Розділ З МОДЕЛІ І МЕТОДИ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИХ РОЗРАХУНКІВ. Для створення Таблиці підстановки для такої задачі потрібно виконати такі дії:
Рис. 3.20
Рис. 3.21
Для створення Таблиці підстановки для такої задачі потрібно виконати такі дії:
1) ввести першу множину початкових значень (процентні ставки) в стовпчик, наприклад, в комірки В8:В13;
2) ввести другу множину початкових значень (строки погашення) в рядок, який розміщений вище і праворуч на одну комірку від початку першого діапазону. В нашому прикладі це комірки C7:F7;
3) ввести формулу для розрахунку на перетині рядка і стовпчика, які містять дві множини початкових значень, тобто в комірку В7. Якщо початкові дані введені на робочому аркуші Excel так,
9*
Рис. 3.22
Рис. 3.23 |
Рис. 3.24
як показано на рис. 3.22, то формула для розрахунку сталих періодичних виплат для позички при повному її погашенні протягом строку позички має такий вигляд: =ППЛАТ (С4/12;СЗ*12;С2).
Розділ З МОДЕЛІ І МЕТОДИ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИХ РОЗРАХУНКІВ
Таким чином, формула для розрахунку розміщується у верхньому лівому куті області, значення однієї змінної займають стовпчик, розміщений нижче формули, а значення другої змінної — рядок праворуч формули;
4) виділяється діапазон таблиці даних, який охоплює всі початкові значення і формулу розрахунку, тобто B7:F13;
5) виконується в меню Дані команда Таблиця підстановки і заповнюється діалогове вікно, як показано на рис. 3.23;
6) при натисканні кнопки OK Excel виконує розрахунок таблиці підстановки. Результат розрахунку приведений на рис. 3.24.
При зміні суми позички Excel автоматично перерахує всю таблицю.
Функція НПЗ призначена для знаходження чистої поточної вартості потоку майбутніх платежів і витрат шляхом їх дисконтування. При цьому передбачається, що надходження та витрати можуть бути змінними величинами, але зміна відбуваються через рівні проміжки часу. Одержані значення є абсолютним результатом інвестиційної діяльності.
Оскільки розрахунок чистої поточної вартості зв'язаний із дисконтуванням, то найбільш важливим моментом тут є вибір ставки процента, за яким виконується дисконтування. Тому при оцінці ефективності капіталовкладень важко аналізувати вплив різних процентних ставок на чисту поточну вартість проекту. В Excel такий розрахунок можна здійснити за допомогою Таблиці підстановки і функції НПЗ. Розглянемо такий приклад.
Вважаємо, що в кінці року капіталовкладення з проекту складають близько 1280 млн гривень. Очікується, що за наступні три роки проект принесе такі доходи: 420, 490, 550, 590 млн гривень. Знайти чисту поточну вартість проекту для різних норм дисконтування і різних об'ємів капіталовкладень.
На робочому аркуші Excel початкові дані можна подати так, як на рис. 3.25. В комірку D3 розміщена передбачувана величина початкових витрат із проекту (1280 млн гривень) зі знаком «мінус», оскільки цей потік рухається протилежно очікуваним доходам. Це значення необхідно включити в список аргументів функції НПЗ, оскільки чиста поточна вартість розраховується на початок року, а капіталовкладення, за умовою
Зацеркляний М, М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ УФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Рис. 3.25
Рис. 3.26
Рис. 3.27
задачі, будуть здійснюватися в кінці року. В комірки C9:F9 розміщуються різні об'єми капіталовкладень, як показано на рис. 3.25. Для розрахунку чистої поточної вартості візьмемо значення процентних ставок 13 %, 13,8 %, 15 %. В комірку В9 за допомогою Майстра функцій розміщується формула: =НПЗ (D2;D3;D4;D5;D6:D7).
Розділ З МОДЕЛІ І МЕТОДИ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИХ РОЗРАХУНКІВ
Для побудови Таблиці підстановки необхідно виділити діапазон комірок В9: F12, в меню Дані виконати команду Таблиці підстановки, а діалогове вікно заповнити таким чином, як показано на рис. 3.26.
Результати розрахунку приведені на рис. 3.27.
Очевидно, що максимальна величина чистої поточної вартості досягається при мінімальних капіталовкладеннях і мінімальній ставці дисконтування. Аналізуючи одержані результати, потрібно відмітити, що деякі варіанти дають практично однакову величину чистої поточної вартості, наприклад, при капіталовкладеннях 1310 млн гривень досягається та ж величина NPV, що і при інвестиціях величиною 1270 млн гривень і ставці 15 %.
При зміні величини очікуваних доходів, розміру інвестицій, процентних ставок Excel автоматично перераховує всю таблицю. Таким чином, на цьому робочому аркуші можна розрахувати чисту поточну вартість для даного чи аналогічного проекту, змінивши значення відповідних комірок.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 775;