Фізіологічні механізми процесів відновлення
Практично любе фізичне навантаження завжди супроводжується таким явищем, як втома. Втома – це закономірний фізіологічний процес, який розвивається після виконаної роботи і характеризується відчуттям стомленості, тимчасовими змінами обміну, регуляції та функціонування основних фізіологічних систем, зменшенням енергетичних запасів, погіршенням реакції на навантаження, зниженням загальної і спортивної працездатності. При цьому слідові явища навантаження стимулюють розвиток процесів адаптації та сприяють досягненню нового, більш високого рівня функціональних можливостей. Водночас, втома має певне охоронне значення, оскільки сигналізує про напруження в діяльності організму і попереджає тим самим виникнення перевтоми та перенапруження. Після закінчення роботи втома поступово проходить і відбувається відновлення. Відновлення – це повернення працездатності та рівня функціонування організму до вихідного рівня або навіть його перевищення. Оптимальне поєднання процесів втоми та відновлення – є фізіологічною основою довготривалої адаптації організму до фізичних навантажень (Н.Д. Граєвська, 2004).
Процес втоми є стимулятором відновних процесів. Саме на цьому положенні, яке було визначено науковими розробками академіка Г. В. Фольборта та його співробітників, ґрунтується вся теорія і методика досягнення росту працездатності, що використовується у фізичному вихованні та спорті. Систематичні дослідження взаємозв'язку між процесами втоми і відновлення, а також залежності цих процесів від стану ЦНС показали, що збудником процесів відновлення є процес втоми і найефективніша стимуляція відновних процесів відбувається тоді, коли процес втоми не перевищує, як за своєю інтенсивністю, так і глибиною, можливостей організму.
Було з'ясовано також, що в процесі відновлення, якщо попередня втома була значною, але не перевищувала можливостей організму, працездатність його не лише повертається до вихідного рівня, а й підвищується над ним і деякий час утримується на такому підвищеному рівні. Період відновного процесу, коли працездатність перевищує вихідний рівень і організм функціонує найбільш ефективно, отримав назву періоду суперкомпенсації. Саме цей період створює найсприятливіші умови для повторного навантаження, адже підвищена працездатність дозволяє без шкоди для організму використати збільшені навантаження.
Види відновних засобів
Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 1655;