Влив дальності на собівартість вантажних перевезень
Розподіл витрат залізничного транспорту за операціями перевізного процесу дає змогу встановити залежність собівартості перевезень і експлуатаційних витрат від дальності перевезень, що використовується при встановленні рівня тарифів, визначенні сфер застосування різних видів транспорту.
Витрати по початкової і кінцевої операціями здійснюються один раз за перевізний цикл і від дальності перевезень не залежать. Тому собівартість перевезень в частині цих витрат змінюється обернено пропорційно дальності перевезень. Витрати на переформовування поїздів на шляху прямування змінюються в залежності від дальності перевезень, але не прямо пропорційно дальності перевезень, а уповільнено, так як із збільшенням дальності перевезень знижується частка перевезень, виконуваних збірними поїздами. Собівартість перевезень в збірних поїздах значно вище середньої, що пояснюється особливостями організації їх роботи. У зв'язку з цим витрати по движенческой операції в цілому зі збільшенням дальності перевезень також зростають уповільнено. У тих випадках, коли перевезення виконується в одній категорії поїзда приблизно в однакових на всьому шляху прямування умовах, витрати по движенческой операції змінюються майже пропорційно дальності перевезень. Якщо ж в початковій і кінцевій стадіях перевезення виконується збірними поїздами, витрати по движенческой операції в цілому змінюються непропорційно дальності перевезень.
Загальна величина експлуатаційних витрат при збільшенні дальності перевезень зростає більш повільно, ніж відстань перевезень, а повна собівартість перевезень при цьому знижується.
Залежність собівартості перевезень від дальності в поїздах однієї категорії має вигляд:
де Ен.к — витрати по початкової і кінцевої операціями; l — середня дальність перевезень, км; Спер— собівартість 10 т•км в частині витрат на пересування, формування і переформування поїздів на шляху прямування.
При перевезеннях вантажів прямими маршрутними поїздами собівартість перевезень значно знижується при збільшенні дальності перевезень за рахунок зниження частки витрат за початковою і кінцевою операціями, а також по формуванню маршрутних поїздів.
При перевезенні вантажів у поїздах різних категорій на повну собівартість перевезень впливають частки пробігу вантажів у поїздах різних категорій. У цьому випадку залежність собівартості перевезень від дальності має вигляд:
де Ен.к — витрати по початкової і кінцевої операціями; l — середня дальність перевезень; lуч і lсб — дальність перевезення відповідно до дільничних і збірних поїздів, км; Суч і Ссб — собівартість 10 т⋅км при перевезеннях відповідно до дільничних і збірних поїздах.
Темпи зниження собівартості при збільшенні дальності перевезень у поїздах різних категорій неоднакові, що пояснюється, в основному, відмінностями питомих ваг витрат за операціями перевізного процесу при перевезеннях вантажів у різних категоріях поїздів. При рівній дальності перевезень вантажів найбільша частка витрат за початковою і кінцевою операцій припадає на собівартість перевезень у дільничних поїздах. Темпи зниження собівартості перевезень по мірі зростання їх дальності вище для перевезень з більшою часткою витрат за початковою і кінцевою операціями.
Рівень витрат по початкової і кінцевої операціями залежить від ряду факторів: організації вантажної і комерційної роботи, характеру і ступеня механізації і автоматизації вантажної роботи, виду відправлень, типу вагонів, виду тяги маневрових локомотивів та ін.
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 712;