Історико-економічна інформація розділу і сучасність

Як уже відзначалось, у першому розділі, в економічній історії спостерігаються довготривалі економічні явища та процеси. В свою чергу вони викликають соціальні та економічні тенденції, що зберігаються в наведених пері­одах і, часто, в модифікованій формі проявляються в су­часності. Розглянемо деякі з них:

1. Історико-економічна інформація розділу свідчить, що в сільському господарстві України безпосередній ви­робник — закріпачений землероб, був людиною прини­женою, беззахисною, позбавленою особистих і економіч­них прав. У такому стані перебувала більшість трудового населення. Безнаказаність і сваволя феодала тяжіли над усім суспільством і деформували його мораль. Право сильного переважало. Сучасник періоду — письменник Д. І. Фонвізін — писав про свій час таке: «Хто може — грабує, хто не може — краде. Душі ізнивають. Серця роз­бещуються. Образ мислення стає низьким і презирливим». У цій ситуації зневага до кріпака оберталась зневагою до людини в цілому. І це прослідковується навіть у навчаль­но-виховній літературі. «Что высится и выше облак пне­шся, — звертається один із авторів до читача, — помысли состав свой: прах есть и в прах обратишся». Це в теорії. А на практиці неприкрите, грубе насильство продовжува­ло залишатися головним елементом управління. Близь­кий до Меншикова Маркевич б'є канчуком старшин, са­мовільно відбирає у них землі. Б'є старшин серб Мілорадович. У низах буйствує панство. Заковують у кайдани та б'ють до смерті майстрів рудної справи, повертаючи їх у кріпацтво. Пані Кочубеїха з сином Василем б'є своїх крі­паків різками, посипаючи сіллю і поливаючи гарячим ви­ном. У подальшому ця тенденція зберігається в першій половині XIX століття і дещо послаблюється після рефор­ми 1861 р. Та ще й на початку XX століття, і особливо в роки революції 1905 р., селян січуть різками. Невдовзі (1917-1937 рр.) послідували небачені за масштабами на­сильства над ними в роки становлення радянської влади.

У модифікованій формі пережитки цієї грубо-силової тенденції управління та рішення справ спостерігаються і в наш час. Бійки наших шановних депутатів у парламен­ті — це не тільки емоційно-тимчасове затьмарення розу­му, а й стійкий елемент деформованої моралі минулого, що міцно засів у нашій підсвідомості.

Розглянута проблема має і дещо інший, не менш важ­ливий аспект. У силу розглянутих історичних причин лю­дина, структура її духовного світу, якість життя не знай­шли достатнього відображення в нашій науковій, зокре­ма, навчальній літературі. Це суттєво стримує процес ду­ховного самовдосконалення спеціалістів, різко знижує їхню інтелектуальну і економічну конкурентоспроможність. Прискорене рішення цієї проблеми — одне з актуальних завдань сучасної вищої школи.

2. Структура промисловості України в XVIII столітті в значній мірі формувалась під впливом загальнодержав­них потреб Російської імперії. Цілий ряд великих ману­фактур, що виробляли селітру, порох, сукно, полотно для вітрил, зброю, чавунне литво, працювали на військове ві­домство. Якраз вони і визначали основний напрям роз­витку галузей.

Виробництва, що залежали від попиту населення (виго­товлення цегли, скла, мила, дьогтю, паперу) розвивались повільніше. В подальшому тенденція еволюції промисло­вості під впливом загальноросійських потреб зберігалась аж до радянського періоду включно. В результаті — неза­лежна Україна одержала в спадок промисловість з нераці­ональною структурою, зокрема з розвинутим і непотріб­ним їй в нових умовах великомасштабним військово-про­мисловим комплексом. У зв'язку з цим сьогодні перед нашою країною встає проблема формування нової, раціональ­ної структури промисловості. Така структура повинна від­повідати потребам сучасного устрою суспільства та ро­сту конкурентоспроможності на міжнародному ринку.

 

Питання для самоперевірки

 

1. Розкрийте соціально-економічні наслідки визволь­ної війни українського народу 1648-1654 рр.

2. Проаналізуйте процес розвитку сільського господар­ства України в XVIII столітті.

3. Висвітліть суперечливий характер розвитку проми­словості України.

4. Дайте характеристику розвитку внутрішнього і зо­внішнього ринків України, сфери фінансів та кредиту.

5. Визначте свою точку зору на історико-економічну
інформацію розділу в світлі довготривалих процесів.
ТЕМА 5. Економіка України у першій половині ХІХ століття

План

 

1. Розвиток товарно-виробничих відносин і його вплив на поміщицьке та селянське землеволодіння.

2. Початок промислового перевороту, його особливості в Україні.

3. Торгівля.

4. Фінанси.

5. Історико-економічна інформація розділу і сучасність

 








Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 663;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.