Маркетингова політика розподілу
1 Працюючи на ринку підприємство чи фірма повинна дотримуватись певної збутової політики (політики розподілу).
Мета збутової політики - організація збутової мережі для ефективного продажу виготовленої продукції. Реалізація цієї мети передбачає:
· Розробку стратегії збутової політики підприємства
· Вибір ефективних методів збуту
· Вибір певного рівня каналу збуту
· Вибір та обґрунтування типів посередників
Стратегія збуту – система організації збуту, яка показує як має бути організований товарорух: через власну чи через ділерську мережі, через які типи посередників цей збут здійснювати.
Схема 6.1
Методи збуту:
Прямий
З посередниками
Змішаний
Прямий збут передбачає створення підприємством власної збутової мережі з обладнаними складськими приміщеннями, транспортом, мережею торгівлі, кваліфікованим персоналом. Ця система, як правило, використовується великим підприємствами, а також підприємствами, які виготовлюють поштучно складську продукцію.
Система збуту з посередниками передбачає продаж продукції товаровиробником операторам ринку, які здійснюють її реалізацію. У товаровиробників відпадає потреба у великих складах, транспорті, магазинах, збутовому персоналові. Як правило таким методом збуту користуються невеликі підприємства, які не мають власної торгової мережі. Основний недолік полягає в тому, що товаровиробник не може отримати за свою продукцію максимальну ринкову ціну.
Змішаний (комбінований) метод – передбачає реалізацію частини продукції силами товаровиробника, а більшу частину через посередників.
Більш повно методи збуту зображені на схемі 6.2
ПЗ – прямий збут Г – гуртовик
РТ – роздрібна торгівля Та – торговий агент
Т – трейдер Б – брокер
Д – дистриб’ютор Бм – багаторівневий маркетинг
Схема 6.2
2 Рівень каналу збуту – кількість посередників певного типу між товаровиробником та споживачем в Україні прийнята чотирьох рівнева система каналів збуту, яка має такий вигляд:
0. Виробник – Споживач
1. Виробник – Роздрібний торговець
2. Виробник – Оптовий торговець – Роздрібний торговець – Споживач
3. Виробник – Оптовий – Дрібнооптовий – Роздрібний – Споживач
В різних країнах використовують системи збуту різного рівня, при цьому рівні каналів збуту характеризуються шириною каналів та інтенсивністю.
Ширина – кількість незалежних посередників на окремому етапі.
Інтенсивність може мати три рівні:
1. Інтенсивний – реалізація товарів в будь-яких підприємствах роздрібної торгівлі.
2. Винятковий – вибір одного посередника (уповноважений ділер)
3. Селективний – передбачає 2, 3 підприємства роздрібної торгівлв в межах регіону.
До збутових форм відносять також лізинг – комплекс господарських заходів пов’язаних з наданням товару у тимчасове користування на різних умовах.
Лізинг може бути:
ü Внутрішній
ü Міжнародний
ü Експортний
ü Імпортний
ü Фінансовий
3 Розглянуті вище рівні каналів збуту передбачають, що кожен тип посередника повинен мати певне число однотипних посередників. На приклад канал першого рівня збуту передбачає наявність в ньому десяти підприємств роздрібної торгівлі. Канал другого рівня передбачає наявність двох, трьох крупних оптових торговців (трейдерів) та 20-30 підприємств роздрібної торгівлі. Канал третього рівня передбачає наявність двох, трьох крупних оптовиків і 10 дрібно оптовиків та 30-40 підприємств роздрібної торгівлі.
Оскільки між товаровиробником та споживачами працюють 10–100 посередників різного типу, то до них ставляться певні вимоги.
Основні оператори ринку, які обслуговують канали збуту є: олігархи, трейдер, дистриб’ютор, джобер, брокер, консепнатор, маклер, рілейтер, ділер, торговий агент, торговий представник, комівояжер, манчентайзер, супертайзер, супервізер
Основна проблема, яка при цьому виникає – вибір посередника якому можна довірити свою продукцію. Критерії вибору: фінансовий стан, організаційні та показники збут, спеціалізація, репутація на ринку, охоплення ринку, запаси та склади, управління збутом.
4 Ефективний продаж товарів та послуг пов’язаний з заохоченням споживачів до купівлі. Існуючі методи та засоби заохочення збуту (СТИЗ) умовно поділяються на методи і засоби стимулювання покупців; посередників; продавців.
Таблиця 6.1
Засоби стимулювання збуту | ||
Покупці | Посередники | Продавці |
· Знижки · Купони · Кредит · Конкурси · Лотереї · Преміальний продаж · Пільгові пропозиції Набір-комплект Набір за зниженою ціною · Зразки на пробу · Можливість повернення грошей · Залікові талони | · Конкурси · Премії · Подарунки · Сувеніри · Знижки За обсяг За придбання нового товару · Залік За включення товару до номенклатури За рекламу За демонстрацію експозиції | · Конкурси · Премії · Подарунки за просування товару · Сувеніри · Участь у прибутку |
5 Оператори ринку майже щорічно пропонують нові прийоми роботи. До таких прийомів відносять багаторівневий маркетинг (пірамідальний або сітковий).
Багаторівневий маркетинг – безпосередній контакт агента-продавця з покупцем через своєрідну піраміду, яку будує активний продавець в першу чергу на основі своїх друзів, родичів, знайомих для розширення збуту.
Концепція багаторівневого маркетингу передбачає, що фірма відбирає першу групу людей (4 чи 5 чоловік), які називаються спонсорами, які в свою чергу відбирають 4 чи 5 помічників (дистриб’ютор) для збуту продукції, яку вони закуповують у спонсорів. Дистриб’ютори створюють власну збутову мережу 4 чи 5 чоловік (супервізери), які в свою чергу знаходять собі помічників (супервайзерів) і останні підшукують 4 чи 5 помічників (координаторів).
Схема 6.2
Багаторівневий маркетинг (БМ)
N= 4
|
|
|
|
N=16
|
|
|
|
N=64
N=256
N=1024
Особливості піраміди:
Ø спонсори і координатори отримують від фірми право придбання для наступного продажу зі знижкою 20-50%
Ø фірма виплачує комісійні винагороди спонсорам і координаторам за умови, що в піраміді працюють всі оператори. Якщо хоча б один випадає комісійні не отримує ніхто.Як правило фірми виплачують комісійні лише першим 3-5 рівням в залежності від маркетингового плану фірми. Комісійні передбачені за кожного учасника піраміди.
В принципі концепція багаторівневого маркетингу здорова і може використовуватися на практиці, якщо підібрана надійна команда і для роботи обрані швидко ліквідні товари.
6Широкий розвиток комп’ютеризації ринку призвело до виникнення торгівлі в Internet, що називається Internet маркетинг або віртуальний маркетинг.
Віртуальний маркетинг – продаж товарів та послуг через Internet, шляхом надання інформації про товар, ціну, спосіб розрахунку ат адреси, місця придбання.
Переваги віртуального маркетингу:
1. Невеликі вкладання і над рентабельність в перспективі (непотрібні офіси, персонал)
2. Освоєння нового ринкового сегменту в який входять оригінальні покупці фанати ЕОМ.
Батьківщина віртуального маркетингу – США, де в 1997р. Були створенні перші Internet магазини, які дозволили реалізувати продукції на 2 млрд.$, а в 1999р. На 120 млрд.$, а в 2000р. на 168 млрд.$, що складає 65% всіх торгових операцій в США.
В Україні розвиток віртуального маркетингу має свою специфіку:
² Невелика аудиторія користувачів Internet (600 тис. чол.)
² Відсутність інформації про платоспроможність користувачів. Невелика кількість власників кредитних карток (100 тис.), оскільки віртуальний маркетинг передбачає картковий розрахунок
² Неможливість поставити Internet під ефективний контроль
² Неможливість закрити українські Internet магазини тому, що всі вони розміщенні на американських серверах
² Можливість перерахунку грошей за покупку в офшорні зони
² Електронна комерція не вписується в чинне законодавство: Україна не визнає електронних угод, підписів та електронної печатки
Для організації збуту товарів і послуг через Internet потрібно:
/ Визначитися з перспективою
/ Визначитися, що краще продавати: вузький асортимент чи мати широку спеціалізацію
/ Визначитися зі способом оплати товару: кредитні картки, на рахунках в офшорах, розрахунок готівкою
/ Визначитися зі способом доставки товарів: власна служба, договір з спеціальними службами
/ Визначитися з програмним забезпеченням: створити власними силами, придбати існуюче.
/ Визначитися з технічним забезпеченням
/ Вибрати доменне ім’я
/ Розпочати рекламну компанію шляхом використання букерної реклами, яка коштує 10$ за 1000 показів
/ Розробити систему стимулювання збуту
Маркетингова політика комунікацій
1 Світовий досвід засвідчує, що ефективний продаж товарів може бути забезпечений лише в умовах, коли споживач розуміє призначення товару чи послуги і довіряє товаровиробнику. Такі умови створюються за допомогою реклами та інших засобів, які є складовими комунікативної політики, якої має дотримуватись підприємство.
Комунікаційна політика – комплекс засобів про інформування споживача з метою просування продукції. При цьому переслідуються економічні і поза економічні цілі.
Економічні:
· Рекламний доход
· Рекламний прибуток
Поза економічні:
· Ознайомлення споживача з новим товаром, новою товарною маркою, фірмою
· Інформування споживачів з новим товаром, новою товарною маркою, фірмою
· Створення та підтримка іміджу фірми (фірма-новатор, фірма дбає про вирішення екологічних проблем)
· Відокремлення товарів фірми від продукції конкурентів
· Підтримка прихильності споживачів до товарів фірми
· Вплив на звички при споживанні товарів фірми
· Підвищення рівня популярності продукції фірми
· Пробудження прихильності у споживачів до товару фірми
До основних засобів комунікаційної політики відносять:
o рекламу
o СТИЗ
o персональний продаж
o пропаганда
o спонсорство
Реклама – оплачена форма друкованої, звукової, видової інформації його якості та вироблення.
СТИЗ – засоби, що стимулюють попит.
Персональний продаж – усна презентація товару для здійснення продажу торговими агентами, продавцями або співробітниками фірми.
Пропаганда – неособисте стимулювання збуту за допомогою новин або відгуків в ЗМІ
Спонсорство – фінансова допомога, яка надається товаровиробнику або продавцю на основі угоди або без неї.
Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 730;