Початок промислового перевороту, його особливості в Україні
Одним з найважливіших показників цього процесу у першій половині XIХст. був подальший розвиток промисловості — збільшувалося число промислових підприємств і обсяг вироблюваної ними продукції, виникали нові галузі виробництва. Підприємства, на яких використовувалась праця вільних найманих робітників, витісняли мануфактури з примусовою працею кріпосних селян. Ширше у виробництві застосовувалися машини, тобто починався промисловий переворот. Формувалися нові класи, властиві для нового, капіталістичного суспільства — пролетаріат і буржуазія.
Разом з тим, у Росії, і в тому числі в Україні, промисловий переворот проходив значною мірою в своєрідних умовах. Буржуазна революція в Росії, як відомо, до початку XX ст. не відбулася. Внаслідок цього капіталістичний розвиток країни надзвичайно ускладнювався існуванням феодально-кріпосницьких відносин. І саме ця обставина наклала глибокий відбиток на характер мануфактури, а потім — на промисловий переворот та пов'язаний з ним процес формування ринку.
Мануфактурний період розвитку промисловості в Російській імперії співпав тут з феодально-кріпосницькою епохою. А в межах цього періоду виникли і співіснували не один, а різні види мануфактур: капіталістична і кріпосна (вотчинна, посесійна, казенна).
Єдине, що було загальним для них, — це складний поділ праці всередині підприємств. А за своєю економічною природою вони являли собою категорії прямо протилежного порядку.
Кріпосна мануфактура як специфічна форма товарного виробництва (заснованого на примусовій праці) в середині XIX ст. приходить у суперечність з поміщицько-кріпосним господарством. Простежується така закономірність: чим більше мануфактура була пов'язана з базовим господарством, тим більш негативно це впливало на її господарську діяльність.
У першій половині XIX ст. розвивається процес занепаду вотчинної та посесійної мануфактури і швидкого зростання купецької та селянської. Так, у 1860 році у Східній Україні було 2147 промислових підприємств (без ґуралень), серед них купецьких — 94,2%.
Особливо важким було становище посесійних підприємств у зв'язку з тим, що їхні власники не мали права відчужувати робочу силу від підприємств. У 1840 р. уряд дозволив власникам посесійних мануфактур звільнятися від посесійних селян, і поступово посесійні підприємства перетворилися на капіталістичні. Якщо у 1828 р. кількість підприємств з вільнонайманою працею становила 46,2%, то у 1861 р. — 94%, а вільнонайманих робітників — 25,6% та 73,7% відповідно.
Капіталістична мануфактура, що народжувалася, функціонувала поза межами феодально-поміщицьких господарств і всупереч їм. Вона з самого початку, разом з попередніми формами товарного виробництва, являла собою уклад суспільного господарювання, який базувався вже не на дворянській монополії на кріпосну працю, а на капіталі та конкуренції. Головне протиріччя між нею і феодально-кріпосницькою системою проходило по лінії формування кадрів робочої сили. Капіталістична мануфактура потребувала вільнонайманих робітників, кріпосництво гальмувало, уповільнювало процес їх появи.
Досягнення на шляху розвитку капіталістичної мануфактури у дореформений період були прямо пропорційні поширенню в ній вільнонайманої праці. Вільнонайманий робітник як продавець робочої сили намагався одержати за неї більше і тому був зацікавлений у наслідках своєї праці. Завдяки цьому ставали можливими технічні удосконалення виробництва, підвищення його конкурентоспроможності. Відповідно змінювалися позиції мануфактури на ринку. У результаті тут створювалися умови для переростання капіталістичної мануфактури у фабрику.
У першій половині XIX ст. в Україні розвивалися різноманітні галузі промисловості: харчова, винокурна (ґуральництво), борошномельна, олійна, цукрова і тютюнова, суконна, полотняна, паперова, канатна, салотопна, свічкова, миловарна, шкіряна, селітроварна, скляна, цегельна, фарфорово-фаянсова, залізорудна, металообробна, кам'яновугільна, машинобудівна та ін.
Промисловий переворот в Україні, як і в Росії, розпочався в 30-х роках XIX ст., але мав свої особливості. В Росії промисловий переворот охопив спочатку купецьку мануфактуру, а в Україні — поміщицьку і розпочався тут з харчової галузі, яка стала широко розвиватися в 20-х роках XIX ст. Перша цукроварня в Україні була збудована у 1824 р. графом Понятовським у селі Трощені Канівського повіту на Київщині. З кінця 30-х — початку 40-х років поміщиків України охопила «цукрова гарячка» — 1846 року налічувалося 229 цукроварень, що становило дві третини таких підприємств усієї Росії. У виробництві почали застосовувати машини. Перший цукровий завод був збудований 1843 року, а у 1858 році серед усіх цукроварень України 60% було парових.
Унаслідок запровадження технічних удосконалень, виникнення купецького капіталу (кількість купецьких цукроварень збільшувалась, але на середину XIX ст. вони становили тільки 3,1% усіх цукрових заводів) і часткової використання найманих робітників тут зросла продуктивність праці. Якщо у 1849 р. на одного робітника припадало 25,5 пуда виробленого цукру на рік, то у 1859 р. – 42 пуда. Так поступово в цій галузі набуває розвитку процес перетворення кріпосної мануфактури на фабрику.
Україна в 1861 р. давала 80% загальноросійського виробництва цукру. Перше місце в цій галузі займала Київська губернія, де вироблялось 60% цукру України.
Найбільш розвиненою галуззю текстильного виробництва була суконна. В ній за першу чверть XIX ст. кількість мануфактур зросла у 8 разів. Помітну роль у цій галузі на початку XIX ст. відігравали поміщицькі підприємства, частка яких становила 65,5% у загальному обсязі виробництва.
На кріпосних суконних мануфактурах почали застосовувати машини. Так, у Чернігівській губернії 1845 року на 9 мануфактурах працювало 246 машин усіх найменувань; у Київській губернії — на 6 мануфактурах — 338 машин і т.д.
У першій половині XIX ст. у суконну промисловість проникає купецький капітал, створюються мануфактури, на яких використовувалася більш продуктивна наймана праця і машинна техніка. У 1861 р. в Україні таких мануфактур було 20. Дев'ять з них було засновано у посаді Клинці на Чернігівщині. Вони дали в 1860 році 47,5% загального обсягу продукції суконного виробництва України, а в цілому на купецькі підприємства припадало 53% продукції.
Із застосуванням машин і парових двигунів тут швидше, ніж в інших регіонах, почалася технічна революція. Першу парову машину на 24 к.с. було застосовано на мануфактурі Д.О.Зубова та Я.В.Степуніна в 1841 р. Але підприємці почали активно їх застосовувати лише з 50-х років, і це одразу ж позначилося на продуктивності виробництва. Кількість мануфактур у Клинцях з 1834 р. по 1860 р. зросла на дві одиниці, робітників — більше, як у 4 рази, а вихід сукна збільшився у 5 разів.
Парова техніка почала використовуватись і в ґуральництві. Переважна частина цих мануфактур також належала поміщикам. Ґуральництво широко розвивалося у Полтавській, Чернігівській Харківській, Подільській, Волинській губерніях. Великі ґуральні з досконалішою технікою почали витісняти малі. Якщо в 1810 році на Україні було 7839 ґуралень, які виробили 6 млн. відер горілки на рік, то у 1860 р. лишилося тільки 2497 ґуралень, які виробляли 40 млн. відер.
Промисловий капітал швидко підпорядковував собі ті галузі, які не являли собою особливого інтересу для поміщиків. Такими були вовномийні, цегельні, олійні, салотопні, миловарні, свічкові майстерні тощо. Вони не вимагали значних грошових вкладень, і цим могли скористатися власники незначних капіталів із числа заможних міщан або дрібних торговців. За станом на 1860 рік їм належало на Катеринославщині, Херсонщині та Харківщині 128 салотопень проти 5 у 1814 р.
У середині XIX ст. у Києві працювали також великі цегельні Г.Барського, М.Бубнова, І.Романовського.
Серед галузей важкої промисловості у дореформений період у Донбасі зароджується кам'яновугільне виробництво. Донецькі кам'яновугільні родовища були відкриті ще у 20-х роках XVIII ст., але систематична їх експлуатація почалася тільки на початку XIX ст.
Розвиток кам'яновугільної промисловості у першій половині XIX ст. відбувався дещо повільно. Так, видобуток кам'яного вугілля в Донбасі в 1820 р. склав 250 тис, у 1850 р. — 3540 тис, у 1860 р. — 6 млн. пудів.
За кількістю видобутого вугілля Донбас вийшов на 2-місце в Російській імперії, поступаючись лише Сілезькому басейну.
Застосування машин і перехід до фабрик стимулював попит на металеві вироби, що створювало умови для розвитку металообробної галузі і машинобудування Україні.
Перше механічне підприємство на українських землях заснував у Катеринославі 1835 року купець А. Заславський. Подібні підприємства почали виникати і в інших містах України. Заводи харківських купців Р. Пледаньова та І. Рижова, Київських — Дехтярьових виготовляли парові котли, гідравлічні преси та інше устаткування для цукроварень і ґуралень. Створювались складні машини — паровики, що приводили в дію різні механічні пристрої. При великих цукрозаводах виникали механічні майстерні з виробництва заводського устаткування. З часом вони перетворились на самостійні механічні заводи. У дореформений період в Україні було 20 машинобудівних заводів, які виробляли продукцію на 1231 тис. крб. Майже 88% цієї суми припадало на заводи Київської, Волинської, Катеринославської та Херсонської губерній.
Розвивалось у першій половині XIX ст. і сільськогосподарське машинобудування. У 1837 р. була заснована в Катеринославі механічна майстерня, яка виробляла молотарки, віялки, устаткування для млинів. У 1844 році в Одесі була створена механічна майстерня Ф.Фалька, яка згодом стала заводом, на якому виготовляли сільськогосподарські машини, двигуни й чавуноливарні вироби.
Однак до реформи машинобудівельні заводи не задовольняли потреби краю. Тому значна частина машин завозилась з-за кордону, головним чином, через Одесу. Так, за 10 років (1850-1860 рр.) цей імпорт зріс у три рази.
Розвиток промисловості супроводжувався формуванням нових промислових і торговельних центрів. На півдні —це Одеса, Херсон, Миколаїв, Таганрог та ін. Наприклад, у 50-х роках XIX ст. в Одесі почали діяти досить великі заводи: чавуноливарний Рестеля (1844 р.), сільськогосподарських машин І.Гена (1854 р.), судноремонтні майстерні «РОПІТ» (1858 р.), механічний завод Белліно-Фендеріха (1860 р.), тютюнова фабрика Попова (1860 р.), перший паровий млин Л.Тома (1851 р.). У 1858 р. у місті діяло 68 фабрик і заводів із загальним річним виробництвом у 4 млн. крб.
Водночас створювалися металообробні заводи. У 1833 р. виникли чавуноливарні заводи у Харкові та Одесі. Такі підприємства створювались на Луганщині, Київщині,
Слобожанщині, Чернігівщині. У 1860 р. на Україні діяло 11 чавуноливарних і 32 залізоробних заводи. Вони давали продукції на суму 68 тис. крб. Але технічний прогрес тут торкнувся лише купецьких підприємств.
Загалом механічне і ливарне виробництво як у технічному, так і в організаційному відношенні залишалось мануфактурним.
Зрушення, що відбувалися у господарстві, не могли не позначитися і на станові транспорту. Проте зміни у цій галузі відбувалися дуже повільно і, як і раніше, пануючим видом транспорту був гужовий. Він використовувався на старих шляхах сполучення і його експлуатували, здійснюючи чумацтво та підводну повинність. В Україні було лише два стратегічні шосе — від Києва і Харкова до Петербурга.
Розвивався річковий транспорт: якщо в 1852 р. у Дніпровському басейні налічувалося пароплавів загальною потужністю 360 к. с, то у 1859 р. — 17, у тому числі З пасажирські.
Зростав оборот вантажу Чорноморсько-азовських портів та суден, які обслуговували їх. У 40-50-х рр. основна частина обороту вантажу припадала на парусні судна.
Таким чином, у дореформений період промисловість на Україні досягла певних успіхів.
У цукроварінні та видобутку вугілля вона набувала загальноімперського значення. Впровадження досконаліших технологій і машин сприяло збільшенню випуску продукції. Відбулися значні зміни у розміщенні виробництва. Підприємства фабрично-заводського типу (у 1860 р. вони складали 15% промислових підприємств України) будувалися переважно у містах.
Змінювався і їх склад. Так, у 1828 р. в Україні було 53,8% поміщицьких та 46,2% купецьких підприємств, а на початку 1861 р. поміщицькі становили лише 5,8%, а купецькі — 94,2%. Протягом останніх дореформених десятиліть частка вільнонайманої праці в українській промисловості зросла з 25% у 1825 р. до 74% у 1861 р.
Отже, напередодні реформи 1861 р. капіталізм зайняв серйозні позиції в промисловості України. Переважаючими стали капіталістичні мануфактури, були збудовані перші фабрики, засновані на застосуванні системи машин, праці найманих робітників.
Розвиток капіталістичної промисловості, початок промислового перевороту, формування класів пролетаріату та буржуазії були виявом розкладу й кризи кріпосницької системи, яка стала важким гальмом економічного прогресу України.
Промисловий переворот супроводжувався формуванням нових верств населення — промислової буржуазії та пролетаріату. Зростала чисельність купців. Протягом 1816-1859 років кількість купців збільшилася з 18,2 до 104 тис. Купці перетворювались на буржуа, коли починали займатися підприємницькою діяльністю на основі найманої робочої сили.
Обставини змушували також багатьох поміщиків ставати на буржуазний шлях господарювання. Під впливом товарно-грошових відносин вони мусили відмовитися від непродуктивної праці кріпаків і вербувати наймитів, поєднуючи в собі таким чином риси кріпосника і буржуа.
До буржуазії належали також підприємці, які не мали власної залежної робочої сили, а використовували працю як особисто вільних, так і кріпосних селян, відпущених поміщиками на заробітки. Ними ставали дворяни, заможні представники податних станів, у тому числі й селяни.
Продовжувалося формування українського робітничого класу. Його основним соціальним джерелом виступало селянство. Для цього складалися відповідні умови. З початком промислового перевороту, застосуванням парової техніки й збільшенням промислових підприємств потреба в робочій силі стала значною. Безземельні й зубожілі хлібороби мусили шукати собі заробітки. Не пориваючи остаточно зі своїм господарством, вони наймалися на сезонні роботи. Чимало сезонників згодом ставало фабричними робітниками.
У першій половині XIX ст. основна маса заробітчан направлялась на Південь України. Тут формувалися великі ринки робочої сили. Так, у Каховці влітку збиралося до 40 тисяч бажаючих найнятися на сільськогосподарські роботи. Не менше 40 тис. наймитів щороку працювали теслями, ковалями, вантажниками, візниками. Ходили на заробітки і до Бессарабії, Криму, Кубані.
Неухильно збільшувалась кількість постійних робітників, які зосереджувалися переважно на фабриках і заводах. Постійні робочі кадри поповнювались особисто вільними, частково кріпосними, приписними та посесійними селянами, вихідцями з робітничих та ремісничих сімей. Їх чисельність зростала.
Таким чином в економіці поміщицького господарства, політична влада поміщиків-дворян, прикріплення селян до землі, залежність їх від поміщиків прирікали економіку на відсталість, стримували формування широкого внутрішнього ринку і вільного притоку робочої сили у промисловість.
Торгівля
Розвиток капіталістичного укладу в сільському господарстві й промисловості, поступове відокремлення промисловості від землеробства, збільшення кількості неземлеробського населення, поглиблення економічних зв'язків між містом і селом сприяли розширенню внутрішнього ринку і торгівлі.
Специфічною особливістю розвитку торгівлі в Україні у першій половині XIX ст. було проникнення в українську економіку російських купців і промисловців. Важливу роль у цьому відіграла ярмаркова торгівля. У 1858 р. у Росії відбулося 4930 ярмарків, з них в Україні — 1953, тобто 40%. На ярмарки України привозилось 40% і продавалося 26% товарів, якими торгували на всіх ярмарках Росії, а також 1/3 усіх промислових товарів, що вироблялися у центральній Росії. Найбільшими в Україні були ярмарки: Хрещенська, Троїцька, Успенська, Покровська у Харкові, Іллінська у Ромнах (а потім у Полтаві), Воздвиженська у Кролевці, Київська, Онопріївська у Бердичеві. Ці та інші ярмарки мали значний товарний обсяг і були пунктами всеросійської торгівлі як вітчизняними, так і іноземними товарами.
У той же час більш інтенсивно стверджувалась стаціонарна форма торгівлі у вигляді крамниць, лавок та ін. Продовжували діяти базари і торги. Наприкінці 50-х рр. XIX ст. в Україні їх нараховувалось понад 12 тис. Якщо у 1825 р. у містах України було 3662 крамниці, то у 1861 — 15089.
У ярмарковій торгівлі почали застосовувати біржові операції та різноманітні форми кредитування. Ця ініціатива належала державі. Однак аж до 60-х рр. XIX ст. цей процес був занадто слабким. Основними причинами цього були: незначна зацікавленість торгового класу, порівняно місцевий характер торгівлі, жорстка регламентація з боку держави. І тільки з 60-х рр., коли стали виникати приватні кредитні установи, випускатись державні та приватні позики, процентні папери, почався процес розвитку бірж.
З центральних промислових губерній Росії привозилося багато різних промислових товарів, серед яких перше місце займали вироби текстильної та залізоробної промисловості. У 50-х рр. XIX ст. на українських ярмарках щорічно продавалося на 22 млн. крб. тканин, вироблених на російських підприємствах, що становило близько третини продукції всієї текстильної промисловості імперії. З України у центральні райони вивозилися, в основному, сільськогосподарські продукти і сировина: хліб, вовна, сало, худоба, сирі шкіри, сіль, риба, фрукти, горілка, цукор, поташ та ін.
Хліб з України в Росію майже не вивозився, тому що шляхи сполучення були мало розвинутими, а витрати великими. Особливим попитом на ринках Російської імперії користувався український цукор, він швидко витісняв цукор російського виробництва. Зростала конкуренція також на ринках Європейської Росії та Сибіру між виробниками тютюну. Тютюн з України мав кращі властивості, ніж російський і тому користувався більшим попитом.
Крім того, на українських ярмарках торгували крамом, який привозили з Прибалтики, Білорусії, Царства Польського, Дону, Бессарабії, Кавказу, а також з країн Західної Європи, Туреччини, Балкан, Персії, Китаю. Разом з тим на ярмарках України були широко представлені сільськогосподарські і промислові товари місцевого виробництва.
Суттєві зміни відбувалися і в зовнішній торгівлі. Криза феодальних відносин усе більше втягувала Росію в систему світового ринку.
Поміщики збільшували виробництво хліба на продаж, зокрема на зовнішній ринок, де за Росією закріплювалась роль експортера переважно сільськогосподарської продукції.
З України, в основному, вивозили, вовну, сало, хліб, прядиво. Серед експортних товарів продукція землеробства складала 57,4%, тваринництва — 20,1%, промислових виробів 6,6%. Характерним було постійне зростання вивозу зерна (пшениці, ячменю, жита, вівса).
Серед країн, з якими торгувала Росія у першій половині XIX ст., перше місце належало Англії (по експорту — 37%, по імпорту — 29,2%). Сюди завозили з Росії сировину для швидко зростаючої промисловості. Друге місце посідала Німеччина (11,4%), третє — Франція (9,8%), четверте —Китай (6,7%).
Якщо на початку XIX ст. торгівлю з країнами Західної Європи Росія вела через Балтійське море, то протягом першої половини XIX ст., у зв'язку зі зростанням експорту хліба, значно підвищилась роль чорноморсько-азовських портів — Одеси, Бердянська, Таганрога, Херсона, Маріуполя, Ростова, через які у 50-х рр. уже йшла третина всього експорту.
Важливе значення мало надання Одесі царським маніфестом 1817 року на 30 років Порто-франко, тобто права безмитного ввезення і вивезення товарів (існувало до 1859 р.). Це було дуже помітним явищем в економічній історії України першої половини XIX ст. та митної політики Російської імперії, тому що впровадження режиму «вільної торгівлі» в окремому місті мало свої специфічні економічні наслідки.
Введення Порто-Франко сприяло перетворенню Одеси на один з найголовніших портів Росії, а також пожвавлювало економічний розвиток усієї Південної України. У той же час безмитне ввезення іноземних промислових товарів гальмувало виробництво товарів вітчизняної промисловості, зросли обсяги контрабанди та фінансові витрати митниць.
Для землеробського регіону Півдня Одеський порт став найзручнішим виходом за кордоні.
У 1814 р. через Одесу було вивезено зерна на 7 млн. крб., у 1815 — 14 млн., 1817 — 42 млн. крб. Це складало у 1824-1847 pp. 54% загального експорту пшениці Росії. Окрім зерна, через Одесу вивозилася також вовна (1858 р. — 194,4 тис. пудів), шкіри (50% експорту Росії, а також сала (майже 277 тис. пудів).
Другим за значенням для чорноморського експорту у першій половині XIXст. став Таганрог. Він постачав збіжжя у Європу переважно з губерній Катеринославської та Харківської.
Таким чином, у зв'язку з експортною торгівлею як головною частиною українського зовнішнього товарообігу першої половини XIX ст. стає можливим прослідкувати місце українського господарства у європейському розподілі праці та дати оцінку характеру торговельних зв'язків між Україною та розвинутими країнами Заходу.
Значне місце належало Україні у загальноросійському імпорті. В Україну через чорноморсько-азовські порти і сухопутні митниці доставлялося багато різноманітних товарів. З-за кордону імпортувалися, насамперед, продовольчі товари й предмети розкошу — вино, оливкова олія, шовк, какао, перли, фрукти, дорогий одяг, взуття, цукор, кава, чай, прянощі, цукерки, варення тощо. З розвитком капіталізму й капіталістичної промисловості дедалі більше почали ввозити машини, устаткування, механізми, знаряддя праці.
Однак обсяг українського імпорту був загалом незначним, у той же час він впливав на рівень цін на внутрішньому ринку, на умови розвитку деяких галузей промисловості, протидіяв монополіям.
Характеристика зовнішньої торгівлі буде не досить повною без аналізу митної політики уряду. У 1822 році був введений новий митний тариф, що означав різкий перехід від сприяння вільній торгівлі до суворого протекціонізму — високих мит, які або забороняли, або обмежували імпорт. Йшлося про забезпечення позитивного сальдо у зовнішній торгівлі, посилення позицій російського та місцевого купецтва, зміцнення внутрішнього ринку імперії. Пересічний розмір мита на початку століття складав 15% від вартості імпорту, у 20-х рр. — 17%, а у 30-х —45%. Найбільше зазнала збитків від тарифів 1822 року торгівля Одеси. Поступово падає ввіз закордонних товарів. Скорочення імпорту відбилося і на експорті, що у несприятливих умовах світового хлібного ринку спричинило великі труднощі у збуті українського збіжжя.
Тариф 1822 р. був демонстрацією перемоги російського капіталу в Україні, він упроваджував на українському ринку монополію на цілу низку товарів, що їх виготовляла російська промисловість. Ввезення іноземних товарів було обмежено великими митними обмеженнями, а деякі товари зовсім було заборонено ввозити. Проте товар з Росії в Україну ввозили на пільгових умовах.
Однак у 1850 р. під тиском дворянства посилюються фритредерські тенденції. Дворяни-землевласники вимагали скасування мита або зниження його розмірів до мінімальних. Разом з тим, капіталістична промисловість на той час не могла розвиватись без сприяння з боку держави, тому що Російська імперія економічно сильно відставала від розвинутих країн Західної Європи. Таким чином, протекціонізм у дореформеній Росії, і в тому числі в Україні, був досить вагомим стимулом промислового розвитку країни.
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 1257;