Інформаційне забезпечення автоматизованих інформаційних систем у банках
Інформаційне забезпечення автоматизованих банківських систем є інформаційною моделлю банку. Розрізнюють позамашинне і внутріш-ньомашинне інформаційне забезпечення.
Позамашинне інформаційне забезпечення — це вся сукупність інформації в банкові, включаючи системи показників, методи класифікації та кодування елементів інформації документів, документообігу інформаційних потоків.
Внутрішньомашинне інформаційне забезпечення — це подання даних на машинних носіях у вигляді різноманітних за змістом, призначенням і спеціальним чином організованих масивів (файлів), баз даних та їх інформаційних зв'язків.
Сучасні системи банківських показників складаються із показників видів банківських послуг і банківської діяльності, які відображують розрахунково-касовий, кредитний, депозитний, бухгалтерський, нормативний, законодавчий, фондовий, інвестиційний та інші аспекти функціонування банку. За допомогою аналітичних і зведених показників аналізується
17*
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМНІ ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
/?Sb
структура активів і пасивів, доходів і витрат, грошових потоків активних і пасивних операцій, ліквідність і фінансова стійкість банку тощо. Показники банківської діяльності характеризують відношення депозитів, кредитів, власних і залучених коштів, частину міжбанківських операцій у загальному об'ємі ресурсів і вкладень, визначають питому вагу і значимість тих чи інших операцій, їх використання дозволяє виявити можливості підвищення прибутковості і конкурентноздатності банку.
Специфікою діяльності банку є широкий діапазон його клієнтури — це підприємства і організації усіх галузей економіки, серед них страхові органи, податкова сфера, митниця; бюджетні і позабюджетні структури, а також населення. Це породжує велике різноманіття показників, що використовуються в банківській практиці. Фінансово-кредитні показники мають громіздкі найменування і складну структуру. Вони відображують суть, місце, час, обставини дії (операції) процесу (предмету чи явища), який описується. Основою показників є кількісні характеристики, що вводяться в систему опрацювання для одержання узагальнених, аналітичних показників, які використовуються в процесі прийняття управлінських рішень.
Автоматизація банківських операцій потребує приведення всієї множини показників в єдину цілісну систему, встановлення їх змістовної і термінологічної єдності (однозначності), а також чітких взаємозв'язків між ними.
Значну роль при цьому відіграють класифікація і кодування, які дозволяють забезпечити ущільнення показників, скоротити об'єм і час на пошук інформації, потрібної для розв'язування задач, полегшити опрацювання інформації.
В банківській діяльності для систематизації інформації використовуються різні класифікатори. Вони містять позначення тих чи інших об'єктів, операцій, сутностей тощо, поданих у вигляді повного перелік}' упорядкованих однорідних найменувань (номенклатур). Номенклатура конкретних об'єктів, оформлена з метою опрацювання у вигляді класифікаторів, ділиться на групи, підгрупи і т. п. відповідно з виділеними ознаками-властивостями. Класифікатори є загальнодержавні, галузеві (відомчі), локальні.
Розділ 7 БАНКІВСЬКІ ПРОЦЕСИ І ТЕХНОЛОГІЇ
Загальнодержавні класифікатори використовуються для повсюдного і однакового позначення об'єктів. Вони розробляються в рамках єдиної системи класифікації і кодування (ЄСКК), що діє на терені України та країн СНД. До таких класифікаторів належать: ЗКПО — загальнодержавний класифікатор підприємств і організацій; ЗКП — загальнодержавний класифікатор промислової і сільськогосподарської продукції; ЗКУД — загальнодержавний класифікатор управлінської документації тощо.
Галузеві класифікатори створюються і діють в рамках галузей (відомств). Банківські системи використовують класифікатор ЄСКК, а також галузеві (банківські) класифікатори: коди цінностей — банкнот, монет, чеків, акцій тощо; коди валют, банків і т. д.
Локальні класифікатори містять коди, які діють в рамках окремого банку, підприємства. Прикладами локальних класифікаторів є банківські рахунки. Вони включають рахунки особові, балансові, позабалансові, розрахункові, позичкові, кореспондентські тощо. Створюються класифікатори реєстраційних номерів, кодів МФО і т. п. В практиці роботи банків персональний реєстраційний номер, як правило, присвоюється кожному новому клієнту банку і в подальшому при відкриванні всіх особових рахунків цьому клієнтові враховується раніше призначений персональний реєстраційний номер. Рахунки клієнта в залежності від стосунків з банком можуть бути розрахунковими, позичковими, депозитними та іншими. Реєстраційний номер дозволяє класифікувати рахунки клієнта за належністю. Кодове позначення балансових і позабалансових рахунків, як правило, відповідає плану бухгалтерських рахунків банку. Кодові словники зберігаються у вигляді таблиць, довідників, каталогів.
Компактним позначенням елементів даних, їх різних сукупностей (реквізитів, показників, записів, файлів) є ідентифікатори.
Використання кодів та ідентифікаторів значно знижує трудомісткість пошуку, зберігання, передавання, опрацювання інформації, підвищує ефективність автоматизації, економить дорогі ресурси пам'яті і технічних засобів і підвищує безпеку та захист даних.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ I ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ ЩЩШ
Значну частину позамашинного інформаційного забезпечення складає інформація. При створенні позамашинного інформаційного забезпечення до документів, як до найбільш розповсюджених носіїв початкової та результуючої інформації, пред'являється ряд вимог за їх формою, змістом, порядком заповнення. Єдиність вимог створює уніфіковану систему документації. Уніфіковані типові документи в банківський системі підвищують ефективність автоматизації'. До таких документів належать платіжні доручення, чеки, прибуткові та видаткові ордери, банківські витяги тощо. Уніфіковані форми документів створюються для всієї держави.
Прийнято розрізняти первинні документи (вхідні) і звітні (вихідні). Первинні містять не опрацьовані відомості про господарські, фінансово-кредитні операції, звітні — про результати опрацювання.
Інформація у звітних документах носить зведено-груповий характер із різних аспектів банківської діяльності. Це форми банківської звітності: синтетичні, аналітичні, зведені баланси банків. Різноманіття звітної документації та склад показників визначається метою управління.
Сучасні автоматизовані банківські системи надають можливість одержання інформації в різних формах: у вигляді друкованих документів, екранних форм, на машинних носія; вона може бути представленою в текстовому, табличному та графічному вигляді. Персональні ЕОМ мають набір готових форм первинної та результуючої інформації або зручні засоби їх формування і компонування. Існує прикладний пакет програмних засобів загального призначення для роботи з документами табличного типу або подання інформації в табличній формі. Автоматизовані банківські системи створюються з використанням також програмних продуктів, які мають різноманітні версії і можуть носити вбудований характер.
Інформаційні потоки позамашинного інформаційного забезпечення — це спрямований стабільний рух документів від джерела формування інформації до її одержувачів. Інформаційні потоки дають більш повну картину інформаційної системи об'єкту, оскільки за їх допомогою виявляються просторово-часові і об'ємні характеристики процесів та їх взаємодія. Інформаційні потоки відображують організаційно-функціональну структуру банку. Одиницями інформаційних потоків можуть бути документи, показники, реквізити, символи. Виявлення достовірних
Розділ 7 БАНКІВСЬКІ ПРОЦЕСИ І ТЕХНОЛОГІЇ
характеристик інформаційних потоків використовується для обгрунтованого вибору обчислювальних ресурсів і засобів передавання даних.
Внутрішньо машинне інформаційне забезпечення формує інформаційне середовище для задоволення різноманітних потреб користувачів банківської системи. Воно включає всі види спеціально організованої на машинних носіях інформації для передавання та опрацювання технічними засобами. Томуінформація подається у вигляді файлів (масивів), баз даних. За змістом внутрішньо машинне інформаційне забезпечення повинно адекватно відображувати реальну діяльність банку і його підрозділів, тобто конкретну предметну область. Предметна область банківської діяльності характеризується набором об'єктів, їх властивостей і взаємозв'язків (клієнт, договір, рахунки тощо). Для кожного об'єкту виділяється набір його характеристик, властивостей. Наприклад, для клієнта банку — це найменування організації, адреса, реквізити керівника і головного бухгалтера, реєстраційний номер, номер розрахункового рахунку і т. п.
Нова технологія потребує інтеграції інформаційних процесів, зокрема організації інформації у вигляді сукупностей баз даних.
Дані в базі систематизуються на основі вибору і побудови моделі. Модель на стадії проектування створюються в декілька етапів із поступовим наближенням до оптимальної за часом пошуку інформації і об'єму потрібної пам'яті, що є складним багатоступеневим процесом.
Сучасні банківські технології працюють тільки з базами даних. Існують різноманітні програмні засоби як для проектування, так і для управління та підтримання баз даних — це перш за все різні системи управління базами даних (СУБД). В залежності від виконуваних функцій їх спектр може включати як прості, так і складні багатоплатформові розробки.
До внутрішньо машинного інформаційного забезпечення банківських систем висувається ряд вимог. Розглянемо найбільш важливі. Система повинна надавати можливість експорту (імпорту) даних в текстовому і DBF-форматах, що дозволяє обмінюватися інформацією із спеціальними прикладними програмами, електронними таблицями, текстовими редакторами тощо, а експортований із системи документ повинен пересилатися електронною поштою.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ! ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Внутрішньо машинне інформаційне забезпечення банківських систем повинно реалізовуватися в режимі реального масштабу часу, при якому зміни даних, виконані одним користувачем, відразу стають доступними іншим користувачам банківської системи. Потрібно відмітити, що режим реального часу забезпечують тільки системи, що використовують мережеву СУБД, яка ґрунтується на архітектурі сервера баз даних, а при використанні СУБД, що ґрунтується на моделі «файл-сервер» режим реального часу тільки імітується (емулюється).
Безпека зберігання банківської інформації є однією з важливих вимог, які висуваються при створенні системи автоматизації банківської діяльності. Це досягається обмеженням доступу користувачів до різних функціональних підсистем, регламентацією роботи з інформацією, використанням спеціального забезпечення, певного складу устаткування та конфігурацією системи.
Система повинна забезпечити збереження цілісності інформації при відмові апаратури. Повноцінне поновлення цілісності даних, які зберігаються, після збою апаратури може надати інтегроване зберігання інформації у вигляді бази даних і програмні засоби, які управляють базою. Таку можливість система забезпечує при наявності відповідного устаткування для дублювання інформації сервера бази даних.
Система управління банком, спроектована на основі єдиної бази даних, дозволяє:
повністю усунути потребу взаємозв'язку і стикування даних для
окремо працюючих підсистем, користувачів, задач;
• здійснювати всі службові комунікації в реальному часі і з повною
достовірністю на відміну від інших способів організації даних
(наприклад, документообігу);
усунути всі неточності і збої, що викликаються неоднозначністю подання даних, управляти доступом до даних і вести реєстрацію змін, які вносяться в базу;
• скоротити позамашинний документообіг банку і витрати паперових носіїв;
• оптимізувати управління банком, структуру його персоналу, впорядкувати документообіг, уніфікувати форми документів.
Розділ 7 БАНКІВСЬКІ ПРОЦЕСИ І ТЕХНОЛОГИ
Рис. 7.2
Функції, які забезпечують цілісність даних
Забезпечення цілісності і надійності баз даних включає ряд функцій, основні з яких подані на рис. 7.2.
Зараз найрозповсюдженішою СУБД в банківській діяльності є Btrieve Tecorls Manager фірми Novell. Програмний продукт Btrieve є частиною операційної системи NetWare і дозволяє ефективно і надійно використовувати ресурси банківської системи. Серед можливостей Btrieve відмітимо основні:
• реалізація моделі взаємодії клієнт-сервер, яка забезпечує високу продуктивність при багатокористувацькому доступу до даних;
• інтерфейс із різними мовами програмування;
• управління файлами розміром до 4 Гбайт;
• опрацювання транзакцій, яке дозволяє виконувати логічно зв'язані зміни в різних файлах;
• системне журналювання всіх змін у файлах;
моніторінг використання системних ресурсів;
Альтернативний підхід полягає у використанні як основи для побудови банківських систем розподіленої реляційної СУБД Oracle. В ній забезпечуються надійні методи зберігання та опрацювання даних, захист від збоїв і несанкціонованого доступу, ефективна робота в багатокористувацькому середовищі і в усіх популярних мережах, висока продуктивність. Прикладні системи, створені на базі СУБД Oracle, однаково ефективно функціонують на всіх типах ЕОМ: персональних, міні- і великих
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМНІ ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ ЩШ!*
ЕОМ і позбавлені недоліків, притаманних багатьом іншим СУБД. У зв'язку з цим не потрібно додаткових витрат на перенавчання персоналу, а придбання нового устаткування не приводить до повної відмови від старого, оскільки останнє може використовуватися паралельно з новим. Недоліком СУБД Oracle є його достатньо висока вартість, тому система доступна, як правило, великим і середнім банкам.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 1088;