На національному рівні
Тут також відбуваються істотні зміни. Сторону роботодавців традиційно і тривалий час за тотальної державної власності на засоби виробництва репрезентував уряд як вищий орган виконавчої влади держави. Представництво роботодавців недержавних форм власності формувалось поступово, дещо відстаючи від перетворень у відносинах власності на засоби виробництва. Якщо не вдаватись до оцінки повноти повноважень від первинного роботодавця, то представництво сторони роботодавців на національному рівні можна викласти так. Найбільшим представником роботодавців залишається держава в особі уряду. Роботодавців репрезентують також Український союз промисловців і підприємців (підприємства державні й приватні та змішаної форми власності), Спілка орендарів і підприємців України (нині переважно підприємства недержавних форм власності) і ще 3—4 менших об'єднань роботодавців. Генеральну угоду на 1997-1998 рр. з боку власників підписали всі три суб'єкти.
Представництво працівників реалізують понад тридцять профспілкових об'єднань, галузевих і фахових профспілок, що офіційно діють автономно, однак об'єднуючись для ведення переговорів з власниками та укладення Генеральної угоди, проведення консультацій з найважливіших соціально-трудових питань чи обговорення законопроектів, інших рішень соціально-економічного спрямування. Чинну нині Генеральну угоду в 1997 р. підписали 12 об'єднань, що репрезентують більшість найманих працівників. Водночас у держави в особі уряду є низка додаткових функцій через його специфічні обов'язки і права. За Конституцією, своїм основним обов'язком держава має забезпечення прав людини, у тому числі соціально-економічних. Уряд, як вищий орган виконавчої влади, повинен приймати нормативні акти. Він володіє правом законодавчої ініціативи. Усе це зобов'язує Кабінет Міністрів бути третьою стороною у соціальному партнерстві на національному рівні.
Соціально-трудові відносини важливо розподілити за рівнями їх регулювання, оскільки саме тоді вони набувають конкретного наповнення і змістовного викладення. Кожний рівень має своїх суб'єктів відповідно до наявних у них первинних чи делегованих повноважень.
За рівнями регулювання соціально-трудові відносини можна розподілити так.
Національний:
а) державне — через акти законодавства;
б) договірне — через Генеральну угоду і рішення органів соціального партнерства.
Галузевий:
а) державне — через акти центральних органів виконавчої влади;
б) договірне — через галузеві колективні угоди і рішення галузевих органів соціального партнерства.
Територіальний:
а) державно-комунальне — через рішення органів виконавчої влади й місцевого самоврядування;
б) договірне — через регіональні угоди і рішення територіальних органів соціального партнерства.
Виробничий:
а) адміністративне — через рішення власників і уповноважених ними органів;
б) договірне — через колективний договір, консультації, переговори, індивідуальний трудовий договір.
Цей розподіл дещо умовний, тому що на регіональному рівні, наприклад, можлива диференціація як суб'єктів відносин, так і проблем, котрі вирішуються. Нині партнерами вирішується чимало проблем, масштаб яких виходить за межі області чи району як адміністративно-територіальної одиниці.
Це характерно для процесів, якими супроводжується закриття вугільних шахт, реструктуризація великих виробничих комплексів, загострення проблеми безробіття в районі Карпат, ліквідація наслідків Чорнобильської катастрофи тощо.
Оскільки регіональний розподіл в Україні законодавче не визначений, такі проблеми вирішуватимуться поєднанням зусиль об'єднань профспілок, роботодавців і органів влади кількох областей або районів.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 663;