Практичні поради щодо пошуку в Інтернеті

Досить часто результати пошуку за сформованими похапцем критеріями викликають у користувача розчарування. У разі формування запиту, який охоплює широке коло документів, наприклад, за одним-двома ключовими словами, ви можете отримати гордіїв вузол тисяч взаємних посилань на документи. Час, необхідний для аналізу отриманих адрес, може вимірюватися місяцями та сотнями доларів плати за доступ до Інтернету. Якщо ви задасте більш точні критерії для пошуку, то отримаєте прийнятну кількість посилань на документи. У цьому випадку ви не маєте гарантії, що до списку потрапив саме той, єдиний документ, який зміг би задовольнити ваші потреби. Вміння балансувати між цими протилежними стратегіями пошуку і є мистецтвом роботи з інформацією у Інтернеті. Оволодіння будь-яким мистецтвом вимагає праці та часу. Перш ніж змінити пошуковий двигун спробуйте поліпшити результати пошуку. Для цього ретельно вивчіть поради авторів системи щодо алгоритму пошуку, підказки та приклади. На жаль кожен з серверів має свої правила формування запитів з кількох слів із застосуванням Булевих операторів. Тому поради щодо роботи з пошуковими системами Інтернету, наведені нижче, мають загальний характер.

þ Звертайтесь до серверів, які відповідають природі пошуку.

Якщо ви хочете ознайомитися з якоюсь темою, скласти огляд, тощо, зверніться до відомих каталогів. Вони містять ресурси за тематикою, спеціально відібрані для вас. Якщо ви шукаєте конкретну книгу, картину – зверніться до послуг суто пошукових систем, наприклад до AltaVista. Нажаль універсального пошукового вузла у Інтернеті немає. Якщо ви плануєте досить велике дослідження якоїсь теми, можливо, варто почати з пошуку спеціалізованих пошукових систем, Web-майданчиків зі списками найпопулярніших серверів заданої тематики.

þ Намагайтеся скласти якомога точніший запит.

Деякі пошукові системи дозволяють спілкування з ними англійською мовою. Тобто ви можете просто набрати текст запитання, що вас цікавить. Програма-аналізатор запиту виокремить ключові слова самостійно. Оскільки такий аналіз є нетривіальною проблемою програмування, то результат не завжди можна передбачити. Намагайтеся уникати можливих ускладнень, прискіпливо підійдіть до складення запиту.

Ключові слова повинні бути конкретними, уникайте загальних понять. В ідеалі пошук слід здійснювати за словами, які є тільки в потрібних вам документах.

þ Перевірте вірність введених ключових слів.

Якщо результати пошуку взагалі нульові, вірогідно, що ви припустилися помилки під час набору тексту запиту. Оскільки складення запиту англійською мовою для українського користувача нерідко викликає труднощі, радимо вам попередньо перевірити орфографію засобами текстового процесору Microsoft Word.

Будьте особливо уважні щодо слів, які мають відмінності у американській версії англійської мови та власне британської англійської (potatoe-potato, colour-color, etc).

þ Використовуйте синоніми.

У багатьох предметних галузях ви можете відчутно поліпшити результати пошуку послуговуючись синонімами ключових слів. Особливо це стосується тем, де ще не повністю сформовано термінологію.

þ Використовуйте можливості розширеного (advanced) пошуку.

На багатьох серверах підтримуються механізми розширеного пошуку, що дозволяють проводити "тонке" налаштування критеріїв пошуку за допомогою спеціальних операторів. Ви можете шукати документи, які обов’язково містять всі перелічені ключові слова або хоча б одне з них, документи у яких зустрічається словосполучення або навіть речення. Результати пошуку можуть бути вишикувані за заданим вами ранжиром. Для використання усієї потужності розширеного пошуку слід детально розглянути правила складення запитів та синтаксис операторів над ключовими словами.

þ Вивчайте та повторюйте правила розширеного пошуку.

Правила розширеного пошуку вимагають не лише їх вивчення, але й періодичного повторного ознайомлення з ними. Ці правила взагалі з часом можуть змінитися.

þ Працюйте з двома вікнами броузера.

У одному вікні переглядайте список знайдених джерел, у іншому переглядайте їх вміст. Такий стиль роботи варто застосовувати і в більшості інших випадків. Коли ви знайомитесь з вмістом першого вікна броузера, інша копія цієї програми може завантажувати ще якусь сторінку. Тим самим ви економите кошти, бо зменшиться час простою.

þ Не переглядайте документи з довгими URL.

Надто довгі універсальні локатори ресурсів та URL, що містять тильду ("~"), належать приватним Web-сторінкам, які зазвичай не можуть служити джерелом цікавої та достовірної інформації.

þ Оцінюйте результат пошуку за першими елементами списку.

Вивчіть перших десять знайдених документів. Якщо результати далекі від ваших очікувань, поставтесь до процедури складення запиту прискіпливіше. Не опрацьовуйте список знайдених документів до кінця, повторіть пошук за новими критеріями.

þ Якщо знайдений вузол здається вам цікавим, чи не переоцінюєте ви його.

Якщо ви зустріли документ, який може вас зацікавити, створіть для нього закладку (bookmark) та продовжуйте далі. Ймовірно, що ви знайдете ще цікавіше та, головне, вичерпніше джерело.

þ Повторіть пошук у просторі інших служб Інтерне­ту.

За замовчанням пошук проводиться серед документів World Wide Web. За конкретних обставин, можливо, доцільніше звернутися до телеконференцій USENET чи іншої служби Мережі. Знайдіть, де саме слід вказати діапазон пошуку, та виберіть відповідний варіант. Для пошуку у телеконференціях USENET скористайтеся спеціалізованим пошуковим сервером DejaNews за адресою http://www.dejanews.com.

þ Намагайтесь локалізувати пошук.

Існує велика кількість ситуацій, коли не слід запобігати до "глобального" пошуку. Якщо вас цікавить питання про деякі аспекти роботи операційної системи Windows, логічно скористатися можливостями локального пошуку на Web-сервері фірми Microsoft. Відповідно, для пошуку драйверів якогось виробника доцільно знайти універсальний локатор ресурсів його серверу та переглянути домашню сторінку. Вірогідно, що ви знайдете там розділ, присвячений оновленню драйверів випущених раніше виробів.

þ Спробуйте задіяти ресурси IntraNet.

Оприлюднені у Web ресурси є лише вершиною інформаційного айсберга, що міститься у локальних мережах та на великих комп’ютерах корпорацій, учбових закладів, дослідницьких інститутів, тощо. Ці ресурси недоступні для сторонніх користувачів. Тим часом згадки про електронні адреси викладачів, науковців, журналістів легко можна знайти у Мережі. Надішліть їм електронну пошту, поцікавтеся де саме можна ознайомитися з їх роботами та тематично пов’язаними документами. Згадайте, що Інтернет базується на академічних традиціях, інформацією тут часто діляться з задоволенням, а що може бути ціннішим за думку визнаного експерта у своїй галузі.

Найкращою пошуковою системою для вас особисто є та, до якої ви звертаєтеся найчастіше. Це може бути потужний двигун, а може бути невеличка спеціалізована пошукова машина. Все залежить від ваших особистих вподобань. Головною перевагою такого пошукового двигуна є те, що ви знаєте його переваги та недоліки, а головне, мову запитів.

Часто виникає ситуація, коли один і той же метод пошуку не може задовольнити всі ваші потреби. Отже, слід створити власний рейтинг пошукових машин та звертатися до них розуміючи переваги та недоліки кожної з них.

Як показує досвід, пошукова система знаходить для вас в середньому 70-80% доступної інформації. Саме тому можна обмежитися зверненням до одного серверу. Іноді, коли вашим завданням є збір та аналіз якомога більшої кількості документів, такий підхід не виправдовує себе. У такому разі слід звернутися до трьох-п’яти пошукових систем та проаналізувати результати.

Всі діючі у Мережі пошукові системи підтримують велетенські бази даних проіндексованих документів. Яка саме містить найбільшу кількість посилань на документи, що цікавлять вас сьогодні, вгадати неможливо. Тому за якісними показниками всі пошукові машини слід умовно вважати рівноправними. Відрізняють їх швидкість пошуку та інтерфейс.

Якщо ви шукаєте документ англійською мовою, слід використовувати глобальні, тобто потужні глобальні пошукові системи, адреси яких наведено вище.

 








Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 1407;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.