С тру кту риза ція та формалізоване подання економічної інформації
Структуру економічної інформації утворюють конкретні інформаційні сукупності, які мають певний зміст. Структура фінансово-кредитної інформації як різновиду економічної інформації така сама, як і решти її різновидів. Опрацьовується не економічна інформація взагалі, а її конкретні структурні сукупності.
Структурні побудови економічної інформації можуть бути різними, але пріоритет надається ієрархічному принципу виділення інформаційних сукупностей.
Одиницею (структурним елементом) найвищого рангу можна вважати всю інформаційну множину деякого об'єкта (галузь, регіон, підприємство, цех, фірма, установа тощо), його інформаційну базу. Така множина ділиться на структурні одиниці нижчого рангу, і так триває доти, поки не досягнуться неподільні (атомарні) одиниці. Такими в економічній інформації є реквізити. Отже, саме вони є мінімальними структурними сукупностями економічної інформації, які мають певний економічний зміст.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ/ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Будь-який об'єкт (явище, процес і т. д.) має певні особливості та характеристики, які притаманні лише йому і які виділяють його серед йому подібних. Наприклад, для виробу такими властивостями є його ціна, габаритні розміри, маса, потужність тощо. Характеристиками банківської установи є, зокрема, її статутний фонд, кількість клієнтів, послуги, які нею надаються, тощо.
Усі ці властивості відображаються за допомогою змінних величин — реквізитів, або елементарних структурних одиниць економічної інформації.
За формою реквізит є сукупністю символів — знаків чи цифр, — яка повністю відображає певні властивості об'єкта. Реквізит є логічно неподільним елементом будь-якої іншої складнішої інформаційної сукупності. Подальший поділ реквізиту на менші складові порушує його зв'язок із певною властивістю об'єкта — тією, яку він відображає.
При автоматизованому опрацюванні даних часто вживаються синоніми поняття «реквізит»: «елемент даних», «поле», «терм», «ознака», «атрибут», «змінна» і т. п. Далі здебільшого використовуються терміни «атрибут» і «змінна».
Кожний реквізит характеризується найменуванням (іменем), значенням і структурою.
Ім'я реквізиту є його однозначним означенням. При автоматизованому опрацюванні частіше використовується скорочене ім'я реквізиту — ідентифікатор. Він також однозначно визначає реквізит і, як правило, є набором знаків і символів, який має обмеження за алфавітом, довжиною тощо, що їх накладають застосовувані технічні та програмні засоби.
Крім того, аби формули та алгоритми опрацювання інформації можна було задавати чи публікувати, для реквізитів вводяться літерно-цифрові позначення, заздалегідь визначені у мові.
Значення реквізиту застосовуються для задания відповідної конкретної властивості об'єкта. Структура реквізиту — це спосіб задания його значень, який визначається довжиною, типом і форматом подання значень.
Довжина реквізиту є числом знаків, якими подається його значення. Вона може бути сталою і змінною.
Тип реквізиту визначається властивостями об'єкта, які він може відображати. Розглядаються числові, текстові та логічні типи.
Розділ 1 ФІНАНСОВО-КРЕДИТНА ІНФОРМАЦІЯ. ФІНАНСОВА ТА КРЕДИТНА СИСТЕМИ
Реквізити числового типу характеризують кількісні властивості об'єкта, які дістаються в результаті обчислень чи вимірювань, тобто значення таких реквізитів задаються в числовій формі.
Реквізити числового типу називаються реквізитами-основами, або кількісними атрибутами.
Реквізити текстового типу виражають, як правило, якісні властивості і характеризують обставини, за яких відбувається той чи інший процес або дісталися ті чи інші значення кількісних атрибутів. Вони називаються реквізигами-ознаками, або якісними атрибутами.
Реквізити логічного типу, або бульові, набувають лише двох значень: «істина» та «хибність». Вони відображають властивості об'єкта, які по суті можна поділити на дві протилежні групи.
Між структурними одиницями найвищого і найнижчого рангів існують інші структурні елементи.
Складна структурна одиниця економічної інформації, утворена з декількох реквізитів, які дають кількісну і якісну або лише якісну характеристику об'єкта чи процесу, називається повідомленням. Вона може набувати різних форм, зокрема, подаватися у вигляді показника і документа. Складна структурна одиниця економічної інформації, утворена з одного реквізит-основи та одного чи декількох якісних атрибутів, зв'язаних із ним логічно, є показником.
Показник завжди є повідомленням, але не кожне повідомлення є показником. Показник охоплює реквізит-основу і реквізити-ознаки, дає змогу характеризувати економічне явище як з кількісного, так і з якісного боку. В економіці роль показників надзвичайно велика, і їх можна вважати головними структурними одиницями економічної інформації.
Однорідні інформаційні сукупності реквізитів, об'єднані спільним змістом, утворюють інформаційний масив.
До основних елементів інформаційного масиву належать записи, під якими розуміються значення однієї позиції масиву. Записи є тими елементами масиву, якими здебільшого оперує користувач під час роботи з ним. Множина однорідних показників (документів) є відповідним інформаційним масивом.
Запис масиву характеризується переліком і послідовністю розміщення реквізитів (атрибутів), які входять до нього. Довжина запису Дорівнює сумі довжин зазначених атрибутів.
ІЗ
Зацєркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Інформаційний масив як сукупність записів характеризується також ідентифікатором. Останній присвоюється масиву при його створенні і використовується для його відшукування та роботи з ним.
Записи в масиві можуть впорядковуватися за зростанням або спаданням значень відповідних атрибутів чи їх комбінацій. Такі атрибути називаються ключовими, або «ключами впорядкування» масиву. Кожний запис у масиві визначається своїм місцем у ньому або значеннями відповідних атрибутів.
Отже, задавши ідентифікатор масиву, структуру його запису та ключові атрибути, повністю визначають масив як інформаційну одиницю.
Зауважимо, що фіксування економічної інформації у документах, на магнітних дисках, стрічках чи інших носіях також супроводжується її структуризацією. В залежності від використовуваних засобів чи принципів автоматизованого опрацювання інформації, від мов програмування, можуть створюватися та виділятися певні структурні елементи інформації, а саме: бази даних, інформаційний фонд, каталоги та словники даних, файли даних (інформаційні, програмні, текстові), матриці, таблиці тощо.
Зазначимо також, що в конкретній управлінській діяльності (планування, бухгалтерський облік і т. п.) застосовуються різні специфічні інформаційні структури, подані у відповідній формі (планові завдання, облікова, звітна документація тощо).
Із впровадженням діалогового режиму спілкування людини та комп'ютера зв'язане виникнення таких структур інформації, як меню-стовп-чики, меню-рядки, екранні таблиці, вікна тощо, які притаманні і ручному опрацюванню інформації.
Отже, залежно від мети та методів організації даних до структури-зації економічної інформації можливі різні підходи. Проте незалежно від цього аналіз і синтез економічної інформації взаємозв'язані і базуються на утворених структурних одиницях, оскільки аналізувати можна лише те, що виділяється.
При автоматизованому опрацюванні економічної інформації за допомогою ЕОМ важливого значення набуває формалізація подання економічної інформації, її структурних утворень та перетворень. Іншими словами, для використання ЕОМ необхідно формалізувати подання інформаційних структур (атрибутів, повідомлень, показників, інформаційних
Розділ 1 ФІНАНСОВО-КРЕДИТНАІНФОРШЦІЯ. ФІНАНСОВА ТА КРЕДИТНА СИСТЕМИ
масивів) та їх перетворень, тобто задати алгоритми, згідно з якими дістаються показники чи інші структурні одиниці вихідних повідомлень.
Оскільки реквізит є основним і неподільним елементом економічної інформації, то перед початком автоматизованого опрацювання даних, необхідно формалізовано подати реквізити. Це виконується здебільшого з використанням таблиць із такими графами: «Назва реквізиту», «Позначення», «Тип», «Довжина», «Кількість знаків після коми», «Ідентифікатор» тощо.
Якщо реквізитам присвоїти значення, яких вони можуть набувати, та присвоїти їм відповідні ідентифікатори, то стане можливим машинне подання інформації, її введення в ЕОМ, а отже, і її машинне опрацювання.
Будь-яка інформація, зокрема й економічна, потребує матеріалізованого подання, тобто вона має бути якось і на чомусь зафіксованою.
Розрізняють первинне і вторинне подання інформації. Записування даних, які вже пройшли первинну реєстрацію, є їх вторинним поданням.
Обчислювальна техніка, безумовно, потребує певного подання інформації, а отже, декількох етапів роботи з даними: підготовки їх для введення в ЕОМ, самого введення, фіксування та зберігання в ЕОМ, виведення результатів опрацювання.
Досі найпоширенішою є реєстрація економічної інформації на паперовій основі у формі документа (паперовий документ). Особливу роль відкрають первинні документи, в яких виконується первинна реєстрація (фіксація) інформації. Складання первинних документів — робота вельми відповідальна і трудомістка, оскільки спочатку потрібно «спіймати» й сприйняти інформацію, а потім зафіксувати її в документі на носіях.
Документ, зокрема первинний, виконує дві функції: носія інформації та юридичного акта правильності, обґрунтованості, законності виконаних дій (фінансових, виробничих і т. п.).
Зауважимо, що первинними документами можуть бути які завгодно носії інформації, причому трудомісткість їх заповнення і відповідальність за виконання відповідних дій мало залежить від форми носія. І сьогодні працівники, які заповнюють первинні документи, відповідають за їх правильне заповнення і оформлення. Скажімо, у банку під час роботи з клієнтами правильність оформлення паперового документа оператор засвідчує своїм підписом, а в разі автоматизованого
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
режиму роботи — персональним ідентифікаційним номером — електронним підписом.
Носіями інформації є технічні засоби, такі як ЕОМ і спеціалізовані технічні засоби відображення інформації. Особливо велике значення мають дисплейні засоби, роль яких дедалі зростає з використанням персональних комп'ютерів і діалогового режиму опрацювання. Якщо у великих ЕОМ на дисплеях, як правило, відображався результат опрацювання або режим роботи ЕОМ, то на дисплеях персональних комп'ютерів може відображатися повний технологічний процес розв'язування задачі, починаючи із введення первинних даних і закінчуючи видачею проміжних і результуючих даних.
Нині з'являються численні нові види носіїв і, відповідно, нові способи подання інформації. Так, у банківській справі застосовуються магнітні картки та смарт-картки. Інформація, записана на таких картках, якщо вони використовуються як електронні гаманці, має вартість у буквальному розумінні цього слова.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 884;