Інтенсивні методи пошуку нових технічних рішень
Творці раніше розглянутих та інших методів активації творчості, намагаючись різними шляхами і прийомами активізувати творчу думку, йшли від процесу, а не від кінцевого результату творчого пошуку - отримання розв'язку задачі високого рівня. Пошук рішення можна зобразити таким чином. Людина знаходиться у вихідній точці - "задача", їй потрібно прийти у точку "вирішення", але вона не знає, де ця точка. Людина вибирає довільний напрямок, робить одну спробу, другу, третю, переконавшись, що розв'язку немає, змінює "курс" і робить нові спроби. Більшість із них зосереджено у одному загальноприйнятому напрямку, котрий отримав назву "вектор психологічної інерції". Так шукають рішення методом "спроб і помилок". А винахідницька задача тому й важка, що її розв'язання - в новому, неочікуваному напрямку.
Виходячи із моделі процесу пошуку, як серії більш або менш випадкових, усвідомлених або неусвідомлених послідовних спроб, можна виділити дві різні групи можливостей підвищення його ефективності: збільшення хаотичності пошуку та систематизація перебору варіантів.
До першої групи належать переважно ірраціональні методи пошуку, які грунтуються на психологічній активізації творчих здібностей винахідника, таких як розглянуті раніше методи: мозкового штурму, синектики, фокальних об'єктів, гірлянд випадковостей та інші.
До другої групи належать методи, котрі дозволяють систематизувати перебір варіантів, збільшити їх кількість та виключити повтори, використовуючи при цьому логіку аналізу технічних систем. Сюди належать такі раціональні методи, як морфологічний аналіз, функціонально-вартісний метод та інші, а також ірраціональний метод контрольних запитань, котрі дещо звужують поле пошуку.
Всі ці методи були створені винахідниками-практиками, хоча вивченням винахідництва й творчості займаються і вчені. Але увага дослідників була зосереджена на психології винахідництва. Вважалося, і навіть нині багато хто вважає, що головне - це розумові процеси, які проходять у мозку винахідника. Досліджуючи їх, сподівалися зрозуміти, як з'являються нові ідеї. Але успіху тут не було досягнуто. Потрібен був інший підхід. Технічні системи матеріатьні, це очевидно. Настільки ж очевидний і факт розвитку, який підпорядкований, як і усякий розвиток, загальним законам діалектики. Звідси із всією визначеністю випливає, що вивчати потрібно у першу чергу не психіку винахідника, а об'єктивні історико-технічні матеріали, і передусім, унікальний, що є тільки у технічній творчості, патентний фонд. Патентний фонд містить описи мільйонів винаходів і кожний опис є документом, який належить до еволюції технос-фери. Вивчення цих документів показує, що життєздатними виявляються тільки такі винаходи, котрі змінюють вихідну систему у напрямку, який визначається законами розвитку технічних систем. Знання закономірностей дає можливість різко звузити зону пошуку, замінити вгадування науковим підходом.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 1078;