Структура та загальна характеристика підсистем автоматизованої системи фінансових розрахунків
Система управління фінансами визначається прямими глобальними та окремими цілями, методами, засобами, організацією управління фінансами, а також критеріями оцінки якості управління.
Глобальна мета системи управління фінансами визначає функціональну діяльність, яка спрямована на досягнення найраціональнішої організації роботи у процесі укладання та виконання Державного бюджету. Одним із різновидів такої діяльності є робота з мобілізації фінансових ресурсів протягом року та щоквартально. До прямих окремих цілей системи управління фінансами належать виявлення у процесі прискореного опрацювання та поліпшеного аналізу фінансової документації резервів асигнувань, власних обігових засобів підприємств, запасів невстановле-ного обладнання тощо.
Методи, засоби та організація процесу управління фінансами зумовлюються єдністю бюджетної системи України, структурою Міністерства фінансів та інших фінансових органів, класифікацією прибутків і видатків бюджету, яка відображає їх фінансово-економічний та соціальний зміст і значення, методичними вказівками (правилами) з укладання та виконання Державного бюджету.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ I ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ Щ||ЗД
Розглянемо критерії оцінювання якості управління та планування фінансами.
Для процесу укладання бюджету — досягнення необхідних пропорцій у розподілі націон&чьного доходу між галузями народного господарства, територіями та економічними районами; додержання темпів, які забезпечують випереджуюче зростання найпрогресивніших галузей економіки; досягнення необхідного (оптимального) співвідношення між частинами бюджету.
Для процесу виконання бюджету — повне і точне виконання його прибуткової частини, правильна організація фінансування всіх передбачених у бюджеті заходів.
Отже, управлінські процеси, що відбуваються в системі фінансових органів, є складним комплексом розрахункових, облікових, контрольних, аналітичних та організаційних процедур, спрямованих на реалізацію функцій фінансово-бюджетного планування, обліку виконання бюджету та контролю виконання фінансових планів, а також аналізу' фінансово-господарської діяльності міністерств, відомств, підприємств, організацій і установ. Окремі процеси в діяльності фінансових органів взаємозв'язані, а їх взаємодія визначає можливості технологічних рішень щодо реалізації тих чи інших функцій.
Природно, що зазначені особливості слід враховувати під час впровадження автоматизованої системи фінансових розрахунків у практику управлінської роботи фінансових органів. Більше того, лише їх ретельний і всебічний аналіз дозволяє створити уявлення про послідовність і взаємоузгодженість робіт із укладання та виконання бюджету з використанням ЕОМ, визначити необхідний склад технічних засобів для опрацювання економічної інформації, врахувати вимоги до складу показників і засобів розв'язування окремих завдань.
Методологія проектування автоматизованої системи фінансових розрахунків базується на поступовому впровадженні автоматизованих елементів (задач) в існуючу систему опрацювання інформації, причому одним із критеріїв тут є вимога певної стійкості та надійності функціонування, коли йдеться про поєднання автоматизованих фрагментів роботи та елементів із традиційними методами.
Оскільки система створюється в декілька етапів і достатньо сильно розтягнена в часі, найважливішим моментом для правильного розуміння рівня та можливості автоматизації, послідовності виконання робіт і їх взаємної координації є наявність чіткої структури системи машинного опрацювання інформації. В автоматизованій системі фінансових розрахунків (як і в інших автоматизованих інформаційних системах органів державного управління) така структура, з одного боку, дозволяє визначити порядок планування, розробки, впровадження окремих задач і їх комплексів, а з іншого — розробити і практично застосувати необхідні методи їх автоматизації.
Організаційно автоматизована система фінансових розрахунків є сукупністю взаємозв'язаних між собою компонент:
• ОЕЗ — організаційно-економічне забезпечення;
• ІЗ — інформаційне забезпечення;
• ПЗ — програмне забезпечення;
• ТЗ — технічне забезпечення;
• ОПЗ — організаційно-правове забезпечення;
• ТлЗ — технологічне забезпечення;
• КЗ — кадрове забезпечення.
Підсистема організаційно-економічного забезпечення є головною підсистемою автоматизованої системи фінансових розрахунків, адже створює методичні та організаційні передумови автоматизації процесу укладання та виконання бюджету, охоплює функціональні підсистеми, координує та взаємозв'язує інші забезпечуючі підсистеми, визначає методичну єдність планових робіт на всіх рівнях автоматизованої системи фінансових розрахунків, виробляє основи проектування та впровадження цієї системи при організації робіт у замовника, проектувальника, в експлуатаційних службах обчислювального центру, а також створює методичні засади нормування проектних робіт і впровадження найраціональнішої системи управління проектуванням функціональних елементів автоматизованої системи фінансових розрахунків у цілому та її окремих частин.
Організаційна структура автоматизованої системи фінансових розрахунків єдина для всієї системи. Структура забезпечуючої частини враховує адміністративно-територіальну ієрархію побудови системи. Тому
Зацвркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ Щ^Щ
до цієї частини ставляться як загальні, так і диференційовані за рівнями вимоги, а також вимоги відносно зв'язків (функціональних, інформаційних і технічних) між рівнями.
Організаційно-економічне забезпечення автоматизованої системи фінансових розрахунків є сукупністю засобів із вдосконалення механізму, структури управління процесами укладання та виконання Держбюджету України на основі застосування обчислювальної техніки, економіко-ма-тематичних методів і моделей.
В процесі побудови і розвитку підсистеми організаційно-економічного забезпечення розглядаються питання створення і вдосконалення функціональної структури і склад задач, формулювання задач, вибір послідовності їх впровадження, розробка взаємозв'язку, організації і методології розв'язування задач, розробка методів і форм взаємодії автоматизованої системи фінансових розрахунків із іншими автоматизованими інформаційними системами, вдосконалення організаційної структури управління фінансами, вибір напрямків вдосконалення системи управління фінансами на основі аналізу традиційної системи управління, оцінка економічної ефективності від впровадження.
Створення організаційно-економічного забезпечення завершується розробленням методичних вказівок із укладання та виконання Державного бюджету, в яких зафіксовані методи розв'язування кожної фінансової задачі, що забезпечує однозначність виконуваних розрахунків та взаємоузгодження всіх розділів бюджету. Для цього методичні вказівки слід подати у вигляді описів конкретних процесів і операцій, що супроводжують розроблення бюджету.
Найважливішою складовою організаційно-економічного забезпечення є функціональна структура, яка охоплює склад задач системи. Ця структура є комплексом взаємозв'язаних елементів системи, що ві-дображває структуру Державного бюджету України, етапи та стадії його укладання та виконання, перелік розрахунків, які при цьому виконуються. Вона необхідна для визначення складу робіт зі створення автоматизованої системи фінансових розрахунків і послідовності розроблення її окремих елементів, визначення основних вимог до забезпечуючих підсистем, для планування робіт зі створення системи на всіх рівнях.
Розділ 5 ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ
У функціональній структурі виділяються функціональна підсистема, блок, комплекс задач, окрема задача. Функціональна підсистема — це відносно самостійна частина системи, яка характеризується певним цільовим призначенням, відповідною підпорядкованістю, відокремленістю інформаційної бази, методичним спрямуванням розрахунків фінансових показників і спеціалізацією робіт апарату фінансового органу.
З огляду на сказане виділяються чотири підсистеми автоматизованої системи фінансових розрахунків:
• «Зведені розрахунки бюджету»;
• «Державні прибутки»;
• «Фінанси галузей народного господарства»;
• «Видатки бюджетних установ і закладів».
Підсистема «Зведені розрахунки бюджету» є головною підсистемою автоматизованої системи фінансових розрахунків, яка здійснює зведене планування фінансів і загальний контроль за виконанням бюджету. Інші підсистеми підпорядковані цій підсистемі і забезпечують планування фінансів та контроль виконання бюджету за галузями народного господарства, джерелами надходження коштів і напрямками їх витрачання. Ієрархічний взаємозв'язок підсистем автоматизованої системи фінансових розрахунків ілюструє рис. 5.3.
Рис. 5.3 Ієрархічний взаємозв'язок функціональних підсистем автоматизованої системи фінансових розрахунків |
іш |
Кожна підсистема має певне цільове призначення і в ній здійснюється управлінський цикл, який реалізує в певній послідовності облік, контроль і складання звітності, аналіз виконання плану, внесення змін до плану та планування.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ РШР
У кожній підсистемі виділяються відповідні функціональні блоки, які характеризують функції управління, послідовність виконання робіт. Вони також характеризують технологію робіт і дозволяють проектувати комплекси задач за однорідними блоками.
Той факт, що підсистеми «Державні прибутки», «Фінанси галузей народного господарства» та «Видатки бюджетних установ і закладів» замикаються на підсистему «Зведені розрахунки бюджету», унаочнює рис. 5.3. На підставі даних перших трьох підсистем під час розв'язування задач у підсистемі «Зведені розрахунки бюджету» складається проект Державного бюджету України, формується розклад затвердженого бюджету і здійснюється бухгалтерський облік його виконання, розробляється зведений звіт із виконання.
Водночас підсистема «Фінанси галузей народного господарства» взаємозв'язана з підсистемами «Державні прибутки» і «Видатки бюджетних установ і закладів». Ці зв'язки показують органічну єдність народногосподарського комплексу в економічному та соціальному аспектах, що простежується у практиці фінансово-бюджетної роботи під час формування показників взаємовідносин галузей народного господарства з бюджетом або під час визначення джерел фінансування соціально-культурних заходів.
Виявити всі зв'язки між функціональними елементами автоматизованої системи фінансових розрахунків надзвичайно важливо для визначення структури та організації банку даних системи, встановлення черговості впровадження окремих задач, для планування розвитку системи в цілому. Тому функціональна структура повинна мати певну міру деталізації, яка дозволяє ідентифікувати всі зв'язки між елементами системи. Отже, її слід довести до відокремлених задач, розв'язуваних у процесі укладання та виконання бюджету. Склад цих задач з'ясовується під час подальшої деталізації функціональної структури системи.
Як другий рівень функціональної структури, блоки функціональних підсистем автоматизованої системи фінансових розрахунків відображають стадійність робіт із укладання та виконання Державного бюджету. Згідно з цим у структурі автоматизованої системи фінансових розрахунків виділяються чотири блоки: «Планування і прогнозування», «Зміна плану», «Облік, контроль і звітність», «Аналіз».
Розділ 5 ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ
Блок «Планування і прогнозування» призначений для розв'язування задач із варіантних розрахунків показників бюджету під час його укладання, тобто від розрахунків показників із окремих міністерств чи закладів до зведено-аналітичних розрахунків, які характеризують Державний бюджет України в цілому, а також матеріали для його обгрунтування. На стадії формування контрольних цифр бюджету в даному блоці виконуються також прогнозно-аналітичні розрахунки показників бюджету та зведеного фінансового балансу держави, що грунтуються на прогнозах динаміки різних соціально-економічних процесів.
У блоці «Зміна плану» розв'язуються задачі з урахуванням змін показників фінансових планів у зв'язку зі змінами, які вносяться у вста-ноатеному порядку до показників народногосподарських планів, до порядку фінансування заходів. Інформація даного блока використовується для обліку та контролю виконання бюджету, аналізу та планування.
Блок «Облік, контроль і звітність» призначений для розв'язування задач обліку та контролю виконання бюджету, а також для складання звітності відносно його виконання. Тут формується інформація для розв'язування задач аналізу та планування.
У блоці «Аналіз» розв'язуються задачі аналізу виконання бюджету, планів державних доходів, фінансово-господарської діяльності міністерств і відомств, їх гадприємств і організацій, використання коштів на соціально-культурні заходи та управління, подаються оцінки очікуваного виконання планів. Інформація використовується для контролю за ходом виконання бюджету і для планування.
Кожний блок підсистем автоматизованої системи фінансових розрахунків складається з комплексів задач, які реалізують виконання конкретної функції фінансово-бюджетної роботи в рамках відповідних блоків і підсистем автоматизованої системи фінансових розрахунків. Комплекси складаються із задач, що характеризують в сукупності функції фінансово-бюджетної роботи.
Інформаційне забезпечення охоплює такі основні елементи:
систему показників;
засоби формалізованого опису даних; * систему документації;
Зацеркляний М. М., Мельников О. ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
• інформаційний фонд;
• систему ведення.
Система показників автоматизованої системи фінансових розрахунків є сукупністю взаємозв'язаних показників, які використовуються у процесі реалізації основних функцій фінансової системи. Система показників є невід'ємним елементом системи показників народногосподарського планування і згідно із загальною метою функціонування фінансової системи та її місцем серед народногосподарських планів має забезпечити планомірне створення централізованого грошового фонду держави, а також плановий розподіл і перерозподіл зосередженої в бюджеті частини національного доходу з трьох основних напрямків: соціального, міжгалузевого та міжтериторіального. Система показників є методологічною основою, на якій будуються засоби формалізованого опису даних, інформаційний фонд, уніфікована система документації.
Засоби формалізованого опису даних призначені для строго однозначного і формалізованого опису даних у процесі автоматизованого опрацювання інформації з бюджетного планування і базуються на положеннях Єдиної системи класифікації і кодування показників (ЄСКК), що є частиною інформаційного забезпечення автоматизованої системи фінансових розрахунків, яка становить комплекс взаємозв'язаних класифікаторів, пристосованих для безпосереднього опрацювання засобами обчислювальної техніки з автоматизованою системою ведення. ЄСКК автоматизованої системи фінансових розрахунків належить до Єдиної системи класифікації та кодування техніко-економічної інформації. До складу ЄСКК автоматизованої системи фінансових розрахунків входять такі категорії класифікаторів: загальнодержавні, міжгалузеві, галузеві та локальні.
Система документації є комплексом взаємозв'язаних документів, які відповідають єдиним правилам та вимогам і містять інформацію для укладання та виконання Державного бюджету України, планування видатків, ведення бухгалтерського обліку і складання звітності бюджетних установ, а також складання звітності підприємств і господарських організацій на базі засобів обчислювальної техніки. У автоматизованій системі фінансових розрахунків виділяються три категорії документів залежно від їх функціонального призначення у
Розділ 5 ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ
процесі інформаційного забезпечення розрахунків за конкретними задачами: управлінські документи, які містять інформацію для розв'язування конкретних задач на різних рівнях системи; уніфіковані форми документів з інструкціями щодо їх заповнення і які є підставою для створення документів першої категорії; організаційно-методичні документи, які регламентують розробку уніфікованих форм документів другої категорії за єдиними вимогами та правилами.
Управлінські документи автоматизованої системи фінансових розрахунків є певною сукупністю фінансових, планових, звітно-статистичних, розрахунково-грошових та інших документів, вибраних із відповідних уніфікованих систем документації, які містять необхідний і достатній набір показників для реалізації задач автоматизованої системи фінансових розрахунків. Управлінські документи, в свою чергу, класифікуються на основі єдиної методики побудови уніфікованих форм документів і регламентації обігу інформації між рівнями автоматизованої системи фінансових розрахунків та іншими автоматизованими інформаційними системами.
Уніфіковані форми вхідних і вихідних документів утворюють масиви, скомплектовані залежно від мети їх використання, належності до конкретної задачі або комплексу задач, до підсистеми або до всіх задач кожного структурного рівня автоматизованої системи фінансових розрахунків. Масиви уніфікованих форм документів можуть складатися з окремих форм або бути зброшурованими в альбоми. Зауважимо, що до масивів уніфікованих форм документів включаються лише затверджені форми, які мають код форми, тобто ті, що пройшли державну чи відомчу реєстрацію. З масивів уніфікованих форм документів можна, в свою чергу, виділити форми документів, затверджені Міністерством фінансів України, та форми, затверджені іншими міністерствами і відомствами.
Організаційно-методичні документи становлять третю категорію документів уніфікованих систем документації автоматизованої системи фінансових розрахунків, яка регламентує створення уніфікованих форм документів, їхню реєстрацію та ведення на всіх рівнях автоматизованої системи фінансових розрахунків. Використання документів забезпечує єдину методологію створення уніфікованої системи документації
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
автоматизованої системи фінансових розрахунків. До її складу включено державні стандарти, положення, інструкції, чинні на сьогодні, а також ті, які ще розробляються (класифікатор фінансової документації, переліки форм вхідних і вихідних документів тощо).
У процесі розв'язування задач у системі опрацьовуються великі обсяги інформації. Ця інформація, накопичуючись і циркулюючи в інформаційному фонді, характеризує різноманітні аспекти стану та функціонування фінансової системи і фінансових органів держави.
У складі інформаційного фонду виділяється ряд рівнів, які відповідають ієрархічній побудові фінансових органів. На всіх рівнях інформаційний фонд утворюється поєднанням автоматизованих і неавтоматизованих частин. В інформаційному фонді першого виду зберігання зосереджуються дані, необхідні для нормального функціонування фінансової системи. Це директивні та нормативні дані, що регламентують діяльність системи, дані для проведення ручних розрахунків, архівні документи тощо. Організація інформаційного фонду цього виду зберігання регулюється діючими правилами для системи діловодства і відповідними нормативними актами та інструкціями. З появою персональних комп'ютерів функції інформаційного фонду зазначеного виду зберігання істотно змінилися.
Автоматизований інформаційний фонд є власне інформаційною базою автоматизованої системи фінансових розрахунків і включає всі дані, необхідні для розрахунків зі створення та виконання Державного бюджету України. Його організація базується на застосуванні банків даних.
Автоматизований банк даних автоматизованої системи фінансових розрахунків — це сукупність даних, а також мовних, програмних, організаційних і технічних засобів, призначених для централізованого накопичення та спільного використання інформації, яка зберігається в ньому, прикладними програмами та користувачами автоматизованої системи фінансових розрахунків. Користувачами можуть бути працівники апарату управління фінансових органів, персонал обчислювального центру, а також зовнішні відносно автоматизованої системи фінансових розрахунків системи. Автоматизований банк даних автоматизованої системи фінансових розрахунків складається, в свою чергу, із системи управління базою даних, власне бази даних і модулів програмного забезпечення банка даних.
Розділ 5 ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ
Автоматизована система ведення класифікаторів призначена для централізованого створення та ведення масивів кодових позначень і текстів всіх категорій класифікаторів, наведених у ЄСКК автоматизованої системи фінансових розрахунків, з метою їх використання для інформаційно-довідкового обслуговування абонентів і забезпечення різноманітних етапів технологічного процесу опрацювання даних в автоматизованій системі фінансових розрахунків. Шляхом розроблення та експлуатації автоматизованої системи ведення класифікаторів у автоматизованій системі фінансових розрахунків автоматизуються та інтегруються процеси створення і ведення єдиних масивів класифікаторів для підтримання їх в актуальному стані та практичного використання під час введення інформації до баз даних автоматизованої системи фінансових розрахунків, автоматизованого виготовлення вихідних документів, які друкуються або видаються на екран дисплея. З огляду на визначення та виконувані функції автоматизовану систему ведення класифікаторів слід розглядати як одну з підсистем автоматизованого ведення всієї сукупності нормативно-довідкової та умовно-сталої інформації (нормативних і перекодувальних таблиць, динамічних рядів показників, фінансових та бюджетних норм і нормативів). Крім того, організаційно автоматизована система ведення класифікаторів автоматизованої системи фінансових розрахунків входить до складу загальнодержавної автоматизованої системи ведення загальнодержавних класифікаторів техніко-економічної інформації (АСВК ТЕІ).
Програмне забезпечення автоматизованої системи фінансових розрахунків є комплексом програм і засобів програмування, а також відповідної технічної документації, що дозволяє виконувати на ЕОМ всі процедури технології опрацювання даних. Програмне забезпечення автоматизованої системи фінансових розрахунків створюється в декілька етапів, а міра його розвитку визначається складом технічних засобів, складом і змістом експлуатованих задач, а також мірою розвитку решти забезпечуючих підсистем.
Основною метою створення програмного забезпечення на всіх етапах розробки автоматизованої системи фінансових розрахунків є забезпечення обчислювальних центрів необхідними програмними засобами опрацювання інформації на ЕОМ (збирання, зберігання, передавання,
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
перетворення) для розв'язування задач автоматизованої системи фінансових розрахунків. Сюди можна віднести і програмне забезпечення відповідного банку даних.
Технічне забезпечення автоматизованої системи фінансових розрахунків базується на обчислювальних засобах, засобах зв'язку та комунікації, що випускаються вітчизняною та закордонною промисловістю.
Інформаційний обчислювальний центр Мінфіну України є абонентом мережі передавання даних (АПД200), що вже діє в інформаційних центрах усіх обласних фінансових управлінь і більшості інформаційних пунктів районних фінансових відділів, які є структурними одиницями Міністерства фінансів України. В усіх зазначених підрозділах встановлено апаратуру цієї мережі, що дозволяє користувачам автоматизованої системи фінансових розрахунків організовувати обмін даними між рівнями управління системи Мінфіну, а також іншими користувачами та постачальниками фінансової інформації (АІС «Податки», АІС Міністерства економіки України, АІС НБУ України, АІС Державного казначейства України тощо) телеграфними і телефонними каналами зв'язку. Схему інформаційних зв'язків, які виникають під час формування та виконання Державного бюджету України, наведено нарис 5.4.
Нині в підрозділах системи Міністерства фінансів України інтенсивно ведуться роботи зі створення та впорядкування групових та індивідуальних автоматизованих робочих місць (АРМ) для працівників на базі міні- і мі-кроЕОМ, об' єднаних у локальні та глобальні обчислювальні мережі. Така організація роботи дозволяє забезпечити інтегроване опрацювання фінансової інформації з використанням сучасних інформаційних технологій, основними принципами якої є гнучкість, інтегрованість, інтерактивність.
Технологічне забезпечення автоматизованої системи фінансових розрахунків є сукупністю правил і засобів, які регламентують порядок, черговість і терміни виконання в автоматизованій інформаційній системі етапів технологічного процесу опрацювання даних, що базуються на єдиних технічних і програмно-математичних засобах.
Організаційно-правове забезпечення автоматизованої системи фінансових розрахунків є сукупністю нормативно-правових актів, інструкцій і положень, які регламентують правові стосунки в діяльності фінансових
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Amp;аЬ
та інших органів управління в умовах функціонування автоматизованої системи фінансових розрахунків. Організаційно-правове забезпечення забезпечує функціонування чинного правового регулювання, розробку та прийняття нових правових актів, пристосованих до нових умов. Організаційно-правове забезпечення визначає правовий статус обчислювальних центрів як структурної ланки обчислювальної мережі автоматизованої системи фінансових розрахунків; правовий режим використання інформації і роботи з нею, правовий захист інформації; юридичну силу «машинних» документів, в тому числі вихідних, електронних документів, одержуваних каналами зв'язку, технічних засобів (магнітна стрічка, жорсткі, гнучкі, лазерні магнітні диски тощо), використовуваних як носії вхідної та вихідної інформації, а також низку інших актів і правил.
Кадрове забезпечення визначає функції працівників, структури спеціальностей і посад, необхідних для створення, експлуатації та вдосконалення автоматизованої системи фінансових розрахунків, засобів підбору, розстановки, підготовки та перепідготовки працівників апарату Мінфіну України та створення умов для їх раціонального використання.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 1782;