президії апеляційного суду проводяться не рідше од­ин разу на місяць. Засідання президії є повноважним, якщо на засіданні присутні не менше двох третин її складу. Постанови президії приймаються відкритим або таємним голосуванням більшістю голосів її членів, які брали участь у засіданні, і підписуються головою чи його заступником, який головував на засіданні.

Касаційний суд.

Касаційний суд України діє у складі суддів, обраних на посаду безстроково, голови суду та його заступників.

У складі Касаційного суду України діють:

• судова палата у цивільних справах;

• судова палата у кримінальних справах;

• військова судова палата.

Касаційний суд України:

розглядає в касаційному порядку справи, віднесені до його під­судності, а також інші справи у випадках, визначених про­цесуальним законом;

веде та аналізує судову статистику, вивчає й узагальнює судову практику;

надає методичну допомогу у застосуванні законодавства судам нижчого рівня;

здійснює інші повноваження, передбачені законом.

Вищі спеціалізовані суди.

Вищими судовими органами спеціалізованих судів є Вищий гос­подарський суд України, Вищий адміністративний суд України, а також інші відповідні вищі спеціалізовані суди, що утворюються Президентом України.

Вищі спеціалізовані суди складаються з суддів, обраних на по­саду безстроково, голови суду та його заступників.

У вищому спеціалізованому суді можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ за визначеною спеціа­лізацією в межах відповідної спеціальної судової юрисдикції.

Склад судових палат вищого спеціалізованого суду формується за поданням голови суду і затверджується президією вищого спе­ціалізованого суду.

У вищому спеціалізованому суді для вирішення організаційних питань діє президія суду у складі голови суду, його заступників, заступників голів палат, а також суддів даного суду, обраних до складу президії.

Для вирішення загальних питань діяльності відповідних спеціа­лізованих судів у вищому спеціалізованому суді діє Пленум вищого спеціалізованого суду.

Вищий спеціалізований суд:

· розглядає в касаційному порядку справи відповідної судової юрисдикції, а також інші справи у випадках, визначених процесуальним законом;

· веде та аналізує судову статистику, вивчає й узагальнює су­дову практику;

· надає методичну допомогу судам нижчого рівня з метою од­накового застосування норм Конституції України та законів у судовій практиці на основі її узагальнення та аналізу судової статистики; дає спеціалізованим судам нижчого рівня реко­мендаційні роз'яснення з питань застосування законодавства щодо вирішення справ відповідної судової юрисдикції;

· здійснює інші повноваження, передбачені законом.

Розгляд справ у вищому спеціалізованому суді здійснюється колегіально.

· Повноваження судді вищого спеціалізованого суду:

· здійснює правосуддя в порядку, визначеному процесуальним законом;

· провадить процесуальні дії та здійснює організаційні заходи, необхідні для забезпечення своєчасного та якісного розгляду справ;

· здійснює відповідно до закону контроль за своєчасним звер­ненням до виконання постановлених за його участю судових рішень;

· здійснює інші передбачені законом повноваження.

Суддя вищого спеціалізованого суду має помічника. Помічником судді може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту.

· Повноваження голови вищого спеціалізованого суду:

· здійснює організаційне керівництво діяльністю суду;

· розподіляє обов'язки між заступниками голови суду;

· на підставі акта про обрання суддею вищого спеціалізованого суду або припинення повноважень судді цього суду видає відповідний наказ; утворює судові палати та вносить на за­твердження президії суду пропозиції щодо їх персонального складу;

· організовує роботу президії суду, вносить на її розгляд питання та головує на її засіданнях; скликає Пленум вищого спеціалізованого суду, вносить на його розгляд питання та головує на його засіданнях; може головувати в судових засіданнях коле­гії суддів вищого спеціалізованого суду при розгляді будь-якої справи, що належить до юрисдикції даного суду;

· керує організацією роботи судових палат, здійснює керівництво роботою апарату відповідного вищого спеціалізованого суду;

· організовує ведення та аналіз судової статистики, вивчення й узагальнення судової практики, має право витребувати з відповідного суду справи, судові рішення в яких набрали законної сили;

· приймає на роботу та звільняє працівників апарату суду, присвоює їм ранги державного службовця в порядку, встановленому законом, застосовує щодо них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення;

· погоджує подання щодо утворення та ліквідації відповідних місцевих та апеляційних спеціалізованих судів;

· вносить подання про призначення та обрання безстроково суддів відповідних місцевих і апеляційних спеціалізованих судів, вищого спеціалізованого суду, а також про звільнення їх з посад;

· вносить подання про призначення суддів на адміністративні посади;

· затверджує штатний розпис і кошторис витрат на утримання відповідного вищого спеціалізованого суду;

· організовує підвищення кваліфікації суддів і працівників апарату вищого спеціалізованого суду;

· подає в установленому порядку пропозиції щодо фінансуван­ня витрат на утримання суду та організаційного забезпечення його діяльності;

· інформує Пленум Верховного Суду України про діяльність вищого спеціалізованого суду;

· представляє вищий спеціалізований суд та відповідну сис­тему спеціалізованих судів у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, гро­мадянами і організаціями, органами влади та організаціями інших держав;

· здійснює інші передбачені законом повноваження.

Голова вищого спеціалізованого суду з питань, що належать до його повноважень, видає накази та розпорядження.

Голова вищого спеціалізованого суду має першого заступника та заступників голови суду та може бути призначений на цю посаду повторно. У разі відсутності його обов'язки виконує перший заступ­ник голови суду, а за відсутності останнього - один із заступників голови цього суду відповідно до розподілу обов'язків.

Перший заступник і заступник голови вищого спеціалізованого суду здійснюють керівництво роботою структурних підрозділів суду відповідно до встановленого розподілу обов'язків та викону­ють інші обов'язки, визначені головою суду; можуть головувати у судових засіданнях колегій суддів відповідного вищого спеціалі­зованого суду.

Заступник голови вищого спеціалізованого суду - голова судової палати:

· організовує роботу відповідної судової палати;

· формує колегії суддів для розгляду судових справ, головує в судових засіданнях або призначає для цього суддів;

· організовує ведення та аналіз судової статистики, вивчення й узагальнення судової практики у справах, віднесених до компе­тенції судової палати; має право витребувати з відповідного суду
справи, судові рішення щодо яких набрали законної сили;

· інформує президію вищого спеціалізованого суду про діяль­ність судової палати;

· надає методичну допомогу спеціалізованим судам з метою правильного застосування законодавства;

· здійснює інші передбачені законом повноваження.

· Президія вищого спеціалізованого суду:

· розглядає питання організації діяльності суду, судових палат та апарату суду;

· за поданням голови вищого спеціалізованого суду затверджує склад кожної з судових палат;

· заслуховує інформацію голів судових палат про діяльність судових палат;

· розглядає матеріали узагальнення судової практики та ана­лізу судової статистики, приймає відповідні рекомендації;

· розглядає питання організаційного забезпечення діяльності суду і виробляє пропозиції щодо його поліпшення;

· розглядає питання роботи з кадрами суддів і працівників апарату вищого спеціалізованого суду та підвищення їх кваліфікації;

· заслуховує інформацію голів апеляційних та місцевих спе­ціалізованих судів щодо організації роботи цих судів;

· опрацьовує пропозиції щодо кількості суддів у відповідних спеціалізованих місцевих та апеляційних судах;

· надає методичну допомогу апеляційним та місцевим судам для забезпечення правильного застосування ними законодав­ства;

· здійснює інші повноваження, передбачені законом.

До президії вищого спеціалізованого суду входять голова вищого спеціалізованого суду, його заступники, а також судді, кількісний склад яких визначається Пленумом вищого спеціалізованого суду. Судді обираються до складу президії загальними зборами суддів цього суду шляхом таємного голосування.

Засідання президії вищого спеціалізованого суду проводяться не рідше одного разу на два місяці. Засідання президії є повноважним за присутності не менше двох третин її складу. Постанови президії приймаються відкритим або таємним голосуванням більшістю го­лосів членів президії, присутніх на засіданні, і підписуються голо­вою суду чи його заступником, який головував на засіданні.

У складі всіх суддів вищого спеціалізованого суду та голів апеля­ційних спеціалізованих судів діє Пленум вищого спеціалізованого суду.

Пленум вищого спеціалізованого суду:

· дає роз'яснення з питань застосування спеціалізованими су­дами законодавства при вирішенні справ відповідної судової юрисдикції;

· затверджує склад Науково-консультативної ради при вищо­му спеціалізованому суді та положення про неї; затверджує склад редакційної колегії друкованого органу вищого спеці­алізованого суду;

· визначає кількісний склад суддів - членів президії вищого спеціалізованого суду;

· заслуховує інформацію голови вищого спеціалізованого суду про діяльність відповідних спеціалізованих судів, а також повідомлення заступників голови вищого спеціалізованого
суду та голів апеляційних і місцевих спеціалізованих судів про практику вирішення судових справ;

· вносить в установленому порядку пропозиції щодо необхід­ності змін чинного законодавства;

· приймає рішення про звернення до Конституційного Суду України з поданням щодо офіційного тлумачення Конститу­ції України;

· розглядає та вирішує інші питання, віднесені законом до його повноважень.

Пленум вищого спеціалізованого суду скликається не рідше двох іншім на рік. Про дату його скликання члени Пленуму повідомля­ються за десять днів до засідання. У цей же строк надсилаються матеріали щодо питань, які вносяться на розгляд Пленуму.

Засідання Пленуму вищого спеціалізованого суду є повноваж­ним, якщо в ньому беруть участь не менше двох третин складу Пленуму. При розгляді Пленумом питань щодо роз'яснень про застосування законодавства у роботі Пленуму беруть участь Генеральний прокурор України та Міністр юстиції України.

Постанови Пленуму вищого спеціалізованого суду приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів членів Пленуму і під­писуються головуючим на його засіданні.

Верховний Суд України.

Верховний Суд України є найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції. Верховний Суд України здійснює правосуддя, забезпечує однакове застосування законодавства усіма судами загальної юрисдикції. Верховний Суд України:

· розглядає у касаційному порядку рішення загальних судів у справах, віднесених до його підсудності процесуальним зако­ном; переглядає в порядку повторної касації усі інші справи,
розглянуті судами загальної юрисдикції в касаційному по­рядку; у випадках, передбачених законом, розглядає інші справи, пов'язані з виключними обставинами;

· дає судам роз'яснення з питань застосування законодавства на основі узагальнення судової практики та аналізу судової статистики; у разі необхідності визнає нечинними роз'яснен­ня Пленуму вищого спеціалізованого суду, з питань застосу­вання спеціалізованими судами законодавства при вирішенні справ відповідної судової юрисдикції;

· дає висновок щодо наявності чи відсутності в діяннях, у яких звинувачується Президент України, ознак державної зра­ди або іншого злочину; надає за зверненням Верховної Ради України письмове подання про неможливість виконання Пре­зидентом України своїх повноважень за станом здоров'я;

· звертається до Конституційного Суду України у випадках ви­никнення у судів загальної юрисдикції при здійсненні ними правосуддя сумнівів щодо конституційності законів, інших
правових актів, а також щодо офіційного тлумачення Кон­ституції України та законів;

· веде та аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику, знайомиться в судах з практикою застосу­вання законодавства;

· у межах своїх повноважень вирішує питання, що випливають з міжнародних договорів України; представляє суди загаль­ної юрисдикції у зносинах з судами інших держав;

· здійснює інші повноваження, передбачені законом.

Верховний Суд України очолює Голова Верховного Суду Укра­їни. До складу Верховного Суду України входять судді Верховно­го Суду України, обрані на посаду безстроково, кількість яких встановлюється указом Президента України за поданням Голови Верховного Суду України, погодженим з Радою суддів України. До складу судових палат, що здійснюють розгляд справ з питань юрисдикції спеціалізованих судів, призначаються судді, які мають стаж суддівської діяльності у відповідному вищому суді не менше трьох років, або відповідному апеляційному спеціалізованому суді не менше п'яти років.

У складі Верховного Суду України діють:

· Судова палата у цивільних справах;

· Судова палата у кримінальних справах;

· Судова палата у господарських справах;

· Судова палата в адміністративних справах.

· У складі Верховного Суду України діє Військова судова коле­гія.

Для вирішення внутрішніх організаційних питань діяльності Верховного Суду України діє Президія Верховного Суду України.

Кількість суддів у судах визначається Президентом України за поданням Голови Державної судової адміністрації України, пого­дженим із Головою Верховного Суду України чи головою відповід­ного вищого спеціалізованого суду, з урахуванням обсягу роботи суду, та в межах видатків, затверджених у Державному бюджеті України на утримання судів.

 








Дата добавления: 2016-12-16; просмотров: 661;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.038 сек.