Калькуляція собівартості вантажних перевезень за операціями перевізного процесу

Витрати залізниць з вантажних перевезень підрозділяють за операціями перевізного процесу - початково-кінцеві; формування-розформування і пересування поїздів. Для визначення впливу дальності перевезень на собівартість перевезень, при формуванні рівня тарифів та розрахункових цін, визначення собівартості по ділянках і напрямах і за категоріями поїздів і вирішення інших завдань витрати розподіляють (більше наближено) на дві операції - початково-кінцеві і пересування. Витрати за первісним формуванню поїздів і розформуванню їх на станціях прибуття вантажів відносять до початково-кінцевим операціями; витрати з переформування складів на шляху прямування - до операції пересування поїздів.

Для визначення витрат, пов'язаних з кожною операцією, загальну суму витрат з вантажних перевезень розподіляють по цих операціях перевізного процесу.

На великих вантажних, сортувальних і дільничних станціях початкова операція починається з моменту руху порожніх вагонів зі станційних колій (з приймально, сортувальних, запасних та шляхів вивантаження) на шляху навантаження і закінчується подачею вагонів на шляху формування складу або причепленням вагона до поїзда.

Кінцева операція на цих станціях починається з моменту руху навантаженого вагона з приймально або сортувальних колій на шляху вивантаження, а закінчується - подачею вагона під навантаження на тій же станції (при здвоєних операціях) або на шляху формування поїздів.

На проміжних станціях початкова операція включає роботи з вагонами від початку маневрів по відчеплення порожнього вагона від поїзда до закінчення маневрів по причепленні до поїзда навантаженого вагона.

З початково-кінцевими операціями пов'язані:

витрати по роботі з вантажами і вагонами на станціях навантаження і вивантаження (по прийому до відправлення та видачі вантажів; підготовці вагонів і контейнерів до перевезення; утриманню вагонів і вагових приладів; промиванні критих та ізотермічних вагонів; пристосуванню вантажних вагонів для спеціальних перевезень);

частину витрат з маневрової роботи на станціях, а також з приймання і відправлення поїздів;

витрати по роботі маневрових локомотивів;

з ремонту та амортизації вантажних вагонів за час перебування їх під початковими і кінцевими операціями;

витрати з утримання, одиночної зміні матеріалів верхньої будови колії та амортизації вантажно-розвантажувальних шляхів;

утримання будинків, споруд, обладнання та інвентарю для вантажних операцій;

витрати, пов'язані з простоєм і виконанням маневрової роботи поїзними локомотивами по причепленні і відчеплення вагонів на проміжних станціях;

частина витрат з утримання та амортизації пристроїв СЦБ та зв'язку, утримання апарату управління та інших статей з урахуванням витрат по формуванню і розформуванню составів на станціях навантаження і вивантаження вантажів.

Операція пересування на великих вантажних, сортувальних і дільничних станціях починається з подачі вагона на приймально шляху і закінчується на наступній станції прибиранням вагонів з цих шляхів. Крім того, до операції пересування відносять частину операцій з формування та розформування поїздів на шляху прямування: з моменту подачі на шляху формування і до подачі на приймально шляху; з моменту прибирання з приймально шляхів до початку подачі під навантаження, вивантаження.

На проміжних станціях операція пересування починається з моменту закінчення маневрів поїзними локомотивами і закінчується моментом початку маневрів на наступній станції.

З операцією пересування пов'язана велика група витрат галузевих господарств:

основна група витрат господарства локомотивного, вагонного, колії, електрифікації та електропостачання, СЦБ і зв'язку;

частину витрат господарства вантажної і комерційної роботи - з перевірки правильності навантаження і кріплення вантажів в проходять поїздах;

частину витрат господарства перевезень - по маневровій роботі на станціях по шляху прямування поїзда, з приймання і відправлення поїздів;

велика група витрат вагонного господарства - за поточним, деповському, капітального ремонтів вантажних вагонів і їх амортизації;

витрати з поточного утримання і ремонту виробничих будівель і споруд галузевих господарств, крім господарства вантажної і комерційної роботи;

частина витрат з утримання апарату управління.

Витрати, віднесені на вантажні перевезення, розподіляються за операціями перевізного процесу в калькуляційній таблиці. Складність калькуляції полягає в тому, що більша частина статей витрат, пов'язаних з виконанням різних операцій, враховується спільно, тобто є непрямими витратами і вимагає застосування спеціальних розрахункових прийомів для віднесення їх на окремі види операцій. За підсумками калькуляційної таблиці визначають суму витрат, що відносяться до певної операції перевізного процесу. Отримані витрати за операціями перевізного процесу характеризують середню їх величину по дорозі або мережі залізниць.

Коливання по окремих залізницях питомої ваги витрат за операціями перевізного процесу багато в чому залежать від структури вантажообігу і умов перевезень на дорозі. На абсолютну величину витрат по початково-кінцевим операціями впливають: структура вагонного парку за типами вагонів, ступінь використання їх вантажопідйомності, специфіка перевезених вантажів, характер технічного озброєння дороги, частка збірних і маршрутних поїздів, технологія виконання операцій, норми часу простою вагонів під вантажними операціями, питома вага здвоєних операцій, вид тяги на маневрах, число вагонів у подачі, співвідношення перевезень вагонними і дрібними відправками, дальність перевезень та інші фактори.

У конкретних умовах перевезень величина витрат по початково-кінцевим операціям, що припадає на одиницю перевезень і їх питома вага в собівартості перевезень окремих родів вантажів і за категоріями поїздів, різниться досить істотно. У зв'язку з цим, при вирішенні багатьох економічних завдань розрахунок собівартості перевезень (за операціями перевізного процесу) необхідно виконувати за окремими родами вантажів, конкретних напрямків перевезень і окремим категоріям поїздів. Розрахунок собівартості перевезень за операціями перевізного процесу в конкретних умовах перевезень виконують методом витратних ставок.








Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 882;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.