Цінова дискримінація третього ступеня
Дана форма цінової дискримінації є найбільш поширеною. Вона являє собою продаж товару за різними цінами групам покупців з різною еластичністю попиту. Цінова дискримінація третього ступеня запроваджується при умові можливості виділення окремих груп споживачів з різною еластичністю попиту, тобто сегментації ринку. Припустимо, на ринку чітко виділяються дві групи споживачів – з вищою еластичністю попиту (рис.10.10б) і з нижчою еластичністю (рис.10.10а). Крива галузевого попиту, яку отримують шляхом горизонтального додавання кривих попиту окремих сегментів, є ламаною лінією. В точці її перегину крива граничної виручки має розрив.
Рис.10.10. Цінова дискримінація третього ступеня
Для максимізації прибутку монополісту необхідно випускати обсяг QM, який відповідає умові MRA+B = MC. Рівність граничних витрат як на сукупному ринку, так і на окремих його сегментах передбачає встановлення різних цін для споживачів з різною еластичністю попиту. Для покупців з нижчою еластичністю пропонується вища ціна РА, для покупців з вищою – менша РВ . Сума обсягів продажу на окремих сегментах повинна відповідати обсягу QM.
Приклади ЦД – 3 :
а) різні ціни для туристів і бізнесменів на ринках авіаперевезень;
б) знижки для студентів, пенсіонерів на залізничному транспорті;
в) знижки студентам, дітям в кінотеатрах.
На практиці цінова дискримінація здійснюється також у вигляді інших форм:
- ціноутворення у пікові періоди (встановлення найвищих цін у періоди найвищого попиту). Наприклад, в багатьох країнах існують два тарифи на електроенергію – денний і нічний.
- міжчасова дискримінація (встановлення високої ціни для нетерплячих покупців, і поступове зниження ціни для інших). Наприклад, ціни на квитки на прем’єри фільмів завжди високі, а на наступні демонстрації – значно нижчі.
- запровадження двокомпонентних тарифів, за якими споживач сплачує спочатку певну суму за благо як таке, а потім додатково за кожну одиницю блага (наприклад, абонентна плата за телефон та посекундна тарифікація).
- продаж товарів в комплекті. В одному комплекті поєднуються товари із різним рівнем попиту (наприклад, комплектування основного товару і супутнього комплемента – копіювальна машина і папір).
Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 1062;