Загальні заходи та засоби нормалізації параметрів мікроклімату.

На залізничному транспорті виробничі процеси відбуваються як у закритих приміщеннях, так і на відкритому повітрі. Можливості регулювання метеорологічних факторів на відкритому повітрі надто обмежені. Тому працівники, що працюють на відкритому повітрі підлягають перегріву влітку та переохолодженню в холодну пору року. Під час праці на відкритому повітрі збереження нормального теплового самопочуття забезпечується, як правило, за рахунок природної терморегуляції організму людини. Цьому сприяє також відповідний спецодяг. Останнім часом створенні нові види зручного спецодягу з підвищеними теплозахисними і вітрозахисними властивостями. Крім того, для попередження застудних захворювань працівників узимку та перегрівання влітку передбачаються перерви для зігрівання чи охолодження та відпочинку працівників у спеціально обладнаних стаціонарних або пересувних приміщеннях.

Для нормалізації метеорологічних параметрів виробничих приміщень застосовуються такі організаційні і інженерно-технічні заходи:

удосконалення технологічних процесів та обладнання з метою зменшення виділення тепла у виробничі приміщення;

раціональне розміщення технологічного обладнання;

автоматизація, механізація і дистанційне управління технологічних процесів;

для захисту від променевого тепла – теплоізоляція гарячих поверхонь, екранування теплових джерел і робочих місць, повітряний і водяний душ, засоби індивідуального захисту;

влаштування ефективних систем вентиляції, кондиціювання і опалення виробничих приміщень;

влаштування повітряно-теплових завіс на входах у приміщення в холодний період року;

застосування засобів індивідуального захисту працівників; та інші.

Шкідливі речовини.

Підприємства залізничного транспорту характеризуються значною кількістю виробничих процесів і технологічних операцій. Найбільшу небезпеку за виділенням шкідливостей становлять виробничі приміщення в яких виконуються малярні, зварювальні, гальванічні роботи, зарядка акумуляторів, переробка полімерів, механічна обробка металів, пластмас, а також основні цехи щебеневих і шпалопросочувальних заводів.

Забруднення повітря парами мастильного аерозолю, бензолу, толуолу, ксилолу спостерігається у машинному відділенні тепловозів, у цехах локомотивного депо, відділенні з ремонту паливної апаратури та в інших приміщеннях. У процесі зварювальних робіт виділяються оксиди вуглецю, азоту, залізу, фтористі сполуки. Дуже велика запиленість повітря відмічається у цехах щебеневих заводів, на екіпірувальних пунктах локомотивних депо, в місцях продування тягових двигунів тепловозів, а також пасажирських вагонів і вентиляційних каналів.

Шкідливі речовини – це речовини, що при контакті з організмом людини за умов порушення вимог безпеки можуть призвести до виробничої травми, професійного захворювання або розладів у стані здоров’я, які визначаються сучасними методами як у процесі праці, так і у віддалені строки життя теперішнього і наступних поколінь.

Більшість шкідливих речовин має гостроспрямований механізм дії. За концентрацією таких речовин повинен бути забезпечений безперервний контроль із сигналізацією на перевищення ГДК. До їх числа серед інших відносяться оксиди азоту, бром, хлор, ртуть та інші. В рядку ”Особливості дії на організм” списків ГДК поряд з величиною нормативу стоїть літера “Г”.

Речовини-алергени – це речовини, які спроможні викликати алергічні захворювання в виробничих умовах. Їх сенсибілізуюча дія визначається спроможністю викликати підвищену чутливість (алергію) організму до даної речовини. Під час наступного, навіть незначного контакту, з такою речовиною у людини виникають такі захворювання, як бронхіальна астма, дерматити, екзема, токсичний гепатит та інші. У списках ГДК поряд з величиною їх нормативу стоїть літера “А”. До таких речовин відносяться нікель, хлорофос, різні розчинники, лаки, фарби та інші.

Канцерогенні речовини можуть призвести до злоякісного переродження тканини. У списках ГДК поряд з величиною їх нормативу стоїть літера “К”. До цієї групи речовин належать бензол, миш’як, мазут, гудрон, бітум, азбест, возгони кам’яновугільної смоли і пеків та інші.

Речовини фіброгенної дії викликають розростання сполучної тканини в органах (фібрози). У списках ГДК поряд з величиною їх нормативу стоїть літера “Ф”. Серед них залізо, вапняк, кремній, азбест і інші.

Речовини мутагенної дії викликають зниження опірності організму, раннє старіння, а в деяких випадках й тяжкі захворювання. Вплив мутагенних речовин може вплинути на потомство. До таких речовин відносяться формальдегід, свинець, марганець, радіоактивні речовини та інші.

В залежності від ступеня небезпеки шкідливі речовини поділяються на 4 класи:

І - надзвичайно небезпечні (ртуть, свинець, озон, фосген та інші)

ІІ - високо небезпечні (оксид азоту, бензол, йод, хлор та інші)

ІІІ - помірно небезпечні (ацетон, метиловий спирт, ксилол та інші)

ІV – мало небезпечні (аміак, бензин, етиловий спирт, окис вуглецю та інші)

Слід мати на увазі, що мало небезпечні речовини через тривалу дію і великі концентрації можуть призвести до тяжких отруєнь.

Клас небезпечності шкідливих речовин встановлюють в залежності від певних показників, деякі з них наведені в таблиці 2.2.

Шкідливі речовини можуть потрапляти до організму людини через дихальні шляхи, органи травлення або через шкіру. Через дихальні шляхи потраплять пари, газо - і пилоподібні речовини, через шкіру – переважно рідкі речовини. Через шлунково-кишкові шляхи потрапляють речовини під час ковтання або при внесенні їх в рот забрудненими руками.

Ряд умов виробничого середовища можуть підсилювати чи послаблювати дію шкідливих речовин. Так, коли температура повітря висока, то небезпека отруєння підвищується пропорційно підвищенню температури, що призводить до порушення терморегуляції організму. Висока температура впливає і на леткість хімічних речовин. Встановлено також вагомість високої вологості повітря у підвищенні токсичності деяких речовин. Фізична робота також може підсилити дію шкідливих речовин, особливо тих з них, які впливають на процеси обміну речовин. Велике значення з точки зору токсичного впливу хімічних речовин на організм має функціональний стан останнього, особливо його нервової системи. Шкідливі речовини можуть посилити хід хвороби або змінити стійкість організму до загальних захворювань.


Таблиця 2.2.








Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 745;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.