Технологія розв'язування задач автоматизованої системи фінансових розрахунків у центральних та місцевих фінансових органах
Організація автоматизованого розв'язування комплексів задач у фінансових органах усіх рівнів характеризується різноманітністю варіантів технологічних процесів. Останні значною мірою враховують вимоги комплексу технічних засобів, визначаючись безпосередньо характером розв'язуваних задач, в тому числі методами та засобами їх реалізації на ЕОМ.
Як правило, вибір і обґрунтування використання тієї чи іншої моделі (типу) ЕОМ під час розв'язування конкретних задач — проблема досить непроста. Тут потрібно враховувати множину іноді суперечливих чинників, насамперед таких, як необхідність розв'язувати задачі в задані терміни, обсяги оброблюваної інформації, оперативність подання результатів розв'язування, віддаленість центру опрацювання даних від
Розділ 5 ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ
користувачів і т. п. Розглядаючи в сукупності та оцінюючи в комплексі вимоги, які ставляться до системи автоматизованого опрацювання даних, розробники визначають не лише конкретний тип ЕОМ, а й розраховують увесь склад іншого необхідного обладнання.
Вибір ЕОМ для опрацювання інформації у фінансових органах має грунтуватися на наступних міркуваннях: доводиться опрацьовувати значні за обсягом масиви вхідної інформації та формувати базу даних, яка потребує великої ємності зовнішніх запам'ятовуючих пристроїв; розв'язування складних інформаційно зв'язаних між собою задач часто має відбуватися за безпосередньої участі фінансового працівника у процесі розв'язування; постійно створюються інформаційно-обчислювальні мережі та обчислювальні комплекси опрацювання інформації; у різних поєднаннях застосовується декілька технологічних режимів опрацювання інформації — централізований, децентралізований, пакетний, телеопрацювання, діалоговий.
В разі централізованого опрацювання технологічний процес включає в себе операції перетворення вхідної інформації, в тому числі приймання та реєстрацію первинних документів, запис даних (із контролем) на машинний носій, опрацювання на ЕОМ, контроль, оформлення і видавання результатів розрахунку користувачеві. Однією з особливостей такого процесу опрацювання є його локальність, тобто сукупність робіт виконується в обчислювальних установах у рамках конкретного інформаційно-обчислювального центру. Більшість цих робіт зв'язана з певними термінами, додержання яких визначає ефективність роботи обчислювального центру. Сфера застосування такого режиму (в разі пакетного опрацювання) — понад 90 % усіх промислово експлуатованих задач автоматизованої системи фінансових розрахунків.
Децентралізоване опрацювання даних дозволяє розбити на групи ряд операцій технологічного процесу, обладнавши АРМ спеціальними пунктами збирання та опрацювання первинної інформації в місцях її виникнення. Пункти, в свою чергу, оснащуються персональними комп'ютерами, термінальними приладами, а також апаратурою передавання даних, що дає змогу працювати в режимах прямого чи дистанційного опрацювання інформаційних масивів.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ' У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
В автоматизованій системі фінансових розрахунків технологія автоматизованого опрацювання планової, звітної, обліково-статистичної та аналітичної інформації має характерні особливості. Під час опрацювання планової економічної інформації залучаються великі обсяги вхідних і вихідних даних, тоді як алгоритми розв'язування задач зводяться до виконання доволі простих арифметичних і логічних процедур опрацювання та перетворення вхідних масивів на впорядковані певним чином сукупності. При цьому реалізується принцип послідовності виконання технологічних операцій над масивами, які опрацьовуються лише по закінченні роботи певного пункту меню інформаційної системи. Така організація опрацювання інформації на ЕОМ сприяє автоматичному накопиченню інформаційної бази, необхідної для проведення процедур аналізу та подальшого прийняття рішень.
Технологічний процес опрацювання інформації відносно задач цього класу можливий як для централізованого, так і децентралізованого режиму опрацювання даних. Проте найефективнішим є їх синтез, тобто оптимальне до кожного конкретного випадку їх поєднання. Наприклад, виконання функціонального блоку «Планування і прогнозування» в підсистемі «Зведені розрахунки бюджету» за цих умов буде розбито на два етапи: збирання і попереднє опрацювання інформації на місцях, безпосередньо близьких до користувача (у підрозділах фінансового органу); після передавання здобутих даних до центральної ЕОМ виконання основного циклу розрахунків за відповідними алгоритмами перетворення.
Деякі планові задачі автоматизованої системи фінансових розрахунків, алгоритми яких передбачають визначення нормативних значень величин на підставі динамічних рядів, множення планових значень на базові та розрахункові нормативи, складання даних за окремими ознаками і т. п., розв'язуються способом прямого обчислення і організовані в пакети для опрацювання в реальному режимі часу. До них можна віднести і задачі кореляційно-регресійного прогнозування.
Опрацювання звітної та обліково-статистичної інформації забезпечує автоматизацію ручних процедур реєстрації, контролю і опрацювання багаторядкових документів термінової, місячної, квартальної та річної звітності; ведення рахунків аналітичного обліку, реєстрів
/ґ%±
Розділ 5 ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ
бухгалтерського обліку, бухгалтерських проводок і укладання зведених накопичуючих відомостей. У технологічному процесі опрацювання інформації цього класу значне місце посідають операції контролю. Це зумовлюється наступним.
По-перше, в процесі опрацювання звітних даних найбільша питома вага припадає на інформацію, яка виникає в іншому місці і передається засобами поштового, кур'єрського зв'язку або телеграфними каналами, що спричиняється до появи помилок. По-друге, програмне забезпечення розв'язування цих задач становлять програми перетворення формату машинних документів, що вводяться, на формат, в якому інформація зберігається в масивах бази даних системи. Для виконання таких процедур, зокрема контролю повноти введених документів, балансового контролю, порівняння обчислених на ЕОМ сум із введеною контрольною сумою і т. п. передбачається розбиття машинного процесу опрацювання даних на окремі операції з масивами. Кожна така операція характеризується описом вхідних і вихідних масивів інформації, а також тих перетворень, які забезпечують послідовне розв'язування задачі.
Нині більшість промислово експлуатованих задач системи належить до підсистеми «Зведені розрахунки бюджету». Це комплекси задач: «Зведення балансів прибутків і видатків господарських органів та розробка аналітичних таблиць до бюджету», «Укладання розпису прибутків і видатків бюджету», «Укладання звітності про виконання бюджету». Логічним продовженням цих робіт є розрахунки, здійснювані функціональним блоком «Облік, контроль і звітність» в частині автоматизації комплексу задач «Бухгалтерський облік виконання бюджету».
Розглянемо приклад розв'язування цієї важливої в організаційно-економічному розумінні задачі.
Технологічний процес розв'язування комплексу задач орієнтований на опрацювання даних у діалоговому режимі з використанням міні-ЕОМ, обладнаної відокремленими робочими станціями.
Користувачами є фінансові працівники підвідділу виконання бюджету, які визначають черговість розв'язування окремих задач, що вхо-ь Д° структури комплексу: «Облік асигнувань державного бюджету», олік відкритих кредитів по міністерствах і відомствах» тощо.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Характерною особливістю автоматизованого розв'язування є тісний інформаційний взаємозв'язок окремих задач комплексу, а також використання баз даних інших розрахунків.
Метою розв'язування зазначеного комплексу задач є вдосконалення за допомогою ЕОМ процесу збирання, опрацювання та одержання даних, що стосуються реалізації оперативного обліку фінансування міністерств і відомств. Вхідними даними для розв'язування є вхідні документи, які надходять із галузевих фінансових управлінь або бюджетного управління. Задачі комплексу можуть розв'язуватися як у пакетному режимі, так і в режимі діалогу фінансового працівника з ЕОМ.
Розв'язування задачі «Облік асигнувань державного бюджету» побудоване так, щоб масиви вихідних документів формувалися автоматично в міру заповнення бази даних під час розв'язування задач функціональних блоків «Планування і прогнозування», «Зміна плану», «Складання розпису прибутків і видатків державного бюджету» і «Облік змін і складання уточненого розпису прибутків і видатків державного бюджету». За допомогою клавіатури можна вносити до бази даних зміни, які одночасно відображуються на екрані дисплея. Розв'язування задачі має оперативний характер і виконується в міру надходження змін.
Розв'язування задачі «Облік відкритих кредитів по міністерствах і відомствах» дозволяє користувачеві в діалоговому режимі обліковувати відкриті кредити по міністерствах і відомствах у рамках кодів бюджетної класифікації. З цією метою на екран дисплея після введення в ЕОМ видаткових розписів (форми 12, 13, 15) видається повідомлення про залишок бюджетних коштів. За традиційного способу для вирішення питання про відкривання кредиту тому чи іншому міністерству або відомству фінансовий працівник мусив вручну виконати ряд трудомістких розрахунків. Впровадження автоматизації дозволило відразу за введенням вхідних даних одержувати щоденну інформацію за плановими даними з урахуванням змін, сумами відкритих кредитів із початку року та відносно наявності вільного залишку асигнувань. На вимогу користувача передбачено на перше число кожного місяця видавати на друкуючий пристрій машинограми, які містять інформацію з обліку відкритих кредитів.
Lt;£*.
Розділ 5 ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ
Уся вихідна інформація комплексу задач може бути одержаною у формі повідомлень на екрані дисплея або друкуватися. Завдяки організації різного роду засобів контролю під час підготовки даних практично виключається поява помилок. Під час роботи на відокремленій робочій станції дані з клавіатури вводить фінансовий працівник, а вони тим часом відображаються на екрані дисплея на заздалегідь виділених полях, розміри яких визначено за максимальними значеннями застосовуваних змінних. Послідовність введення даних визначається рухом курсора від однієї змінної до іншої. Після виконання контролю введені дані фіксуються в базі даних.
Практичну цінність мають три методи контролю: логічний, арифметичний та візуальний. Організація логічного контролю зводиться до перевірки значень змінних і застосування правил порівняння під час введення останніх до ЕОМ. Цей вид контролю передбачає так зване форматування даних і величин змінних, тобто всі поля даних, виділені на екрані дисплея, мають бути описаними у форматах, що відповідають їх можливому поданню при введенні, а самі введені значення даних мають міститися у встановлених межах (перевірка довірчого інтервалу). Арифметичний контроль проводиться з метою виконання умов, заданих алгоритмом введення даних у вигляді контрольних співвідношень, записаних в алгебраїчній формі. Нарешті, візуальний контроль є формою контролю, здійснюваного безпосередньо користувачем у процесі введення даних, за яким прикладною програмою відображується на екрані текстове значення кодів, що вводяться.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 900;