Педагогічні засоби відновлення та активний відпочинок
Найголовніше значення серед відновних засобів належить педагогічним засобам. Саме вони є найбільш природними і ефективними, оскільки сприяють щонайшвидшому відновленню організму засобами самого тренування, завдяки раціонального поєднання режиму рухів та відпочинку. Педагогічні засоби безпосередньо регулюють співвідношення між процесами втоми і відновлення, і тим самим забезпечують оптимальну стимуляцію відновних процесів у м'язах, нервових центрах та інших органах, які навантажуються під час рухової діяльності. Створюючи умови для оптимального, найбільш сприятливого стомлення, вони повною мірою реалізують його дію, як стимулятора відновних процесів.
До суто педагогічних засобів відновлення належать: раціональне планування фізичних навантажень та відпочинку в мікро-, макро- і багатолітніх циклах підготовки; введення днів додаткового профілактичного відпочинку (щоразу, коли в цьому виникає потреба); варіативність методів тренувань, об’єму й інтенсивності навантажень; дотримання оптимальних умов тренування, правильне поєднання специфічних і неспецифічних засобів фізичної підготовки, застосування спеціальних вправ на розслаблення м’язів, введення в заняття елементів гри; правильне проведення розминки і заключної частини занять та ін.
За допомогою педагогічних засобів вдається реалізувати ще один механізм функціонального відновлення, пов'язаний з реалізацією феномену активного відпочинку. Варто мати на увазі, що цей вид відпочинку може здійснюватися не тільки у явній формі (наприклад, коли стомлені м'язи відпочивають, у той час як працюють інші м'язи), а й у формі тренувальних занять, якщо у цих заняттях чергуються різні за характером фізичні навантаження. Різниця між дією суто педагогічних засобів і активним відпочинком полягає у тому, що педагогічні засоби впливають безпосередньо на перебіг процесів втоми і відновлення в працюючих органах, тоді як активний відпочинок втручається у перебіг процесів втоми і відновлення, змінюючи функціональний стан ЦНС та поліпшуючи кровопостачання стомлених м'язів.
Активний відпочинок має діапазон застосування, який значно виходить за межі фізичного тренування і спорту. Його використовують для стимуляції працездатності не тільки під час занять фізичними вправами, а й в умовах праці та навчання. Будь-яка одноманітна тривала робота потребує процедур активного відпочинку, як обов'язкової умови раціональної діяльності людини. Найефективнішим методом активного відпочинку є застосування, за перших ознак втоми (а не тоді, коли вона значна!) фізичних вправ для м'язів, які не беруть участі в роботі. Якщо робота не пов'язана з істотною м'язовою діяльністю (наприклад, розумова праця), то як активний відпочинок можна використати загально-розвиваючі вправи або переключення на інший вид роботи. Найбільш цінний оздоровчий результат застосування активного відпочинку проявляється у так званому «ефекті гасіння» реакцій кровообігу і дихання, спричинених попередньою роботою, тобто у терміновій економізації цих реакцій, що означає істотне полегшення функціонального стану стомленого організму. Вплив активного відпочинку можна розуміти, як своєрідне антинавантаження, коли, на відміну від тренувальних занять, застосовувані вправи полегшують функціонування організму.
Найбільшу оздоровчу ефективність активний відпочинок виявляє у разі застосування його в коротких перервах між навантаженнями. Що менша тривалість перерви, то відносно більша результативність активного відпочинку. Це дозволяє використовувати такий вид відпочинку в умовах будь-якої праці або тренування.
Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 1099;