Калькуляція собівартості перевезень за видами сполучень
Визначення середньої собівартості вантажних перевезень за видами сполучення.
Потяги, в яких здійснюються вантажні перевезення, підрозділяють на маршрутні, наскрізні, дільничні, збірні, передавальні та вивізні. При калькуляції середньої собівартості вантажних перевезень по категоріях поїздів поїзда групують в три категорії - збірні, вивізні та передавальні та інші вантажні.
При калькулюванні середньої собівартості вантажних перевезень за видами сполучення наскрізні та маршрутні поїзди об'єднуються в групу прямих, а дільничні, збірні, передавальні та вивізні - в групу місцевих поїздів.
Розрахунок середньої собівартості вантажних перевезень за видами сполучень виконується за даними залізниць у формі калькуляційної таблиці. Витрати кожного галузевого господарства (за окремими статтями або групам статей) відносять на пряме або місцеве з- спілкування одним з трьох способів: безпосередньо - витрати, пов'язані тільки з прямим або місцевим повідомленням; пропорційно вимірникам і показниками роботи і пропорційно раніше розподіленим за видами сполучення витрат на оплату праці.
На пряме сполучення відносять першим способом витрати:
- Маневрова робота на прикордонних станціях;
- Перестановка вантажних вагонів з однієї колії на іншу на прикордонних станціях;
- Робота та послуги іноземних залізниць з перевезення вантажів.
Решту витрат з вантажних перевезень при калькуляції собівартості за видами сполучення є непрямими і розподіляються другим і третім способами.
Основна їх частина розподіляється пропорційно вимірникам:
- Відправлені й прибулі тонни вантажу;
- Тонно-кілометри тарифні;
- Навантажені вагони;
- Вагоно-кілометри вантажних вагонів;
- Навантажені та вивантажені вагони за видами сполучень.
Решта непрямі витрати розподіляються за видами сполучення третім способом - пропорційно раніше розподіленої сумі витрат на оплату праці виробничого персоналу. Цим способом розподіляють витрати загальні для всіх галузей господарства і загальногосподарські витрати галузевих господарств, а також витрати управління залізниці і загальнозалізничних організацій, віднесені на вантажні перевезення.
Визначення середньої собівартості пасажирських перевезень за видами сполучення.
В даний час на залізницях і в цілому по мережі визначають середню собівартість пасажирських перевезень з включенням до неї витрат по перевезенню пасажирів, багажу і пошти; окремо собівартість пасажирів, багажу і пошти (на залізницях і мережі); собівартість пасажирських перевезень за видами тяги в цілому по всіх видах сполучення і собівартість пасажирських перевезень у дальньому сполученні та приміському сполученні, у тому числі і за видами тяги в кожному виді повідомлення.
Дані про собівартість пасажирських перевезень за видами сполучення, видам тяги, категоріям поїздів і типам вагонів в середніх умовах перевезень необхідні для аналізу і планування експлуатаційних витрат залізниць, встановлення рівня рентабельності (або збитковості) окремих видів пасажирських перевезень, обґрунтування величини тарифів, визначення конкурентних зон перевезень пасажирів різними видами транспорту, вибору методів організації руху поїздів та інших завдань.
Величина собівартості перевезень пасажирів залежить від населеності вагонів; складу, композиції і категорії поїзда; типу та місткості вагона; якості обслуговування; дальності звернення поїзда; середньої дальності поїздки пасажирів; виду тяги і серії локомотива; швидкості руху поїзда і величини витратних нормативів.
Розрізняються за категоріями поїздів рівень заробітної плати поїзних і локомотивних бригад, норми витрат палива та електроенергії, вартість вагонів і локомотивів; вартість ремонту і т.д.
Вплив кожного з цих факторів на величину окремих видів пасажирських перевезень, в т.ч. за видами сполучення, неоднаково. Наприклад, зміна складу поїзда або дальності звернення поїздів по-різному впливає на собівартість перевезень в приміському і дальньому сполученні і за видами тяги і т.д. Тому вплив на собівартість пасажирських перевезень окремих факторів необхідно встановлювати по конкретних видах перевезень.
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 756;