Із управління інвестиціями на підприємстві
Управління інвестиційною діяльністю є свідомим впливом держави економічними та регулюючими методами на об'єкти та інвестиційні процеси, які здійснюються з метою надання певної спрямованості інвестиційній діяльності та одержання бажаних результатів.
Інвестиція — це довгострокове вкладення коштів (капіталу), майнових та інтелектуальних цінностей у різні галузі економіки, в об'єкти підприємницької та іншої діяльності (в межах країни або за кордоном) з метою в майбутньому одержати прибуток або досягти деякого соціального ефекту.
У розроблюваних в колишньому Радянському Союзі і в Україні автоматизованих системах управління підприємствами питання управління інвестиціями не розглядалося. В умовах відсутності фондового ринку інвестиції здійснювалися лише у формі капітальних вкладень в основні засоби, причому планування і розподіл їх здійснювався в межах однієї галузі відповідними структурами міністерств і відомств. Тому в галузевих автоматизованих системах розроблялися задачі управління капіталовкладеннями, створювалось і відповідне математичне забезпечення цих розрахунків. Зрозуміло, що ті напрацьовані результати цілком орієнтувалися на умови централізовано-шіанової економіки і для ринкових умов, зокрема для планування інвестицій на рівні окремих підприємств, непридатні.
У розвинутих країнах з ринковою економікою питанням комп'ютерної і математичної підтримки інвестиційної діяльності в приватному
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ/ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЦЦИТНИХ УСТАНОВАХ
/^S
бізнесі приділяється значна увага. У традиційних управлінських інформаційних системах розроблялись окремі функціональні задачі в управлінні інвестиційною діяльністю. Були також створені і спеціалізовані інформаційні системи нового покоління — системи підтримки прийняття інвестиційних рішень. Зокрема, в 1983 році в США була створена система підтримки прийняття рішень ISDS (Investment Strategy Decision System), яка призначена для керівників, що відповідають за формування «портфеля замовлень» на наукові дослідження, розробки, випробування та оцінку дослідних зразків у великих організаціях. Головною особливістю задачі є висока міра невизначеності кінцевих результатів планування, внаслідок чого в довгострокових планах доводиться змінювати щорічно майже половину показників. Система ISDS забезпечує виконання таких процедур:
• попередній відбір пропозицій відносно досліджень, розробок і випробувань;
• порівняльна оцінка нових пропозицій між собою і з уже розпочатими роботами;
• об'єднання відібраних пропозицій і робіт, що проводяться, в інвестиційні групи, кожна з яких формується відповідно до програмних цілей, політики і бюджетних обмежень;
• порівняльний аналіз розподілу довгострокових капіталовкладень;
• подання підсумкових даних із різних трендів зміни капіталовкладень;
• видача статистичної інформації, необхідної для звітності.
Поряд із основними підсистемами, орієнтованими на моделі і дані, до складу системи підтримки прийняття рішень ISDS включено підсистему «історичних аналогій», в якій накопичується досвід практичного використання цієї системи. Підсистема допомагає керівникові врахувати колишні успіхи і невдачі при формуванні варіантів планів довгострокових вкладень, дає змогу перевіряти правильність рішень в історичній перспективі, порівнюючи їх із аналогічними ситуаціями в минулому.
У сучасних управлінських інформаційних системах, які завойовують світовий ринок програмних продуктів, проблемам управління інвестиційними процесами на підприємствах (корпораціях, фірмах)
Розділ 4 ПІДТРИМКА ПРИЙНЯТТЯ ФІНАНСОВИХ РІШЕНЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ
приділяється значна увага. Наприклад, в Україні останнім часом широко рекламуються дві інтегровані інформаційні системи: система для інтегрованого управління великими підприємствами та корпораціями R/3 і система Project Expert for Wundows, яка призначена для детального аналізу і оцінки інвестиційних проектів, а також для поточного фінансового аналізу підприємства та оцінки прогнозів його фінансового стану.
Автоматизовану систему R/3 розроблено німецькою компанією — акціонерним товариством SAP AG, яка є світовим лідером у галузі розробки та постачання уніфікованого (стандартного) програмного забезпечення для управління виробництвом і економікою великих підприємств. Компанія входить у десятку найбільших у світі з розробки програмного продукту. В Україні її партнером є Український науковий центр державної реєстрації і сертифікаційних випробувань інформаційних технологій СОФТ-РЕЙТИНГ (м. Київ).
Систему R/3 реалізовано на базі сучасної архітектури «клієнт-сер-вер», що дає можливість організувати ефективне розподілене опрацювання інформації та працювати на обладнанні провідних фірм — виробників обчислювальної техніки. В ній сконцентровано світовий досвід ефективного менеджменту підприємствами та корпораціями. Система дає змогу підтримувати всі бізнес-процеси, необхідні для діяльності будь-якого підприємства (фінансова бухгалтерія, облік витрат, облік основних фондів, планування і управління виробництвом, матеріально-технічне постачання, збут продукції, технічне обслуговування та ремонт обладнання, управління проектами, управління кадрами, документообіг).
Серед численних модулів системи R/3 є модуль ЇМ, який забезпечує повну комп'ютерну підтримку інвестиційних проектів — від планування до розрахунків. До основних функцій ЇМ належать: складання бюджету, інвестиційні заходи, прогнозування амортизаційних відрахувань, автоматичне розмежування в основному капіталі.
Складання бюджету. Модуль складання бюджету R/3 — ЇМ спрощує процес інвестиційного планування і складання бюджету підприємств, фірм, корпорацій незалежно від конкретних заказів і проектів. На основі будь-яких критеріїв можна створити програму інвестицій в ієрархічній формі, наприклад за організаційними ознаками. Після включення
Зацвркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
в програму інвестицій нових інвестиційних заходів (заказів чи проектів) в розпорядженні особи, яка приймає рішення, буде вся інформація щодо наявних фондів, запланованих і фактичних витрат, які вже сформовані внаслідок виконання окремих видів інвестиційної діяльності. Зокрема, інвестиційна програма дає змогу розподілити бюджет для використання безпосередньо в інвестиційному процесі та не допустити дефіциту бюджету й активно його контролювати.
Інвестиційні заходи. Більшість інвестиційних заходів, які необхідно контролювати окремо, в системі відображаються як внутрішні замовлення чи проекти. Така гнучка процедура забезпечує актуальні розрахунки на основі повної інтеграції з плануванням і контролем господарських операцій.
Прогнозування амортизаційних відрахувань, При розробці балансів і плануванні витрат в модулі R/3 — ЇМ використовуються лише актуальні значення. Розрахункові (планові) значення для інвестиційних заходів можуть бути використаними безпосередньо в поточному плануванні непрямих витрат. При актуалізації планових значень очікувані суми амортизаційних відрахувань завжди перераховуються знову.
Автоматичне розмежування в основному капіталі. Модуль R/3 — ЇМ забезпечує актуальний огляд зовнішніх і внутрішніх інвестиційних операцій компанії. При розрахунках за окремими позиціями в бухгалтерському обліку основних засобів вміщується точна інформація щодо проходження всіх операцій. У цьому модулі виконується реєстрація, розрахунок і опрацювання надходжень, вибуття, переміщень, амортизації та збільшення балансової вартості матеріальних активів.
Як бачимо, у модулі R/3 — ЇМ реалізовано велик}' кількість функцій, в основному, облікового характеру. Тому і сам модуль входить до підсистеми R/3 «Облік і звітність», в яку включено також модулі «Фінанси», «Контролінг» та «Фінансовий менеджмент». На жаль, у цій системі не реалізовані функції підтримки прийняття інвестиційних рішень, тому можна зробити висновок, що система R/3 є традиційною управлінською інформаційною системою, створеною на новій технологічній основі.
Система Project Expert for Windows (PEW) з'явилася на ринках країн, що утворилися на терені колишнього Радянського Союзу, на початку
Розділ 4 ПІДТРИМКА ПРИЙНЯТТЯ ФІНАНСОВИХ РІШЕНЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ
1994 р. і на даний час впроваджена в більш як 500 державних установах, фінансових організацій та промислових підприємств, фірм, корпорацій України, Росії і Білорусі. Вона відповідає міжнародному рівню й призначена для банків, інвестиційних і страхових компаній, промислових підприємств та інших організацій, які проводять активну інвестиційну діяльність. У цьом}- програмному продукті є засоби, необхідні для ефективної автоматизації процесів введення і опрацювання інформації, аналізу ефективності інвестиційного проекту на основі загальноприйнятих фінансових показників. Систему PEW призначено для розробки стратегічного плану розвитку' діючого підприємства і підготовки бізнес-плану інвестиційного проекту, тобто вона зв'язана з інвестиціями в основні фонди.
Технологія опрацювання інвестиційних проектів складається з двох етапів. На першому етапі проводиться попередня експертиза пропозицій, тобто визначається доцільність розробки інвестиційного проекту. Якщо в результаті такої роботи проект одержав схвалення (високий рейтинг і прибутковість проекту), то його детальна експертиза проводиться засобами PEW. Методологічною базою даної системи є корпоративна імітаційна модель, яка відображає динамічний процес грошових потоків.
Надходження грошових засобів (виручка від реалізації продукції і послуг, реалізація активів підприємства, внески в статутний фонд, банківські позички, доходи від банківських вкладів тощо) і виплати їх (витрати на придбання і створення активів, інші витрати підготовчого періоду, виробничі та маркетингові витрати, податки, витрати на погашення і обслуговування боргових зобов'язань, виплата дивідендів та інше), які повинні здійснюватися під час реалізації інвестиційного проекту, описуються в імітаційній моделі як події, що настають у певні моменти часу.
Інструментальні засоби PEW дають змогу користувачеві сформувати модель діючого на ринку підприємства, що адекватно відображає його операційну діяльність в навколишньому економічному середовищі. Всі прогнозні надходження і виплати можуть бути описаними користувачем так, що фактично стануть відображати платіжні операції реально діючого підприємства. Розрахунковий період імітаційної моделі дорівнює одному місяцеві при максимальній тривалості проекту в 30 років.
Зацеркпяний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМНІ ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
/^S
Система дає змогу проводити аналіз ризику проекту і аналіз його ефективності за різними сценаріями його розвитку.
Як можна помітити з наведеного опису системи Project Expert for Windows, користувачеві надаються значні можливості для аналітичного дослідження інвестиційних проектів в основні засоби, система має досить потужний (на базі Windows) інтерфейс користувача. Проте вона є системою підтримки прийняття рішень, оскільки відсутні база моделей та засоби управління моделями. Водночас система є досить вузькоспря-мованою і фактично дає змогу лише оцінювати пропоновані проекти капіталовкладення. Проблема вибору оптимального варіанту інвестиційної діяльності, зокрема, участі господарюючого суб'єкта на фінансовому ринку, в системі не знайшла розв'язку.
В інвестиційній діяльності, поза сумнівом, широко застосовуються математичні моделі, і ефективний фінансовий аналіз неможливий без використання математичних методів. Проте інвестиції — це надзвичайно складний процес, на який впливає множина факторів, і не можуть бути виражені тільки кількісними величинами. Якісний характер факторів, які мають досить важливе значення для проекту, робить неможливим використання суто математичних методів і посилює роль людини при прийнятті рішення. Проте в системах підтримки прийняття рішення якісні фактори описуються кількісними величинами, а сам процес такого перетворення називається квантифікацією.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 759;