Договірна практика роботи з зовнішньоторговельними посередниками
За своєю структурою і змістом угоди з посередниками близькі до контрактів купівлі-продажу. Посередницька чи агентська угода містить визначення сторін.
Предмет угоди. Предмет угоди може виглядати в такий спосіб: «Посередник зобов'язується за дорученнями продавця сприяти йому в збуті (закупівлі) на договірній території товарів, що входять у погоджену сторонами номенклатуру, а принципал зобов'язаний виплачувати винагороду». Далі в залежності від конкретних доручень фіксуються взаємні зобов'язання сторін.
Територія і товарна номенклатура. При збуті товарів продавці можуть використовувати багато посередників, визначивши кожному з них територію, на якій вони можуть займатися продажем товарів. Межі цієї території вказуються в договорі, а територія називається договірною.
Продавці широкої номенклатури товарів часто зацікавлені в тому, щоб спеціалізувати посередників на збуті більш вузького переліку продукції і послуг. Даний перелік також подається в договорі. Якщо в посередницькій угоді немає обмежень договірної території і номенклатури, посередник має право за дорученнями клієнта збувати всю номенклатуру товарів продавця в усі регіони.
Положення посередників на ринку. Продавець може визначати положення посередника на ринку. Розглянемо три поєднання прав та обов'язків продавців і посередників, що найчастіше трапляються і визначають положення останніх на ринку.
1. Посередник з невинятковим правом. Його положення характеризується таким поєднанням прав і обов'язків:
· посередник має право збувати товари за дорученнями продавця на договірній території;
· продавець має право збувати товар через цього посередника, а також залучати інших чи посередників самостійно збувати товар на договірній території.
2. Посередник з винятковим (монопольним) правом продажу. Його положення характеризується тим, що продавець не має права самостійно чи через інших посередників збувати на договірній території товар, що входить у номенклатуру товарів посередника.
3. Посередник з переважним правом продажу (правом першої руки). Продавець зобов'язаний у першу чергу запропонувати товар посереднику з переважним правом продажу, а у випадку його відмови збути товар на запропонованих умовах він може запропонувати той самий товар іншому посереднику чи безпосередньо покупцю на умовах не кращих, ніж були запропоновані посереднику з переважним правом продажу.
Дата добавления: 2016-02-16; просмотров: 622;