Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХУСТАНОВАХ
Розе 'язуеання
Це типова задача на оцінку інвестиційних проектів. Покажемо, що для розв'язування цієї задачі можна обійтися без функції НПЗ (рис. 3.10).
Кожний елемент потоку платежів опрацьовується функцією ПЗ. В сумі одержуємо NPV. Той же результат одержаний в комірці С9. Звертається увага на те, що початкова виплата в аргумент функції НПЗ не включена, а додається як окремий доданок. Функція ВНДОХ, яка обчислює внутрішню норму доходності, навпаки, використовує початкову виплату.
Аби краще зрозуміти взаємовідношення NPVi IRR, побудуємо таблицю значень NPV для різних процентних ставок (рис. 3.11).
В комірку ВІЗ записана формула:
=НПЗ (А13, $В$5:$В$7)+$В$4 і скопійована вниз.
Із одержаних даних видно, що чим вища процентна ставка, тим менше значення NPV. Наприклад, при / = 20 % значення NPV від'ємне. Це означає, що коли б кошти в 10 млн. гривен вкладалися в банк під 20 % річних, то на кінець третього року одержали б доход більший, ніж у результаті інвестиційного проекту. Є правило: при NPV> 0 проект приймається, а при NPV< 0 — відхиляється. Ще зауважимо, що при аналізі інвестиційних проектів процентна ставка називається коефіцієнтом дисконтування.
Рис. 3.10
Рис. 3.11
Модель ціни акції
До цього розглядалися детерміновані грошові потоки. Процентні ставки, виплати були чітко визначені. Точно обчислювалися суми на рахунку в банку відповідно умовам договору. Якщо неперервно нарахована процентна ставка дорівнювала ц, то сума вкладу з часом змінюється за законом
Розділ З МОДЕЛІ І МЕТОДИ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИХ РОЗРАХУНКІВ
з урахуванням того, що в році 250 робочих днів. Якщо ж є тижневі заміри ціни акцій, то о
рік
Задача 12
Задані історичні дані — щотижнева ціна акцій (рис. 3.13).
В стовпчикові А записана послідовність St. Із
цієї послідовності треба сформувати нову послі-
t довність 1пт;—, обчислити для неї стандартне від-
• '-1 г-
хилення і помножити на N52. Зрозуміло це можна
виконати, використовуючи додаткові блоки (саме так перевіряється правильність остаточної формули), але ефективніше записати всі ці обчислення в одну комірку як табличну формулу:
{СТАНДОТКЛОН (LN (А2:А11/А1:А10))* ♦КОРЕНЬ (52)}.
Формула повертає значення 0,130058.
Рис. 3.12
Рис. 3.13
3.2. Підбір параметра
Обчислювальні можливості електронних таблиць дозволяють розв'язувати як «прямі», так і «обернені» задачі, виконувати дослідження області допустимих значень аргументів, а також підбирати значення аргументів під задане значення функції. Необхідність у цьому обумовлена, у ряді випадків, відсутністю відповідних «симетричних» фінансових функцій.
При встановленні курсору в комірку, яка містить формулу, побудовану з використанням фінансових функцій, і виконанні команди Сервис/ Подбор параметра з'являється діалогове вікно, у якому задається необхідне значення функції (рис. 3.14).
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Рис. 3.14 Рис. 3.15
Діалогове вікно Підбір па- Результат підбору пара-
раметра метра
У полі Змінюючи значення комірки вказується адреса комірки, яка містить значення одного з аргументів функції. EXCEL розв'язує обернену задачу: підбирає значення аргументу для заданого значення функції.
У випадку успішного завершення підбору параметра виводиться вікно, у якому зазначений результат — поточне значення функції для підібраного значення аргументу, нове значення аргументу функції міститься у відповідній комірці (рис. 3.15).
При натисканні кнопки ОК підібране значення аргументу зберігається в комірці аргументу; при натисканні кнопки Скасування відбувається поновлення значення аргументу. При неуспішному завершенні підбору параметра видається відповідне повідомлення про неможливість підбору аргументу.
Задача 13
Передбачений наступний порядок нарахування відсотків: в перший рік — 10 %, в два наступних роки — 20 %, в останні три роки — 25 % для облігації, випущеної на 6 років. Розрахувати номінал облігації, якщо відомо, що її майбутня вартість складає 1546,88 тис. гривень.
Розв 'язування
Для розв'язання задачі використовується підбір параметра пакета Excel.
Нехай в комірку В1 записана формула =БЗРАСПИС (В2;А1:А6), а в комірки А1:А6 введені числа 10 %, 20 %, 20 %, 25 %, 25 %, 25 %. Оскільки комірка В2 порожня, то в В1 виявиться нульове значення. Розмістивши курсор у комірку В1, вибирається в меню Excel команда
Розділ З МОДЕЛІ І МЕТОДИ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИХ РОЗРАХУНКІВ
Сервис/Подбор параметра і заповнюється діалогове вікно, як показано на рис. 3.16.
В результаті в комірці В2 з'явиться значення номіналу облігації — 500 тис. гривень.
Рис.3.16 |
Зауваження. Якщо процентна ставка змінюється з часом, то для розрахунку майбутнього значення інвестиції (єдиної
суми) після нарахування складних відсотків використовується функція БЗРАСПИС. Синтаксис цієї функції такий:
БЗРАСПИС (инвестиция; {ставкаї; ставка2;...; ставка!4!}).
Якщо використовується масив процентних ставок — {ставкаї; став-ка2;...; ставкаЫ}, то ставки необхідно вводити не у вигляді відсотків, а як числа, наприклад, {0,1; 0,15; 0,25}.
Задача 14
Очікується, що доходи від проекту на протязі наступних 4 років складуть: 50 000 тис. гривень, 100 000 тис. гривень, 300 000 тис. гривень, 200 000 тис. гривень. Визначити, якими повинні бути початкові витрати, аби забезпечити швидкість обігу 10 %.
Розв 'язуеання
Для розв'язування цієї задачі використовується апарат підбору параметра пакета Excel.
Нехай комірки А2:А5 містять значення 50 000, 100 000, 300 000, 200 000. Помістимо в комірку А1 передбачуване значення витрат — 300 000. В комірку В1 введемо функцію ВСД (А1: А5). Розмістимо курсор в комірку В1, виконаємо команду меню Excel Сервис/Подбор параметра і заповнимо діалогове вікно, як показано на рис. 3.17.
В результаті в комірці А1 одержується значення витрат з проекту: -489339.
Зауваження. Функція ВСД обчислює
внутрішню швидкість обігу інвестиції для Рис. 3.17
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
ряду періодичних виплат і надходжень змінної величини. Значення функції обчислюється за формулою:
Синтаксис функції ВСД такий: ВСД (значение, предположение).
Починаючи зі значення предположение, функція ВСД виконує циклічні обчислення, поки не одержиться результат з точністю до 0,00001 відсотка. Якщо функція ВСД не може одержати результат після 20 ітерацій, то повертається значення помилки #ЧИСЛО!.
В більшості випадків немає потреби задавати аргумент предположение для обчислень за допомогою функції ВСД. За умовчуванням аргумент предположение вважається рівним 0,1 (10 %).
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 659;