Суть та економічне значення лізингових операцій
Закономірністю розвитку зовнішньоекономічної діяльності на сучасному етапі стало існування різнобічних форм проведення орендних операцій. Однією з найбільш поширених є проведення лізингових операцій.
Еволюція лізингових операцій свідчить, що лізингові угоди укладалися ще задовго до нової ери в стародавній державі Шумер (місто Ур), коли в оперативний лізинг здавали сільськогосподарських тварин і знаряддя праці. Інші стародавні цивілізації греків, римлян і єгиптян вважали оренду привабливим, доступним, а іноді єдиним способом придбання обладнання, землі і сільськогосподарських тварин. У Середньовіччі у Венеції в лізинг володарям торговельних кораблів здавали дуже дорогі на ті часи якорі, які по закінченні рейдів повертались їх власникам, а хрестоносці, наприклад, у Сьомому Хрестовому поході орендували військові спорядження.
Аристотель (IV ст. до н.е.) в трактаті «Риторика» відзначав: «Багатство заключається у використанні, а не в праві володіння». Іншими словами, для того щоб отримати доход, власнику не обов'язково володіти майном, а достатньо лише мати право користування на нього і в результаті ефективного використання отримувати доход.
Вважають, що саме слово «лізинг» увійшло в лексикон в останній чверті XIX ст., коли в 1877 р. телефонна компанія «BELL», захищаючи монопольне право на винахід, прийняла рішення не продавати свої телефонні апарати, а надавати їх у тимчасове користування. Імпульсом для розвитку теперішньої лізингової мережі в світі стало створення першого лізингового товариства. Його заснувала в Сан-Франциско 1952 р. американська компанія «United States Leasing Corporation», яка в 1959 р. відкрила свої філії в Англії та Канаді.
На сьогодні єдиного міжнародного поняття «лізинг» (від англ. «to leaus», що означає «брати в оренду», «наймати») не існує. Це обумовлено як складним змістом, що відображає даний термін, так і відмінностями в законодавстві, системі звітності та оподаткування в різних країнах.
У практиці України регулювання лізингових відносин здійснюється Законом України «Про лізинг», в якому зазначається, що лізинг — це господарча операція, за якою суб'єкт підприємницької діяльності (лізингодавець) передає матеріальні цінності іншому суб'єктові підприємницької діяльності (лізингоодержувачеві) в користування за плату для підприємницької діяльності.
У більшості випадків лізинг трактується як довготермінова оренда машин, обладнання, транспортних засобів і споруд виробничого призначення.
Лізинг також можна розглядати як особливий вид інвестиційної діяльності.
З економічної точки зору лізинг — це комплекс майнових відносин, що виникають у процесі надання обладнання в тимчасове користування після його придбання і подальшої передачі в довготермінове користування.
Якщо розглядати лізинг як передачу господарського майна в тимчасове користування на умовах терміновості, зворотності, платності, то можна сказати, що лізинг — це товарний кредит в основні фонди. Але в той же час між ними існують певні відмінності, які можна прокоментувати таким чином (табл. 13.1).
Таблиця 13.1 Порівняльна характеристика кредитного та лізингового механізмів
Кредит | Лізинг |
Фінансові кошти направляються на будь-яку підприємницьку діяльність. | Фінансові кошти направляються на активізацію виробничої діяльності, передусім на її розвиток і модернізацію. |
Право користування, так як і право володіння одночасно передаються на товар, але враховуючи те, що проплата даного товару відстрочена. | Право користування майном відділяється від права володіння ним. Лізингодавець зберігає право володіння на об'єкт оренди, тоді як право користування переходить до лізингоотримувача. |
Кредитна угода обумовлена актом купівлі-продажу і існує тільки тому, що відбулась торгова угода. | Лізині не завжди розпочинається з купівлі майна, так як лізингова компанія на момент укладання угоди може мати в наявності необхідне майно, і не завжди завершується продажем майна користувачеві, якщо лізингова угода мас оперативний характер. |
Надається в товарній, а погашається в грошовій формі. | Кредит, який надається в товарній формі, може погашатись як у попередній матеріально-речовій формі, так і компенсуватись зустрічними послугами, а також продукцією, що виготовляється наданому обладнанні. |
Вимагається стовідсоткова гарантія повернення кредиту і виплати відсотків за користування ним. | Розмір гарантії знижується на вартість обладнання, що надається в лізинг, яке само є гарантом лізингової угоди. |
Комерційний кредит — це частіше короткотерміновий контракт. | Лізинг — в основному довготерміновий і середньотерміновий контракти. |
Дата добавления: 2016-02-16; просмотров: 1325;