Вартість власного капіталу

Вартість капіталу залежить від форми власності (власний і позиковий капітал). У свою чергу, вартість власного капіталу розрізняється залежно від його джерел (внутрішні і зовнішні).

Вартість власного капіталу, що привертається за допомогою емісії привілейованих акцій.

Визначається з урахуванням фіксованого розміру дивідендів, який по привілейованих акціях заздалегідь визначений. Це значно спрощує процес визначення вартості даного елементу капіталу, оскільки обслуговування зобов'язань по привілейованих акціях багато в чому співпаде з обслуговуємо зобов'язань по позиковому капіталу. Проте істотною відмінністю в характері цього обслуговування з позицій оцінки вартості є те, що виплати по обслуговуванню позикового капіталу відносяться на витрати (собівартість) і тому виключені з складу прибутку оподаткування, а дивідендні виплати по привілейованих акціях здійснюються за рахунок чистого прибутку підприємства, тобто не мають "податкового щита". Окрім виплати дивідендів, до витрат підприємства відносяться також емісійні витрати по випуску акцій (так звані "витрати розміщення"), які складають відчутну величину.

З урахуванням цих особливостей вартість капіталу, що привертається, за рахунок емісії привілейованих акцій розраховується по формулі:

де - вартість власного капіталу, що привертається за рахунок емісії привілейованих акцій;

- річна сума дивідендів, передбачених до виплати відповідно до контрактних зобов'язань;

- сума власного капіталу, що привертається за рахунок емісії привілейованих акцій;

- частка витрат по емісії акцій в сумі емісії.

Вартість залучення капіталу за рахунок емісії простих акцій (або паїв, що додатково привертаються) вимагає обліку таких показників:

суми емісії простих акцій (або суми паїв, що привертаються);

суми дивідендів, виплачених на одну акцію (або суми прибули виплаченою власникам на одиницю капіталу);

планованого темпу зростання виплат прибули власникам капіталу у формі дивідендів (або відсотків);

планованих витрат по емісії акцій (або залученню додаткового пайового капіталу).

В процесі залучення цього виду власного капіталу слід мати на увазі, що за вартістю він є найбільш дорогим, оскільки витрати по його обслуговуванню не зменшують базу оподаткування прибули, а премія за ризик- - найбільш висока, оскільки цей капітал при банкрутстві підприємства захищений в найменшій мірі.

Розрахунок вартості додаткового капіталу, що привертається за рахунок емісії простих акцій (додаткових паїв), здійснюється по наступній формулі:

де СКак - вартість власного капіталу, що привертається за рахунок емісії простих акцій (паїв);

Как- сума власного капіталу, що привертається за рахунок емісії простих акцій;

Ка - кількість акцій, що емітуються;

Дак - сума дивідендів, виплачена на одну просту акцію;

ТР - очікуваний темп приросту розміру дивідендів;

ЕЗ - витрати по емісії акцій, виражені в десятковому дробі по відношенню до суми емісії акцій (додаткових паїв).

Вартість власного капіталу з внутрішніх джерел.

Альтернативою залученню капіталу з внутрішніх джерел (наприклад, рефінансуванню прибули) є виплата доходу (дивідендів) власникам (акціонерам) підприємства. Крім того, внутрішні і зовнішні джерела власного капіталу є взаємозамінними. Отже, з внутрішніми джерелами власного капіталу пов'язана деяка вартість капіталу.

Альтернативою внутрішніх джерел залучення капіталу виступає додатковий випуск простих акцій. Таким чином, та ж вартість капіталу, яка має відношення до звичайних акцій, відноситься і до внутрішніх джерел (реінвестований прибуток). Крім того, акціонери – це власники підприємства. Якщо частина прибутку реінвестується, замість того щоб бути розподіленою на дивіденди, акціонери вважають, що ці утримані засоби потім забезпечать необхідну ринкову прибутковість простих акцій. Ця необхідна ринкова норма доходу і є вартість капіталу від простих акцій. При цьому залучення засобів з внутрішніх джерел не пов'язане з витратами на випуск цінних паперів. Таким чином, вартість власного капіталу з внутрішніх джерел визначається по формулі:

,

де СКви - вартість власного капіталу, що привертається з внутрішніх джерел;

Дак - сума дивідендів на одну просту акцію;

Цак - ринкова ціна однієї простої акції;

ТР - темп приросту розміру дивідендів.








Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 1091;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.