Чинники, що впливають на собівартість перевезень
Для визначення впливу на експлуатаційні витрати обсягу перевезень, нової техніки, впровадження прогресивних технологій, зміни об'ємних і якісних характеристик експлуатаційний роботи, а також для вдосконалення системи планування та аналізу витрат, оцінки резервів зниження собівартості перевезень необхідно вивчати залежність експлуатаційних витрат від умов і характеру роботи залізниць.
Різноманітність факторів, що впливають на витрати і собівартість перевезень, їх взаємозв'язок між собою роблять складним процес вивчення закономірності і залежності витрат від обсягу та умов роботи залізниць. Для вирішення цього завдання застосовується системний підхід, що дозволяє комплексно вивчати і оцінювати взаємозв'язок різних факторів.
Величина експлуатаційних витрат залізниць безпосередньо залежить від обсягу та характеру перевезень, умов роботи залізниць, від якісних показників роботи рухомого складу, ступеня досконалості техніки і технології виробництва, від форм і методів управління всіма видами діяльності підприємства.
Із загальної кількості факторів, що впливають на витрати, можна виділити:
а) нацональногосподарські (зовнішні);
б) внутрішньогалузеві, що залежать від характеру, умов, організації та якості роботи залізниць.
Національногосподарські чинники залежать від загального економічного становища країни та добробуту населення. До них відносять:
- Розміри виробництва і споживання продукції різних галузей господарства країни;
- Розвиток і розміщення продуктивних сил, транспортної мережі;
- Чисельність та зайнятість населення;
- Розміщення виробництва матеріальних ресурсів, споживаних залізничним транспортом;
- Рівень цін на матеріали, паливо, електроенергію;
- Розвиток економічних зв'язків регіонів;
- Рівень витрат на соціальні потреби, охорону навколишнього середовища та ін.
Ці фактори впливають на розмір і структуру обсягу перевезень, їх нерівномірність, на дальність перевезень вантажів і пасажирів, структуру витрат за елементами витрат. В цілому ця група факторів впливає і на розмір інвестицій в розвиток матеріально-технічної бази залізниць, оновлення основних фондів і тим самим визначає ступінь їх взаємозв'язку з другою групою факторів.
До групи внутрішньогалузевих входять фактори, що характеризують ступінь технічного оснащення і технології робіт, впровадження нової техніки, механізації та автоматизації, потужність верхньої будови колії і складність його профілю, пристроїв СЦБ та зв'язку, типи рухомого складу і т.ін. Ці фактори впливають на експлуатаційні витрати і собівартості не безпосередньо через обсяг перевезень, а через розміри кількісних і якісних показників експлуатаційної роботи залізниць.
До внутрішньогалузевим також відносять фактори, що характеризують стан і якість кадрової політики, організацію та форми управління галуззю: систему організації та мотивації праці; чисельність контингенту, його кваліфікацію; технічно обгрунтовані норми виробітку; форму оплати праці та матеріального заохочення. Вплив цієї групи факторів проявляється у зростанні продуктивності праці, зниженні витрат по фонду оплати праці, поліпшення матеріального та соціального становища працівників.
Фактори, що формують величину витрат, можуть бути згруповані також і за ознакою їх впливу на окремі елементи витрат.
На видатки по заробітній платі впливають рівень і темпи зростання продуктивності праці, фонд робочого часу і його використання, обсяг і структура перевезень, протяг мережі залізниць і її технічна характеристика, структура управління, експлуатаційний контингент і ступінь кваліфікації працівників, рівень тарифних ставок заробітної плати, система оплати праці, величина нарахувань на фонд оплати праці.
Витрати за матеріалами, палива й електроенергії залежать від обсягу і структури перевезень; технічного оснащення і протяжності доріг; структури управління; обсягу та структури потреби в окремих видах ресурсів і рівня цін на них; умов тривалості зберігання та регулярності поставок.
На амортизаційні відрахування впливають розмір і структура основних засобів, їх вартість, терміни служби, інтенсивність їх використання, ступінь морального та фізичного зносу, розміри оновлення та вибуття, рівень цін, методи нарахування амортизації і вдосконалення амортизаційної політики.
При оцінці впливу різних чинників на собівартість перевезень необхідно враховувати, що вони взаємодіють між собою. Існує кореляційна залежність між обсягом перевезень і розмірами роботи, технічною оснащеністю і рівнем якісних показників використання рухомого складу і т.д. У зв'язку з цим необхідний комплексний підхід до оцінки впливу окремих факторів на витрати залізниць.
Актуальною і гострою економічною проблемою в умовах обмежених ін-вестиционного ресурсів і високого ступеня зносу основних засобів залізниць є вивчення зв'язку експлуатаційних витрат з основними фондами залізниць, ступеня їх взаємного впливу на окремі статті витрат та основних засобів, особливо по активній групи основних фондів.
Одним з найважливіших факторів, що впливають на експлуатаційні витрати залізниць і собівартість перевезень, є обсяг перевезень. При збільшенні обсягу перевезень та введення більш досконалої техніки створюються сприятливі умови для поліпшення якості роботи, зростання продуктивності праці, інтенсивності використання нової техніки, застосування більш прогресивних методів експлуатації. Тому витрати залізниць при зростанні обсягу перевезень збільшуються більш повільними темпами, а питома їх величина на одиницю роботи (собівартість перевезень) зменшується.
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 1612;