Історико-економічна інформація розділу і сучасність
Як уже відзначалось, у першому розділі, в економічній історії спостерігаються довготривалі економічні явища та процеси. В свою чергу вони викликають соціальні та економічні тенденції, що зберігаються в наведених періодах і, часто, в модифікованій формі проявляються в сучасності. Розглянемо деякі з них:
1. Історико-економічна інформація розділу свідчить, що в сільському господарстві України безпосередній виробник — закріпачений землероб, був людиною приниженою, беззахисною, позбавленою особистих і економічних прав. У такому стані перебувала більшість трудового населення. Безнаказаність і сваволя феодала тяжіли над усім суспільством і деформували його мораль. Право сильного переважало. Сучасник періоду — письменник Д. І. Фонвізін — писав про свій час таке: «Хто може — грабує, хто не може — краде. Душі ізнивають. Серця розбещуються. Образ мислення стає низьким і презирливим». У цій ситуації зневага до кріпака оберталась зневагою до людини в цілому. І це прослідковується навіть у навчально-виховній літературі. «Что высится и выше облак пнешся, — звертається один із авторів до читача, — помысли состав свой: прах есть и в прах обратишся». Це в теорії. А на практиці неприкрите, грубе насильство продовжувало залишатися головним елементом управління. Близький до Меншикова Маркевич б'є канчуком старшин, самовільно відбирає у них землі. Б'є старшин серб Мілорадович. У низах буйствує панство. Заковують у кайдани та б'ють до смерті майстрів рудної справи, повертаючи їх у кріпацтво. Пані Кочубеїха з сином Василем б'є своїх кріпаків різками, посипаючи сіллю і поливаючи гарячим вином. У подальшому ця тенденція зберігається в першій половині XIX століття і дещо послаблюється після реформи 1861 р. Та ще й на початку XX століття, і особливо в роки революції 1905 р., селян січуть різками. Невдовзі (1917-1937 рр.) послідували небачені за масштабами насильства над ними в роки становлення радянської влади.
У модифікованій формі пережитки цієї грубо-силової тенденції управління та рішення справ спостерігаються і в наш час. Бійки наших шановних депутатів у парламенті — це не тільки емоційно-тимчасове затьмарення розуму, а й стійкий елемент деформованої моралі минулого, що міцно засів у нашій підсвідомості.
Розглянута проблема має і дещо інший, не менш важливий аспект. У силу розглянутих історичних причин людина, структура її духовного світу, якість життя не знайшли достатнього відображення в нашій науковій, зокрема, навчальній літературі. Це суттєво стримує процес духовного самовдосконалення спеціалістів, різко знижує їхню інтелектуальну і економічну конкурентоспроможність. Прискорене рішення цієї проблеми — одне з актуальних завдань сучасної вищої школи.
2. Структура промисловості України в XVIII столітті в значній мірі формувалась під впливом загальнодержавних потреб Російської імперії. Цілий ряд великих мануфактур, що виробляли селітру, порох, сукно, полотно для вітрил, зброю, чавунне литво, працювали на військове відомство. Якраз вони і визначали основний напрям розвитку галузей.
Виробництва, що залежали від попиту населення (виготовлення цегли, скла, мила, дьогтю, паперу) розвивались повільніше. В подальшому тенденція еволюції промисловості під впливом загальноросійських потреб зберігалась аж до радянського періоду включно. В результаті — незалежна Україна одержала в спадок промисловість з нераціональною структурою, зокрема з розвинутим і непотрібним їй в нових умовах великомасштабним військово-промисловим комплексом. У зв'язку з цим сьогодні перед нашою країною встає проблема формування нової, раціональної структури промисловості. Така структура повинна відповідати потребам сучасного устрою суспільства та росту конкурентоспроможності на міжнародному ринку.
Питання для самоперевірки
1. Розкрийте соціально-економічні наслідки визвольної війни українського народу 1648-1654 рр.
2. Проаналізуйте процес розвитку сільського господарства України в XVIII столітті.
3. Висвітліть суперечливий характер розвитку промисловості України.
4. Дайте характеристику розвитку внутрішнього і зовнішнього ринків України, сфери фінансів та кредиту.
5. Визначте свою точку зору на історико-економічну
інформацію розділу в світлі довготривалих процесів.
ТЕМА 5. Економіка України у першій половині ХІХ століття
План
1. Розвиток товарно-виробничих відносин і його вплив на поміщицьке та селянське землеволодіння.
2. Початок промислового перевороту, його особливості в Україні.
3. Торгівля.
4. Фінанси.
5. Історико-економічна інформація розділу і сучасність
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 663;