Валовий внутрішній продукт — це сукупна ринкова вартість. кінцевої продукції та послуг, що вироблені резидентами країни за рік (ВВП).
Це означає, що при обчисленні ВВП не враховується проміжна продукція, тобто продукти і послуги використані в процесі виробництва. Включення до складу ВВП проміжної продукції означало б повторний рахунок, тому що вартість проміжної продукції вже входить до складу кінцевої продукції та послуг.
Під час обчислення ВВП не враховується вартість товарів, які були у вжитку, також не враховують невиробничі фінансові операції, що здійснюються в економіці. До невиробничих фінансових операцій належать
o державні та приватні трансфертні платежі (пенсії, допомога, страхування та кошти, які передаються однією приватною особою іншій безкоштовно)
o операції з цінними паперами, які не впливають на обсяги виробництва товарів та послуг.
Однак, підрахунок та встановлення обсягів ВВП для економістів є певною проблемою тому, що неможливо врахувати:
- продукцію, що виробляється домогосподарствами для власного споживання
- товарообіг тіньової економіки
- обсяги бартерних операцій.
Питання 4. Методи обчислення ВВП.
Як вимірюють ринкову вартість усього обсягу національного виробництва? Щоб повніше відповісти на це запитання, уявімо гіпотетичну економіку, в якій усі фірми виробляють лише одне благо — хліб — за допомогою одного фактора виробництва — праці. Для випікання хліба, що його продають домогосподарствам, фірми наймають працівників. Отже, праця надходить від домогосподарств до фірм, а хліб — від фірм до домогосподарств. На рисунку 1 показано спрощену схему кругопотоку, яка відбиває ділові операції, що відбуваються у цій гіпотетичній економіці між домогосподарствами і фірмами. Внутрішній прямокутник відображає рух ресурсів і продуктів між домогосподарствами і фірмами, а зовнішній — рух грошей. Домогосподарства купують хліб у фірм. Фірми використовують частину виторгу від продажу хліба для виплати заробітної плати, а залишок виторгу становить прибуток власників фірм. Отже, в економіці видатки на хліб ідуть від домогосподарств до фірм, а дохід у формі зарплати і прибутку — від фірм до домогосподарств.
Доходи
Праця
|
|
Товари (хліб)
Видатки
Рис. 1 Схема кругопотоку ділових операцій між домогосподарствами і фірмами
Цей приклад дає змогу зрозуміти, що валовий внутрішній продукт можна обчислити двома методами: по-перше, як суму видатків на купівлю хліба; по-друге, як суму доходів.
У національній економіці сукупні видатки на купівлю товарів і послуг та її сукупний дохід мають дорівнювати одне одному. В кожній діловій операції є дві сторони – покупець і продавець. Видатки покупців на купівлю товарів і послуг становлять доходи їхніх продавців.
Отже, в національній економіці, з одного боку, ВВП можна визначити як суму видатків основних покупців – споживачів, фірм, уряду та іноземцем – на купівлю кінцевих товарів та послуг. З іншого боку, ВВП обчислюють як суму доходів, створених у процесі виробництва - зарплати, ренти, процента та прибутку.
ВВП обчислюється трьома методами:
Ø Виробничим методом, як суму доданої вартості, створеної на всіх стадіях виробництва товарів і послуг
Ø Методом кінцевого використання (за витратами ), як суму видатків покупців на придбання товарів і послуг
Ø Розподільчим методом (за доходами), як суму грошових доходів, отриманих від виробництва продукції у цьому році..
Згідно з виробничим методом ВВІІ обчислюється як сума валової доданої вартості всіх галузей економіки плюс продуктові податки за мінусом субсидій.
Цей метод дає змогу виявити співвідношення і роль різних галузей економіки у створенні ВВП.
ВВП = Σ (ВВ - МВ) + (ПП - С)
Де ВВ — валовий випуск окремих галузей;
МВ — матеріальні витрати окремих галузей;
ПП — продуктові податки;
С — субсидії,
(ПП - С) — чисті продуктові податки.
Податки на продукти ПП — це податки, які стягуються пропорційно до кількості, або вартості товарів і послуг, що виробляються, продаються або імпортуються підприємствами - резидентами. До них відносять ПДВ, акцизи, податки на окремі види послуг (на послуги транспорту, зв’язку, страхування, рекламу, дозвілля, спортивні заходи, тощо) мито.
Субсидії на продукти С — це субсидії, що надаються підприємствам - резидентам із державного бюджету з метою відшкодування постійних збитків, які виникають у зв'язку з тим, що продажна ціна на окремі види продукції складається нижче від середніх витрат виробництва; субсидії на експорт, імпорт та ін.
Згідно із методом кінцевого використання (за витратами) ВВП обчислюється як сума окремих елементів сукупних витрат, здійснених всередині країни і пов’язаних зі створенням кінцевого продукту та послуг. Для цього використовують таку формулу:
ВВП = C+I+G+X
Де C — споживчі витрати домашніх господарств, тобто населення;
Дата добавления: 2016-04-06; просмотров: 1360;