Організація і діяльність Конституційного Суду України

Конституційний Суд України - єдиний орган конституційної юрис­дикції в Україні, основним завданням якого є гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону на всій території України.

Питання організації і діяльність Конституційного Суду регламентую­ться ХІ1 розділом Конституції України і Законом "Про Конституційний Суд України".

Порядок призначення суддів Конституційного Суду України має свої особливості, які закріплені в ст. 6-8 вказаного Закону До його складу вхо­дять 18 суддів, що призначаються по 6 Президентом України, Верховною Радою і з'їздом суддів України.

Указ Президента про призначення суддів повинен бути скріплений підписами Прем'єр-міністра і Міністра юстиції, з якими проведені попередні консультації щодо кандидатур на посади суддів Конституційного Суду України. У разі припинення повноважень судді Конституційного Суду Украї­ни., який призначався Президентом України, Президент в місячний термін призначає іншу особу на цю посаду.

Верховна Рада призначає суддів Конституційного Суду таємним го­лосуванням шляхом надання бюлетенів. Пропозиції щодо кандидатур суд­дів можуть вносити Голова Верховної Ради і не менш як 1/4 народних де­путатів від конституційного складу парламенту, при цьому депутат має право поставити підпис під пропозицією про висунення тільки однієї кан­дидатури, і ці підписи депутатів не відкликаються. Призначеними на посаду суддів Конституційного Суду України вважаються кандидати, які набрали найбільше число голосів депутатів, однак, більше половини голосів депу­татів від конституційного складу Верховної Ради України. За результатами голосування Головою Верховної Ради підписуються постанови Верховної Ради України про призначення суддів Конституційного Суду України. У разі припинення повноважень судді Конституційного Суду, який призначався Верховною Радою України, Верховна Рада в місячний термін призначає іншу особу на цю посаду.

З'їзд суддів України за пропозицією делегатів з'їзду відкритим голосуванням визначає кандидатури на посади суддів Конституційного Суду України для включення в бюлетені для таємного голосування. Призначе­ним на посаду судді Конституційного Суду України вважається кандидат, який внаслідок таємного голосування отримав більшість голосів від числа обраних делегатів з'їзду суддів України. За результатами голосування го­ловуючим і секретарем підписуються рішення з'їзду суддів України про призначення суддів Конституційного Суду України. У разі припинення пов­новажень судді Конституційного Суду, який призначався з'їздом суддів України, з'їзд суддів України в тримісячний термін призначає іншу особу на цю посаду.

Суддями Конституційного Суду згідно зі ст. 16 Закону України "Про Конституційний Суд України" можуть бути тільки громадяни України, які на день призначення досягли 40-річного віку, мають вищу юридичну освіту, а також стаж роботи за спеціальністю не менше 10 років (на посадах юриди­чного профілю в правоохоронних органах, у наукових, навчальних та інших установах). Обов'язковим для кандидата в судді є знання державної мови і мешкання його в Україні протягом останніх двадцяти років.

Особа, обрана на посаду судді Конституційного Суду, не може за­ймати будь-які оплачувані посади або виконувати іншу оплачувану роботу. У вільний від службових обов'язків час вона може займатися науковою, ви­кладацькою і творчою діяльністю. Член Конституційного Суду не може на­лежати до політичних партій, рухів, профспілок. Вимоги, що пред'являють­ся до судців інших судів, дещо відрізняються відносно віку, стажу практич­ної роботи, терміну мешкання на території України.

Підвищення вимогливості до формування складу суддів цілком ви­правдане, оскільки в державі повинен бути такий конституційний суддівсь­кий корпус, який відповідально і переконливо виконував би покладені на нього завдання І забезпечував справедливий І об'єктивний розгляд справ.

З числа суддів Конституційного Суду України на спеціальному пле­нарному засіданні цього суду шляхом таємного голосування обирається його голова. Термін повноважень голови обмежується трьома роками. Цим забезпечується протягом дев'ятирічного строку повноважень Конституцій­ного Суду України виконання обов'язків голови більш широким колом суд­дів, можливо, представниками всіх трьох гілок влади.

Повноваження Конституційного Суду України - інституту для нашої держави порівняно нового - визначені ст. 150 Конституції України і гл. 2 За­кону України "Про Конституційний Суд України".

Суб'єктами права на звернення до Конституційного Суду є: Пре­зидент України, не менш як 45 депутатів Верховної Ради України, Уповно­важений Верховної Ради України з прав людини, Верховний Суд України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим.

Право громадян на звернення до Конституційного Суду України прямо не обумовлене, однак здійснити його вони можуть шляхом звернен­ня до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і Президента України, який у відповідності зі ст. 102 Конституції України є гарантом прав і свобод людини і громадянина.

Компетенція Конституційного Суду визначається в двох напрямах.

Відповідність законів й інших правових актів Конституції, тобто роз­в'язання питань про їх конституційність, займає центральне місце в діяль­ності Конституційного Суду. Згідно зі ст. 150 Конституції України до повно­важень Конституційного Суду України відноситься розв'язання питань про відповідність Конституції України (конституційність): законів та інших пра­вових актів України; актів Президента України; актів Кабінету Міністрів України; правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Стаття 113 Закону "Про Конституційний Суд України" розширила цей пере­лік і включила до нього діючі міжнародні договори України, а також догово­ри, які вносяться до Верховної Ради для надання згоди на їх обов'язковість.

Конституційний Суд України не може вирішувати питання, які нале­жать до компетенції судів загальної юрисдикції, відносно конституційності актів інших державних органів (крім перелічених) і актів органів місцевого самоврядування. За зверненнями Верховної Ради України Конституційний Суд України дає висновки про дотримання конституційної процедури роз­слідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту.

Інша група повноважень складається в наданні Конституційному Су­ду права офіційного тлумачення Конституції і законів України. При практи­чному застосуванні того або іншого положення Конституції та іншого зако­ну іноді виникають труднощі з визначенням і з'ясуванням змісту окремих положень правової норми, у зв'язку з чим необхідно керуватися офіційним тлумаченням для правильного і однакового його застосування. Раніше тлумачення проводилося Верховною Радою України, однак це не завжди сприймалося однозначно. Для того щоб тлумачити правову норму на осно­ві загальних принципів права, і тим самим забезпечити правильність її за­стосування, необхідний незалежний від законодавця високо кваліфікова­ний орган. Відтепер тлумачення Конституції і законів України - виняткова прерогатива Конституційного Суду України. Таке тлумачення є обов'язко­вим для всіх органів державної влади і управління, посадових осіб, а також для громадян.

До рішень і висновків Конституційного Суду України пред'являються певні вимоги.

Конституційний Суд України за результатами розгляду справ віднос­но конституційності законів та інших правових актів ухвалює рішення. Кон­ституційний Суд може визнати неконституційним правовий акт повністю або в окремій його частині. Конституційний Суд дає висновки з питань:

- офіційного тлумачення Конституції і законів України;

- про конституційність чинних міжнародних договорів або тих дого­ворів, які вносяться до Верховної Ради для надання згоди на їх обов'язковість;

- про дотримання конституційної процедури розслідування і розг­ляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічмен­ту.

Рішення приймаються, висновки даються Конституційним Судом України поіменним голосуванням, шляхом опитування суддів. Судді Конс­титуційного Суду України не мають права утримуватися від голосування. Рішення і висновки Конституційного Суду мотивуються письмово, підпису­ються окремо суддями, які голосували за їх прийняття і які голосували про­ти їх прийняття і обнародуються протягом наступного робочого дня після їх прийняття. Вони є остаточними і оскарженню не підлягають.

Рішення і висновки разом з окремою думкою суддів Конституційного Суду публікуються у "Віснику Конституційного Суду України" і в інших офі­ційних виданнях України.

При виявленні нових обставин у справі, які не були предметом розг­ляду, але які існували на час розгляду і прийняття рішення або дачі ви­сновку у справі, Конституційний Суд відкриває нове провадження у справі.

Невиконання рішень і недотримання висновків Конституційного Суду України спричиняють відповідальність згідно із законом.








Дата добавления: 2016-12-16; просмотров: 479;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.