Визначення собівартості перевезень окремих родів вантажу
Собівартість перевезень окремих родів вантажів різна і коливається в широких межах. Максимальна собівартість вище мінімальної приблизно в 8 — 10 разів. Величина собівартості перевезень за родами вантажів визначається такими факторами, як відмінності технічних норм завантаження вагонів, дальність перевезення, середня маса вантажної відправки, масовість і обсяг партій вантажів, що перевозяться, які впливають на рівень маршрутизації перевезень, маса тари і відсоток порожнього пробігу вагонів, що використовуються під перевезення, середньодобові пробіги вагонів, ціна вагонів, ціна їх ремонтів, рівень спеціалізації вагонів (універсальні, спеціалізовані, для перевезення негабаритних вантажів і т. д.), особливості організації перевезень, різні витрати маневрової роботи на одиницю перевезень по родах вантажів і т. п. Крім того, впливають фактори, обумовлені спеціальними вимогами до перевезення окремих видів вантажів, наприклад, висока швидкість перевезення, необхідність використання спеціальних засобів, що знижують корисну навантаження вагонів і т. п.
Найбільший вплив з перерахованих факторів впливає на собівартість перевезень навантаження на вагон. Від неї залежить реквізит для перевезення парк вагонів і локомотивів, а при обмеження маси поїзда довжиною приймально-відправних колій — маса поїзда брутто, що впливає на величину змінних і умовно-постійних витрат. Навантаження впливає на питомий опір руху вагонів, а через нього — на енергетичні витрати, витрати по ремонту колії і рухомого складу. Навантаження за родами вантажів коливається від 10 т на вагон для меблів та інших легковагих вантажів до 62 т на вагон для великовагових вантажів, наприклад вугілля, руди і т. д.
Рід вантажу впливає на масу вантажної відправки та пов'язані з нею витрати з оформлення перевезень, на час простою вагона під вантажними операціями у розрахунку на одиницю перевезень.
Значно змінюється за родами вантажів середня дальність перевезень. В залежності від дальності перевезень змінюється частка перевезень вантажів у поїздах різних категорій з різними техніко-економічними показниками і собівартістю перевезень. Дальність впливає також на витрати по маневровій роботі в розрахунку на одиницю перевезень.
На собівартість перевезень значно впливають якісні особливості перевезених вантажів (смерзаемость, в'язкість, запилювання тощо). Наприклад, смерзаемость вантажів призводить не тільки до збільшення часу простою вагонів під вантажними операціями та відповідного зростання витрат, але і до виникнення додаткових витрат по прогріванню вагонів; запилювання збільшує енергетичні витрати, а також витрати з поточного утримання і ремонту колії та рухомого складу, причому, не тільки при перевезенні пилять вантажів.
Від роду вантажу залежить в значній мірі його збереження. Наприклад, видування частини вугілля при перевезенні збільшує народногосподарські витрати, експлуатаційні витрати, пов'язані з очищенням шляху і рухомого складу. При цьому вартість самих втрачених вантажів не включається в собівартість залізничних перевезень.
Родом перевезених вантажів і типом використовуваних для перевезення вагонів визначається можливість механізації та автоматизації вантажно-розвантажувальних робіт. У собівартість залізничних перевезень витрати по цих роботах не включаються, проте від рівня їх механізації і автоматизації залежить час простою вагонів під вантажними операціями і пов'язані з ним витрати.
Собівартість перевезень за родами вантажів залежить від типу і конструкції вагонів, в яких вони перевозяться, так як для різних типів вагонів витрати з технічного обслуговування, ремонту і амортизації розрізняються. Для окремих типів вагонів характерні відмінності у їх використанні при експлуатації. Так, для піввагона характерні більш високі технічна норма завантаження вагона і середньодобовий пробіг, більш низький відсоток порожнього пробігу, що пояснюється їх універсальністю. Від типу вагонів також залежить маса тари, довжина вагона. При обмеження маси поїзда довжиною приймально-відправних шляхів відмінності в довжині вагонів призводять до відмінностей ваги поїзда брутто. Вище зазначене призводить до відмінностей в собівартості перевезень вантажів, що перевозяться у вагонах різних типів.
Собівартість перевезень залежить також від категорії поїздів, що використовуються для перевезення, їх маси, швидкості руху та ряду інших умов.
Собівартість перевезень за родами вантажів необхідна для вирішення ряду техніко-економічних задач залізничного транспорту, так і народногосподарських. В першу чергу, це відноситься до використання собівартості перевезень за родами вантажів для встановлення рівня тарифів, що впливає як на економічне становище залізничного транспорту, так і на інші галузі економіки і народне господарство в цілому.
Собівартість перевезень по окремих родах вантажів можна визначити наступними методами: з виділенням витрат дороги або мережі залізниць витрат, що припадають на перевезення окремих родів вантажів; використанням спеціальних розрахункових методів обчислення собівартості перевезень за окремими родами вантажів. Перший спосіб надзвичайно складний, трудомісткий і не дає помітних переваг порівняно з другим. Тому практично собівартість перевезень за родами вантажів визначають розрахунковими методами: витратних ставок і наближеними методами розрахунку.
Використання методу витратних ставок дає змогу досить повно врахувати вплив великої кількості факторів на відмінності собівартості перевезень за родами вантажів. У методиці, розробленої для розрахунку собівартості перевезень за родами вантажів, калькуляційні вимірники «вагоно-години» і «маневрові локомотиво-години» передбачається визначати з підрозділом по елементам обороту вагона. Вимірювача «вагоно-години розраховується за елементами: вагоно-години в русі, вагоно-години простою під вантажними операціями, вагоно-години простою під технічними операціями без переробки і вагоно-години простою під технічними операціями з переробкою. Вимірювач «маневрові локомотиво-години розраховується на виконання початкової і кінцевої операцій і виконання маневрової роботи на технічних станціях на шляху прямування.
Такий порядок розрахунку витрат вимірників дозволяє найбільш точно визначити вплив на собівартість перевезень особливостей перевезення окремих родів вантажів, наприклад, дальності перевезення, технічної норми завантаження вагона та ін.
У тих випадках, коли не потрібно високої точності розрахунків, можна використовувати наближені методи розрахунку собівартості, що передбачають застосування скороченого кількості вимірювачів. Один з таких способів знаходження собівартості перевезень за родами вантажів заснований на допущенні про те, що собівартість перевезень різних видів вантажів в розрахунку на 10 т•км брутто однакова. Розрахунок собівартості перевезень окремих видів вантажів цим способом виконується в наступній послідовності:
- розраховують середню собівартість 10 т•км брутто у вантажних перевезеннях;
- визначають коефіцієнт брутто (відношення вантажообігу брутто до вантажообігу нетто) для даного роду вантажу;
- розраховують собівартість 10 т•км нетто конкретного роду вантажу множенням середньої собівартості 10 т•км брутто на коефіцієнт брутто відповідного вантажу.
Точність розрахунку собівартості перевезень вантажів цим способом поступається точності розрахунку методом витратних ставок, так як враховується вплив на собівартість перевезень окремих видів вантажів тільки трьох факторів: навантаження, маси тари і відсотка порожнього пробігу вагонів. Крім того, фактично собівартість перевезень окремих видів вантажів у розрахунку на 10 т•км брутто розрізняється.
При визначенні собівартості перевезень окремих родів вантажів можна використовувати наближений метод розрахунку, що дозволяє врахувати вплив навантаження і відсотка порожнього пробігу вагонів на витрати по поточному деповскому ремонту, амортизації, технічного обслуговування вагонів, підготовки вагонів до перевезення, оформлення перевезення вантажів. Розрахунки собівартості 10 т•км конкретного роду вантажу за цим способом проводять за формулою:
де Сгр — собівартість 10 т•км в частині змінних витрат за всіма родами вантажів; a1 — частка змінних витрат, пов'язана з калькуляційними вимірниками «вагоно - кілометри», «вагоно-години», «кількість вантажних відправлень»; a2 — частка змінних витрат, пов'язана з калькуляційними вимірниками «локомотиво-кілометри», «локомотиво-години», «бригадо-години локомотивних бригад», «тонно-кілометри брутто вагонів і локомотивів», «маневрові локомотиво-години, «витрата умовного палива або електричної енергії»; Ргр — навантаження робочого вагона для всіх родів вантажів; Р1 — то ж за конкретним родом вантажу; ΣPlбр.гр — «тонно-кілометри брутто» всіх родів вантажів; ΣPlбр — то ж за конкретним родом вантажу; Су.п — собівартість 10 т•км в частині умовно-постійних витрат.
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 1013;