ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №34
ВИЗНАЧЕННЯ ІНДУКТИВНОСТІ КОТУШКИ ЗА ДОПОМОГОЮ ВОЛЬТМЕТРА І АМПЕРМЕТРА.
Прилади: Автотрансформатор, амперметр, вольтметр, реостат, котушка індуктивності, залізне осердя, з’єднувальні провідники.
Теоретична частина
Перед тим як приступити до виконання даної лабораторної роботи необхідно дослідити теоретичний матеріал по рекомендованій літературі.
Якщо в котушці змінюється сила струму, то в ній виникає електрорушійна сила самоіндукції, яка протидіє цій зміні. Е. р. с. самоіндукції пропорційна зміні сили струму за одиницю часу:
Коефіцієнт пропорційності L – називається коефіцієнтом індукційності і залежить від форми провідника і магнітної проникність.
Індуктивність соленоїда, тобто котушки визначається за формулою:
де: μо – магнітна стала, яка в системі СІ = Гн/м
μ– магнітна проникність сердечника
N – число витків соленоїда
l – довжина соленоїда
S – площа його поперечного перерізу
Магнітна проникність характеризує магнітні властивості середовища, його здатність намагнічуватись під впливом зовнішнього магнітного поля.
У випадку вакууму μ= 1, у діамагнетиків μ 1, а у парамагнетиків μ 1.
Взагалі кажучи, у діамагнітних і парамагнітних ( за виключенням феромагнетиків ) речовин магнітна проникливість мало відрізняється від одиниці.
У феромагнетиків, якими ми будемо користуватися в даній роботі, магнітна проникність не є величина стала, вона залежить від напруженості намагнічуючого поля.
Індуктивність електричного кола можна виміряти різними методами: містковим методом заміщення і методом вольтметра – амперметра. В даній роботі використовуємо останній метод.
По даній роботі для визначення невідомої індуктивності необхідно знати покази вольтметра і амперметра, ввімкнутих у коло, індуктивність якого ми хочемо визначити. Величина струму в колі з послідовно з’єднаним активним опором R, індуктивним і ємнісним Хс знаходимо по закону Ома для змінного струму, який для ефективних значень величин струму і напруги може бути записаний так:
(3)
Якщо в колі відсутній ємнісний опір Хс=0, то формула прийме вигляд:
(4)
Відомо, що , а і при = 50 Гц, рад/с.
Підставивши у формулу (4) значення одержимо
(5)
Розв’язавши (5) відносно L, одержимо
(6)
Аналіз формули ( 6 ) дає нам слідуюче: якщо відомий активний опір котушки індуктивності R, напруга U і величина струму в ній а також відома частота струму, що живить котушку , то індуктивність дуже легко знайти.
Підставивши в формулу ( 6 ) U – в вольтах, R – в омах, І – в амперах, - в герцах, індуктивність одержимо в генрі.
Дата добавления: 2016-05-16; просмотров: 1227;