Попит на продукцію монополіста і його гранична виручка
Оскільки на монопольному ринку діє зі сторони пропозиції лише один учасник, може скластися думка, що фірма-монополіст може встановити будь-яку ціну на свою продукцію. Проте це не так, тому що важливим обмеженням для монополіста є попит на його продукцію. Одноосібна присутність на ринку монополії є причиною того, що крива попиту монополіста є одночасно кривою попиту усього ринку. На рис 10.1а зображена крива попиту монополіста, яка аналітично в оберненій формі має вигляд
.
Обернена функція (inverse Nachfragefunktion) в моделі монопольного ринку німецькою мовою іменується “Preis-Absatz-Funktion” (PAF).
Середня виручка, як і для ринку досконалої конкуренції дорівнює ціні товару і її графік співпадає із кривою попиту.
AR = TR/Q = P(Q) ·Q/Q = P(Q)
Гранична виручка, на відміну від ринку досконалої конкуренції, завжди менша, ніж ціна товару і її графік проходить нижче кривої попиту.
Рис. 10.1. Криві попиту, середньої, граничної виручки монополіста
Довести попереднє твердження можна продиференціювавши функцію загальної виручки.
Оскільки крива попиту монополіста є спадною, то < 0, а отже гранична виручка завжди буде меншою за ціну.
Якщо функція попиту є лінійною, то можна визначити особливість розміщення лінії MR відносно кривої попиту.
= ((a-bQ)Q)´= (aQ-bQ2)´ = a-2bQ
Як бачимо, гранична виручка є також лінійною функцією, проте її нахил в два рази більший від нахилу кривої попиту. Крива MR пересікає вісь ординат в тій же точці, що і крива попиту, а вісь абсцис в точці, яка є серединою відрізка, кінцями якого є початок системи координат і точка перетину кривої попиту горизонтальної осі.
Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 1523;