ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 25.
ПЕРЕВІРКА ЗАКОНУ ОМА ДЛЯ ПОСТІЙНОГО СТРУМУ
ТА ВИМІРЮВАННЯ ОПОРУ МЕТОДОМ АМПЕРМЕТРА І ВОЛЬТМЕТРА.
Прилади і матеріали:Випрямляч змінного струму.
Вольтметр для вимірювання напруги постійного струму. Амперметр для вимірювання постійного струму.
Реостат повзунковий (2 шт.).
Вимикач і з’єднувальні провідники.
Теоретична частина
Напрямлений рух електричних зарядів називають електричним струмом.
За природою електричний струм можна розділити на два види.
Струм провідності, зумовлений напрямленим переміщенням мікроскопічних заряджених частинок, що є структурними елементами речовини, в якій вони рухаються. Залежно від того, які заряджені частинки дають струм, провідність може бути електронною (в металах), іонною (в електролітах і газах) і змішаною (в газах).
Конвекційний струм, або струм перенесення, зумовлений рухом заряджених тіл або елементарних частинок, які не є структурними елементами середовищ, в яких вони рухаються. Прикладами струму перенесення можуть бути: потік електронів у вакуумі, перенесення зарядів водяною парою, пиловим потоком, рухомими тілами. Зокрема, як конвекційний струм можна розглядати орбітальний рух Землі, яка заряджена негативно.
Електричний струм може створюватися рухом тільки позитивних або тільки негативних зарядів, або одночасним рухом зарядів обох знаків. Перенесення негативного заряду в одному напрямку еквівалентне перенесенню позитивного заряду в протилежному напрямку.
За напрямок електричного струму умовно взято напрямок руху позитивно заряджених частинок, хоча, наприклад, у металевих провідниках електричний струм створюється рухом електронів у протилежному напрямку.
В основі даної лабораторної роботи лежить закон Ома для ділянки кола, що аналітично виражається так:
(1)
де І– сила струму, U – напруга на ділянці кола, R – опір провідників.
Рівняння (1) показує, що при фіксованому значенні опору існує лінійна залежність між силою струму І та напругою U, що графічно зображується прямою лінією (рис. 1) і складає суть першої частини даної роботи: за одержаними даними вимірювань сил струмів і напруг при фіксованому опорі R даної ділянки, показати пропорціональну залежність сили струму І від напруги U.
Друга частина роботи полягає в наступному. Розв’язуючи рівняння (1) відносно R:
(2)
визначаємо значення опору для кожного досліду і знаходимо абсолютну похибку , де
(3)
де і - абсолютні похибки вимірювань вольтметра і амперметра, які визначаються за співвідношеннями:
(4)
де - приведена похибка, яка визначається класом точності приладу, і - граничні значення вимірюваних величин, тобто їх найбільші значення, які можуть бути виміряні даним приладом при даній межі вимірювання.
Дата добавления: 2016-05-16; просмотров: 541;